Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
08:55
Vážení čtenáři, na tomto místě reportáž končí, protože se redakce iDNES ocitla bez proudu. Pokračovali jsme z náhradních prostor. On-line reportáž najdete ZDE.
08:53
Jihočeští energetici museli vypnout dodávky elektřiny i krizovým štábům v Českých Budějovicích. Situace se nadále zhoršuje, řekl ČTK technický ředitel Jihočeské energetiky Josef Havel. "Energetika to přestává zvládat, pouze vypínáme," řekl.
08:51
Tři toky v povodí Ohře překročily třetí povodňový stupeň. Stav ohrožení platil ráno na Chomutovce v Chomutově, na odtoku z Flájské přehrady na Mostecku a na Bouřlivém potoce, odtoku z vodního díla Všechlapy na Teplicku. Stoupá i Ohře.
08:46
Po dálnici D5 se řidiči do Plzně nedostanou. Musejí přes Ejpovice, Kyšice a dolanský most. Železniční spojení však stále funguje. Největší problémy má trať Plzeň-Domažlice. Na úseku Vejprnice-Nýřany se sesula půda a dopravu zajišťují autobusy, podobně i na úseku Stod-Holýšov. Rychlíky do německého Furth im Waldu jezdí přes Klatovy.
08:41
Evakuace začala i v Českém Jiřetíně na Mostecku. Začalo totiž vypouštění Flájské přehrady, která hrozila přelitím. Flájský potok je na třetím povodňovém stupni, ohrožení. Autobus odvezl 57 obyvatel a několik chatařů do lesnického učiliště v nedalekých Flájích.
08:38
Na Mělnicku začala v noci a časně ráno evakuace lidí z ohrožených částí vesnic a měst nejen podél Vltavy, ale i Labe. Záchranáři i povodňové komise varují před dalším zhoršním situace.
08:37
Vážení čtenáři, poskytovatel internetového připojení redakce iDNES je v záplavové zóně. Hrozí odpojení serverů iDNES. Pokud se nedostanete na naše stránky, jsou servery iDNES již odpojeny. V takové situaci najdete zpravodajství na provizorních adresách zaplavy.idnes.cz nebo povoden.idnes.cz.
08:35
Primátor Igor Němec přiznal, že na Prahu se valí více než stoletá voda. Kdo odmítne opustit záplavové zóny, může ve vyšších patrech strávit bez vody, elektřiny a plynu i čtyři dny, varoval.
08:13
Na Strakonicku voda protrhla hráze několika rybníků. Kolem druhé hodiny v noci zmizela hráz Bělčického rybníka. Voda zaplavila město Blatná, které je osm kilometrů od rybníka. Po hrázi vedla silnice z Blatné do Strakonic a ve chvíli, kdy proud strhl břehy rybníka, tudy projížděla sanitka k pacientovi. "Vlna sanitku smetla. Doktor Kortus plaval po proudu asi jeden kilometr, než se mu podařilo zachytit se stromu. Další dva členové posádky se chytli stromu u rybníka. Trvalo nám přes tři hodiny, než jsme prochladlé našli a zachránili na člunech," popsal dramatickou událost přednosta strakonického okresního úřadu Josef Kalbáč.
08:05
Zpravodaj MF DNES hlásí, že na Českokrumlovku stále nepřeržitě prší. Samotné město Český Krumlov je bez proudu. Elektřina byla postupně odpojena během noci.
08:03
První z 1500 lidí, kteří na Klatovsku v Nýrsku během noci opustili své domovy z obav před vodou z místní přehrady, se vracejí domů. Z přehrady sice přepadem stále vytéká desetkrát více vody než při běžných srážkách, přes hráz voda ale neteče.
08:01
Voda z Metelského rybníka, kde se protrhla hráz, zaplavila podstatnou část obcí Předmíř a Metly na Strakonicku. V Metlích pobořila některé domy. Jeden člověk z Předmíře je pohřešován. "V několika minutách bylo vše pod vodou, v Metlích, kde žije 60 obyvatel, byla srovnána se zemí polovina domů. Situace je špatná," uvedl předmířský starosta Karel Palivec.
08:00
Do Prahy se blíží stoletá voda, což potvrdil i pražský primátor Igor Němec. Magistrát ji očekává kolem 13. hodiny. Hrozí zatopení Kampy, všech pražských ostrovů, oblasti poblíž soutoku Vltavy s Berounkou, tedy Radotína, Lahovic a Zbraslavi.
07:49
Do Plzně odjelo ve 3 hodiny celkem 29 hasičů z kraje Vysočina, kteří budou pomáhat se záchrannými pracemi při boji s povodněmi. Nepřítomnost hasičů by neměla ohrozit bezpečnostní situaci na Vysočině.
07:26
Beroun je zatím, i když s opatrností průjezdný, hlásí agentura DITA. Magistrát neuvažuje o uzavření města. Na Berounce se očekává padesátiletá voda, na Litavce dokonce stoletá voda. Kvůli zvýšené hladině Litavky jsou ve městě zaplaveny podjezdy pod dálnicí D5 a většina dalších cest podél řeky.
07:19
Karlovarský primátor Zdeněk Roubínek v noci vyhlásil na řece Rolavě v městské části Čankovská třetí stupeň povodňového nebezpečí, stav ohrožení. Levý přítok Ohře se začal vylévat z břehů a ohrožoval rodinné domy v Třeboňské ulici.
07:12
Pražanům, kteří byli již kvůli záplavové vlně evakuováni, scházejí přikrývky na spaní. Přestože byli vyzváni, aby si je spolu s doklady, jídlem, pitím a dalšími nezbytnostmi přibalili do zavazadel, řada z nich tak neučinila. Město proto deky dodatečně nakupuje a žádá o podporu také veřejnost.
07:11
Městská hromadná doprava v Českých Budějovicích postupně končí provoz na pravidelných linkách. Důvodem je stále horší průjezdnost ulic, autobusy navíc slouží při evakuaci obyvatel ze záplavami ohrožených částí města. "Požadavky krizového štábu na evakuaci bohatě pokrýváme. Evakuační autobusy nejsou přeplněné a v podstatě všichni přepravovaní lidé mohou sedět," řekl ředitel Dopravního podniku města Ivan Fantyš.
07:07
V pražském metru je častečně omezen provoz. Na trase C nejezdí vlaky v úseku Florenc - Nádraží Holešovice. Je zavedena náhradní autobusová doprava. Na trase B je uzavřena stanice Križíkova, vlaky jí pouze projíždějí.
07:06
O více než třetinu zvýšili vodohospodáři na přehradě Římov odtok do Malše, který činí 317 metrů krychlových. Přehrada tak vyrovnala odtok s přítokem. Do Českých Budějovic by měla povodňová vlna dorazit kolem 9. hodiny. Na základě současných propočtů Malše po spojení s Vltavou v Českých Budějovicích vytvoří veletok o průtoku více než 1000 metrů krychlových. To je množství, které zde historie pravděpodobně nepamatuje.
06:49
České Budějovice jsou zcela bez přístupových cest. Radnice žádá zaměstnavatele, aby uvolnili zaměstnance a ti nemuseli řešit cestu do práce. Na několika místech se protrhly protipovodňové hráze, kritická je situace na Jiráskově nábřeží a v ulici V oblouku. Ve městě nejezdí městská hromadná doprava.
06:43
Hasiči a policisté evakuovali během noci na území Plzeňského kraje kvůli záplavám na 4000 lidí. Do bezpečí směřují především lidé z oblasti Nýrské přehrady na Klatovsku. Přehrada totiž začala nekontrolovaně přetéka.
06:34
Velká voda provalila v Českých Budějovicích protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy a zaplavuje Pražské předměstí. Magistrát proto vyzývá obyvatele přízemních bytů, aby neprodleně oblast opustili. Voda již zatopila Plzeňskou a Čéčovu ulici a dostala se až na kruhovou křižovatku u Penny Marketu. Uzavřena je celá oblast od Vltavy po Pražskou třídu a Husovu ulici.
06:25
Na Českokrumlovsku budou ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Opatření souvisí s výrazným zvýšením odtoku vody z přehradní nádrže Lipno do Vltavy. Ze současných 190 metrů krychlových vody za vteřinu se začíná postupně odtok zvyšovat a měl by postupně vystoupat až na 320 metrů krychlových.
05:59
Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský sdělil, že na trati z Ražic do Tábora je neprůjezdný úsek do Putimi, vlaky najezdí ani na trati České Budějovice - Volary, kde je neprůjezdný úsek z Kájova do Hořic na Šumavě. Na trati z Volar do Číčenic je na tom stejně úsek Volary - Prachatice - Strunkovice nad Blanicí - Vodňany. Rovněž trať z Rybníka do Lipna nad Vltavou je v úseku z Loučovice do Vyššího Brodu kláštera neprůjezdná. Vlaky neprojedou ani v úseku Čkyně - Bohumilice v Čechách na trati ze Strakonic do Volar. Neprůjezdná je i trať z Plzně do Českých Budějovic na úseku Plzeň-Koterov - Starý Plzenec a trať z Plzně do Žatce, kde vlaky neprojedou v úseku mezi Horní Břízou a Kaznějovem. Na trati z Plzně do Českých Budějovic je neprůjezdná stanice Ražice. V oblastech, kde to umožňují místní podmínky, je zavedena náhradní autobusová doprava.
05:56
Strakonická povodňová komise varuje řidiče, kteří by dnes chtěli městem projíždět, že je ze severu na jih neprůjezdné. Zaplavený je úsek pod viaduktem i čtvrť Barvínkov u ČZ Strakonice. Přes město se dá jet pouze ve směru od Prahy na Plzeň. Otava již zaplavuje novou kruhovou křižovatku u Fezka. Voda proudí také do centra města, které je po evakuaci a pro dopravu je zcela uzavřené.
05:55
Hasiči zahájili preventivní evakuaci českobudějovického Pražského předměstí kvůli obavám z protržení protipovodňové bariéry na břehu Vltavy. Evakuace se týká obyvatel přízemních bytů v oblasti ohraničené Vltavou a ulicemi Pražská a Husova. Primátor vyzval obyvatele sídlišť Máj, Vltava a Šumava, aby zůstali doma a necestovali do práce.
05:51
Situace v Písku se dále zhoršuje. Řeka Otava již přetéká přes jednu z nejvýznamnějších památek města - historický most z konce 13. století. Proud může urazit sochy či prorazit oblouk mostu.
05:50
Na jihu Prahy začali záchranáři evakuovat obyvatele Lahovic a Lahoviček a části Zbraslavi. Vltava stále stoupá. Je už jisté, že pod vodou budou do hodiny Kampa a všechny pražské ostrovy.