Povodně mají na Balkáně 30 obětí, míří tam i čeští hasiči

  • 25
V Bosně a Srbsku zemřelo kvůli povodním nejméně 30 lidí. Podle srbských médií muselo své domovy opustit přes 15 tisíc lidí. Tamní vláda požádala o humanitární pomoc, český hasičský sbor posílá čerpadlo a motorový člun. Záplavy patří v obou zemích mezi nejhorší za více než 100 let.

V obou balkánských zemích velká voda postihla kolem milionu obyvatel. Desítky tisíc lidí byly evakuovány a více než stovky tisíc domácností se ocitly bez elektřiny či pitné vody. V samotném Srbsku se materiální škody odhadují na více než jednu miliardu eur (27 miliard korun).

Rekordní hladiny

Květnové povodně na Balkáně jsou podle místních meteorologů nejhorší za posledních 120 let. Město Obrenovac nedaleko srbského Bělehradu hlásí více než dva metry vody v ulicích.

Hladina řeky Sávy ve městě Šabac dosáhla rekordní výšky 631 centimetrů.

Ještě výš vystoupala hladina Bosny. Jak už název napovídá, protéká Bosnou a Hercegovinou. V Bosenském Šamaci její hladina překročila deset metrů, hydrologové naměřili 1 052 centimetrů vodního sloupce.

V třítisícovém městečku Lajkovac jihozápadně od Bělehradu podle serveru Blic pohřešují jednoho z místních obyvatel a hasiče. Během záchranných operací je strhl silný proud. Další mrtvé hlásí vesnička Umčari nedaleko města Obrenovac a čtvrtmilionový Novi Sad.

Přesný počet obětí, které si povodeň vyžádala ve městě Obrenovac, se zatím úřady zdráhají oznámit. Pokračuje tam evakuace víc než čtyř tisíc lidí, zatopenými ulicemi proplouvá asi stovka člunů.

Kdo zdraží jídlo, skončí v cele

Srbský premiér Aleksandar Vučić, jenž stojí v čele vlády od konce dubna,  v sobotu pohrozil obchodníkům, kteří se snaží na katastrofě vydělat. V poutech už skončilo několik lidí za to, že uměle navyšovali ceny potravin a vody.

Státní zastupitelství už řeší několik podobných případů. Přímo v nejhůř postiženém městě Obrenovac jeden prodejce své zboží zdražil až na trojnásobek, píše místní server B92.

Jak pomoci?

Organizace ADRA poslala do Srbska a Bosny 100 tisíc korun, chystá se nabídnout i materiální pomoc. Zároveň otevřela veřejnou sbírku.

Číslo účtu:
34983498/0300

Variabilní symbol: 510

Na severu Bosny je podle ČTK situace nejhorší ve městě Bosanski Šamac, kde Sáva dosáhla výšky 1 052 centimetrů. Ve východobosenské Bijeljině, kde se tatáž řeka přelila přes protipovodňové zábrany, pokračuje evakuace deseti tisíc lidí.

Asi tisícovka lidí včetně malých dětí, těhotných žen a starších občanů musela opustit své domovy z oblasti obce Željezno Polje, kde stovky domů zničily sesuvy půdy. Mírně se naopak zlepšují vyhlídky obcí poblíž řeky Bosna, jejíž hladina pomalu klesá.

Srbsko žádá o pomoc Evropskou unii, pomáhá i Rusko

Podle srbského serveru inSerbia se na evakuaci lidí z postižených měst podílí místní četnictvo, hasiči i armáda. Mnozí z nich pracovali i přes noc, někteří dokonce až 18 hodin v kuse.

Na pomoc přišli i záchranáři z Ruska, Chorvatska nebo Černé Hory. Srbská vláda požádala o humanitární pomoc také Evropskou komisi. 

Česko vyslalo na Balkán devět hasičů s velkoobjemovým čerpadlem. V postižených oblastech bude zasahovat také český motorový člun a dvě terénní vozidla. Hasiči a technika by měli v Srbsku zůstat, dokud to bude nutné. V plánu jsou zatím dva týdny.

Do Bělehradu v sobotu odletěl i šéf libereckých hasičů Roman Hlinovský. Zasedne v expertní komisi, která bude koordinovat humanitární pomoc mířící z Evropské unie.

"Hlavním úkolem týmu expertů je získání detailních informací o situaci v zemi. Provedou průzkum postižených oblastí, budou komunikovat s místními úřady, ministerstvy a vládou o potřebách v zemi," uvedli hasiči v tiskové zprávě.

Na základě zjištění Romana Hlinovského a jeho kolegů pak osmadvacítka rozhodne, jak Srbsku co nejlépe pomoci. Tamní vláda zároveň očekává i pomoc dalších evropských zemí. Na místě už jsou záchranáři se Slovinska a Bulharska. Podle médií jsou na cestě rovněž posádky z Rakouska a Německa.

K rozvodněné Sávě se sjelo deset tisíc dobrovolníků

Rozvodněné řeky nešetřily ani metropole obou balkánských států, velkou vodu hlásí srbský Bělehrad i předměstí bosenského Sarajeva. Městečko Maglaj uprostřed Bosny přišlo o důležitý most, jeho obyvatelé jsou odříznutí od okolí. V izolaci se podle srbských médií ocitly desítky měst.

Klidnější je už situace ve městě Šabac na severu Srbska. Rozvodnila se tam řeka Sáva, která zaplavila i nedaleký Obrenovac a Bělehrad. Voda zatopila přes 1 500 domů a na 90 tisíc domácností zůstalo bez proudu.

Srbský premiér přivolal na pomoc dobrovolníky z celé země. Nakonec jich přijelo přes deset tisíc. Někteří přivezli zásoby jídla a vody, další pomáhali stavět hráze.

"Situace v Šabacu je teď už pod kontrolou. Mám radost, že mohu říct, že jsme uspěli," řekl v pondělí šéf srbské armády, generál Ljubiša Diković. Povodňová vlna ovšem pokračuje dál po proudu, podle ČTK ohrožuje hlavně čtyřicetitisícové město Sremska Mitrovica ve Vojvodině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue