Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda ve středním Labi ztrácí na síle

  9:01aktualizováno  9:01
Letní povodně odeznívají. Na horních úsecích přítoků Labe hladiny poměrně rychle klesají. Povodňová vlna na Labi by dnes měla dorazit do Brandýsa, podle vodohospodářů ale řeka nestoupne o tolik, aby způsobila vážnější škody.
Hladiny řek na horních tocích se vracejí do normálu. Povodeň na dolních tocích nebude dramatická.

Hladiny řek na horních tocích se vracejí do normálu. Povodeň na dolních tocích nebude dramatická. | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Povodně uzavřely skalní města i plavbu jeskyněmi

"Vzestupy hladin na dolních úsecích toků budou pozvolnější, tam to nebude tak rychlý vzestup a rychlý pokles jako na horách," řekl iDNES.cz vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Na horních tocích se situace normalizovala. Ve středu ráno byl třetí povodňový stupeň na třech místech řeky Chrudimky a na jednom měřícím místě řeky Novohradky. Hladiny tam kulminovaly během noci na středu a dopoledne začaly klesat.

V Přelouči a Brandýse nad Labem by podle Jiřího Petra mohlo Labe kulminovat během středy. Situace ale nebude dramatická, očekává se jen první povodňový stupeň.

Vytrvalé víkendové srážky na horách jsou vidět na Labi i v Mělníku a v Ústí. Oproti víkendu se v Mělníku hladina řeky zvýšila téměř o dva metry a v Ústí dokonce o tři. Zatím tam byl ale vyhlášen jen první povodňový stupeň.

Kulminace Labe se v těchto městech předpovídá špatně. "Doběhy na těch nížinných tocích jsou pomalé," vysvětlil Jiří Petr z Povodí Labe iDNES.cz.

Jizera poškodila silnice
Během včerejšího dne kulminovala Jizera v Mnichově Hradišti, Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi i Benátkách nad Jizerou.

"Dnes v osm hodin povodňová komise města odvolala všechny povodňové stupně. Škody se teprve vyčíslují, ale nejvíc asi byly poškozeny komunikace. Povodeň byla zhruba na úrovni pětileté vody," uvedla mluvčí magistrátu v Mladé Boleslavi Jana Huzilová.

Od úterního večera klesla Jizera v Mladé Boleslavi o více než dva metry, řeka se vrací do koryta a všechny dočasně zatopené silnice v okolí města jsou již opět průjezdné. Níže po proudu v Benátkách nad Jizerou řeka kulminovala až kolem půlnoci a stále klesá.

"Během dneška bychom se měli dostat na první stupeň, tedy stav bdělosti," řekl Antonín Soumar z povodňového štábu města.

V jižních Čechách už stoupá jen řeka Lužnice na středním toku. V noci kulminovala v Nové Vsi a na Pilaři, kde hladina přesáhla čtyři metry a několik hodin platil třetí povodňový stupeň.

Pohotovost během dne kvůli Lužnici vyhlásí v Klenovicích u Soběslavi. Ráno hladina dosahovala dvou metrů a osmi centimetrů, druhý povodňový stupeň se vyhlašuje při 240 centimetrech.

Hladiny dalších řek v jižních Čechách klesají.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz