Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda už vyhnala lidi z domů, hladiny dál stoupají

  19:13aktualizováno  23:06
Rozvodněné řeky neustále stoupají. Třetí povodňový stupeň - ohrožení platí už na 30 místech na zhruba dvaceti tocích. Většina řek přitom ještě nedosáhla svých maxim a budou kulminovat v příštích dnech. Do záchranných akcí je už zasáhlo na 9000 hasičů i armáda.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Praha čeká desetiletou vodu, zvažuje evakuaci zoo

Vážná situace je především na Mrlině ve Vestci na Nymbursku, kde večer začala evakuace obyvatel. Někteří mluví dokonce o stoleté vodě. Dramatická situace je i na Znojemsku na Dyji, na Lužnici a v povodí Odry.

Na možnou evakuaci se připravují obyvatelé Hřenska na Děčínsku. Pokud hladina Labe dosáhne na vodočtu v Ústí k devíti metrům, bude muset obec opustit zhruba 120 obyvatel. Ukončit návštěvu obce by měli také turisté.

Podle děčínské radnice by Labe v Ústí nad Labem mohlo dosáhnout devíti metrů ve čtvrtek. Už nyní ale úřad varoval lidi před možností povodní a doporučil jim postupovat podle brožury Občan v krizové situaci.

Do záchranných akcí jsou v celé zemi nasazeny tři tisícovky hasičů. Stavějí bariéry z pytlů s pískem a čerpají vodu ze sklepů. Na záchranných akcích se podílí i armáda. Silničáři museli uzavřít řadu komunikací.

Na jihu Čech vyhlásili vodohospodáři třetí stupeň povodňové aktivity na Lužnici v Bechyni, Nové Vsi a Pilaři, na Stropnici v Pašínovicích, na Malši v Roudném a na Dyji v Dačicích. Hasiči ale zatím čerpali vodu pouze ze sklepů.

Kvůli stoupajícím řekám uzavřeli jihočeští silničáři komunikaci mezi Srlínem a Starým Sedlem na Písecku, na silnici u Hrejkovic je průjezdná pouze polovina vozovky. Na silnici mezi Olešnicí a Petříkovem na Českobudějovicku stojí 30 centimetrů vody.

"Voda zaplavila také silnici mezi Klikovem a Suchdolem nad Lužnicí," informoval dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jindřich Nováček.

Energetici také odpojili několik trafostanic na toku řeky Stropnice a Lužnice. "Většina z odstavených trafostanic nemá vliv na dodávky elektřiny, neboť jsou napojeny na rekreační objekty, nebo objekty, které nejsou v současné době využívány," uvedl mluvčí energetické skupiny E.ON Vladimír Vácha.

Několik silnic je uzavřeno také na Olomoucku. Jedná se o silnici mezi Bohuslavicemi a Lukavicemi na Šumpersku a o silnici první třídy z Bělotína na Přerov, kde voda zaplavila podjezd pod železniční tratí.

I zde hladiny řek vytrvale stoupají. Třetí stupeň povodňové aktivity zatím platí na Třebůvce na Šumpersku.

Podle Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru zasahoval během dne celkem 9000 hasičů u šesti set mimořádných událostí. V případě potřeby jsou hasiči připraveni nasadit ještě více materiálu i techniky. V pohotovosti je i šest armádních a policejních vrtulníků, které mohou zachraňovat lidi ze vzduchu.

Stupně povodňové aktivity

  • 1. stav bdělosti - nastává při nebezpečí povodně.
  • 2. stav pohotovosti – je vyhlašován přerůstá-li nebezpečí povodně v povodeň.
  • 3. stav ohrožení – je vyhlašován při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu, ohrožení životů, zdraví a majetku v zaplaveném území.

Zdroj: GŘ HZS

Na Zlínsku je zablokovaná vozovka

Svah porostlý stromy se v úterý po 21:00 sesunul na vozovku, která vede z obce Březůvky do Ludkovic na Zlínsku. "Úsek o délce asi 50 až 70 metrů je zcela zavalený, silnice leží pod nánosem bahna, které dosahuje až do výšky 1,5 metru," řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Sesunutá půda strhla s sebou také stromy, které spadly na elektrické vedení. Hasiči na místě pročišťují ucpané kanalizační svody. Dopravu na místě řídí policie. Policisté dopravu odklání na objízdné trasy. "Hlídky budou na místě až do doby, než vyznačíme všechny objízdné trasy," upřesnila mluvčí. Podle hasičů nebyl nikdo zraněn.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz