Slivovice a víno mají na Moravě velkou tradici. Ilustrační snímek

Slivovice a víno mají na Moravě velkou tradici. Ilustrační snímek | foto: Petr Zahnáš

Slivovice dostala Zlínský kraj na druhé místo alkoholového žebříčku

  • 17
Ze závislosti na alkoholu se ve Zlínském kraji léčí podle statistik druhý nejvyšší počet lidí z celého Česka. Loni to bylo v přepočtu 129 lidí na sto tisíc obyvatel. Hůře na tom už byl jen Olomoucký kraj, kde jich bylo 139. Republikový průměr je přitom 92 lidí. Naopak v užívání drog jsou místní více zdrženliví.

"Pití tady má tradici kvůli pěstování švestek, jablek, hrušek i hroznů. Tedy ovoce, z něhož se dá vyrábět alkohol," nastínil krajský protidrogový koordinátor Petr Horyanský.

Vypadá to možná až moc jednoduše, ale je to tak. Lidé na Valašsku si doma pálí slivovici a také ji téměř při každé příležitosti pijí. Je to součást kultury, zdejší tradice. Na Slovácku je to stejné s vínem.

"Na Moravě je alkohol brán jako symbol pohostinnosti. Pokud přijde návštěva, hostitel jí hned nalije slivovici nebo víno," potvrdila primářka toxirehabilitačního oddělení Psychiatrické léčebny v Kroměříži Adéla Stoklasová.

"Odmítnutí se přitom považuje za velmi neslušné," dodala. V Kroměříži se nyní zbavuje závislosti na alkoholu asi sto pacientů.

K alkoholismu přispívá i současná nejistá doba

Ale nejde pouze o tradici popíjení domácí pálenky nebo vína. Lidé sáhnou po lahvi i kvůli trablům, které mají. V dnešní době to je existenční nejistota, stresy v práci, nejistá budoucnost. Dávky alkoholu ale lidé často zvyšují. A přecházejí z běžného na tvrdý alkohol. "Právě to je čas, kdy by měl člověk vyhledat odbornou pomoc," upozornila Stoklasová.

Na druhou stranu jsou ale ve Zlínském kraji lidé zdrženlivější vůči nelegálním drogám. Podle statistik se kvůli nim léčí asi třicet lidí na sto tisíc obyvatel. Přičemž republikový průměr je kolem padesáti, a v Praze nebo Ústí nad Labem je to dokonce přes osmdesát.

Podle odborníků za to může vesničtější ráz kraje bez větších aglomerací, ve kterých by bujel trh s drogami. "Nabídka tady není zdaleka tak široká jako třeba v Praze, takže i dostupnost je horší," myslí si terénní pracovník kontaktního centra Plus v Kroměříži Jan Zahradník.

"Nahrává to drobnému pěstitelství v případě marihuany a domácí výrobě drog třeba u pervitinu," podotkl Petr Horyanský.

Alkohol důvěrně poznali i dvanáctiletí

Převaha alkoholiků nad narkomany spočívá i v tom, že pijáci jsou v průměru starší. V osmdesáti procentech se léčí ze závislosti na alkoholu lidé od 30 do 59 let. A ve Zlínském kraji je věkový průměr obyvatel kolem padesáti let. Současně ale alkohol znají už dvanáctiletí školáci, kteří se dokážou zpít do němoty.

Podle odborníků se do statistik promítá i to, že na Moravě je léčebných zařízení pro narkomany velmi málo. Proto je tady také nižší číslo léčených lidí. "Je zde i více dlouhodobých uživatelů drog, kteří se zatím neléčí," upozornil terénní pracovník Jan Zahradník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video