Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda zasáhla jih Čech, hejtman vyhlásil stav nebezpečí

  1:18aktualizováno  23:28
Přívalové deště se v neděli přehnaly přes Strakonicko a Českobudějovicko. Na příchod velké vody se večer chystali lidé v Písku. Povodňové vlny z Otavy a Blanice se ale zřejmě minou a ani v noci by nemělo dojít k větším problémům. Jihočeský hejtman Jiří Zimola už dříve vyhlásil stav nebezpečí, potrvá do příští neděle.

Kvůli povodním v pondělí ráno zasedne Ústřední povodňová komise. "Povodňová situace v České republice již dosáhla kritického stavu. Krizový stav již platí v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Meteorologická předpověď na nejbližší dny přitom neslibuje žádný optimistický výhled," zdůvodnil ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Jižními Čechami se valí velká voda

Stovky domů jsou pod vodou, tisíce domácností bez elektřiny. Čtěte on-line zpravodajství.

Na příchod velké vody se v neděli večer chystali například lidé v Písku, povodňové vlny z Blanice a Otavy se tu ale zřejmě minou. Tu z Blanice totiž Písek očekával až mezi 2. a 3. hodinou ranní. Mezitím má řeka zřejmě dost času se s předchozí vodou vypořádat.

Policie vodákům

Hasiči a policisté důrazně žádají, aby vodáci opustili oblast Lipna a pod nádrží. Neměli by ani sjíždět Vltavu pod Lipnem. Průtok Lipenské přehrady se má zvýšit ze současných 70 až na 90 m3/s.

Ve 22 hodin byl na Otavě v Písku vyhlášen třetí povodňový stupeň. "Předpokládá se, že hladina Otavy zde bude ještě mírně stoupat," sdělil Český hydrometeorologický úřad.

Velké problémy by ale přijít neměly. Tato předpověď vychází ze situace, kdy na Písecku, ani na Šumavě neprší. Takový stav by měl snad setrvat. Bouřky by se v noci měly tvořit jen minimálně, řekla ČTK mluvčí kraje Kateřina Koželuhová po večerním zasedání krizového štábu.

V 19 hodin hlásili meteorologové na jihu Čech třetí stupeň povodňové aktivity už jen na Blanici v Bavorově, Podedvorech, Husinci. Ve 21:00 pak přibyla i Heřmaň na dolním toku Blanice. Hladina na horním toku naopak klesala. Ve 22:00 se k třetímu stupni přidala kvůli dotoku Blanice i Otava v Písku.

Velká voda prošla už Protivínen, kde muselo své domovy opustit 170 lidí. Hladina Blanice se tu zastavila jen osm centimetrů od limitu, kdy by začala zaplavovat obytné prostory.

"Zatím jsme měli štěstí, jinak by byl pod vodou dům s pečovatelskou službou," řekl ČTK starosta Jaromír Hlaváč. Lidé už se zčásti mohli vrátit domů, 80 obyvatel města ale stále zůstává u příbuzných a pět důchodců je na místní faře.

Domácnosti zůstaly bez proudu

Blanici rozvodnil prudký déšť, který provázel bouřky v noci na neděli. Stovky domácností kvůli němu navíc zůstaly bez proudu. "Energetici před zatopením vypnuli dvě trafostanice ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku a jednu ve Vodňanech," řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha.

"Znovu jsme zapnuli trafostanici ve Čkyni. Na nízkém napětí máme desítky poruch kvůli podemletým sloupům a popadaným drátům," uvedl Vácha. Vysvětlil, že preventivní vypnutí stanic před zaplavením urychlí poté jejich zprovoznění.

Malá strouha je nyní široká 10 metrů

Přívalový déšť se na obec Předslavice na Strakonicku snesl v sobotu kolem osmé hodiny večerní. Prohnal se vesnicí a zatopil asi desítku domů. Ze strouhy, kterou lze jindy podle slov místních přehradit rukou, se stala řeka široká deset metrů, hlásila reportérka MF DNES.

Povodně na Strakonicku, malý potok se změnil v řeku.

Proud vody byl tak silný, že v jednom z domů zvedal betonové podlahy. Voda přišla v okamžiku, kdy rodina ukládala děti ke spánku. Naštěstí se všem podařilo uniknout, rodina utekla k sousedům.

Zatopené domy jsou i na dalších místech Strakonicka. U obce Malenice došlo pod náporem vody k sesuvu půdy na silnici. Obec je tak odříznutá od světa, protože z druhé strany je obklopená rozvodněnou řekou.

V Dívčících na Českobudějovicku zase hasiči evakuovali osazenstvo kulturního domu, voda ze zatopených objektů se odčerpává po celém kraji.

"Přišlo to nečekaně"

Na jihu Čech začala v neděli po půlnoci evakuace lidí v místech kolem řeky Blanice. Týkala se Strunkovic nad Blanicí, Bavorova a Vodňan. Asi v půl druhé ráno začali svážet obyvatele z části Bavorova z místa zvaného Na Drahách do místní školy.

"Od večera pršelo, ale přišlo to přesto nečekaně. Evakuovali jsme asi dvacet lidí. Snad už by hladina neměla stoupat," řekl v půl čtvrté ráno starosta Bavorova Jan Michalec. V osm hodin ráno tam však stále voda stoupala, korytem protékalo bez mála 200 kubíků za sekundu.

Policisté nemají v Jihočeském kraji hlášené žádné oběti na životech. Jihočeští hasiči dostávali hlášení od 22 hodiny večer, kdy se zejména nad Prachatickem, Krumlovskem a Šumavou rozpoutala silná bouřka. "Do Husinecké přehrady začalo přitékat náhle více vody a zároveň se začala splachovat voda z polí, " uvedl ve tři ráno operační důstojník hasičů.

Husinecká přehrada leží nad postiženými obcemi, nad ránem z ní vytékalo 104 metrů krychlových vody za sekundu. Podle odhadů se ale odtok mohl zvýšit až na 150 metrů za vteřinu.

Řeky se zvedly i na Klatovsku

Intenzivní deště prudce zvedly hladinu řek také na Klatovsku a Sušicku. Hasiči měli v noci už desítky výjezdů, evakuovat museli například několik lidí v Janovicích nad Úhlavou a v Klatovech, uvedl operační důstojník plzeňských hasičů.

"Je to pohroma. Nejhorší je situace v Janovicích nad Úhlavou, ale i na dalších místech na Sušicku. Nedaleko Janovic u odbočky na Dlouhou Ves se zachraňovaly čtyři osoby z auta, které odřízla voda. Následně tam vjeli dva motocyklisté. Byla ale prováděna i evakuace dalších několika lidí v různých místech v Klatovech," uvedl operační důstojník.

I po 19. hodině zůstávala Úhlava v Tajanově na třetím stupni povodňové aktivity.

Jak pomoci

Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211. Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300.

Autoři: , , , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz