Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda si vzala tři životy, povodně opět ničí východ země

  7:09aktualizováno  23:06
V souvislosti s novými záplavami zemřeli už tři lidé. Ráno najel devatenáctiletý mladík ve Zlíně do vody valící se po ulici a skončil pod náklaďákem. Odpoledne hasiči vyprostili rovněž ve Zlíně z rozvodněné Dřevnice utonulého. Další tělo vytáhli hasiči v Brně. Zlínský a Jihomoravský kraj vyhlásily stav nebezpečí.

Tělo muže bez známek života vytáhli hasiči z potoka v brněnské Divišově čtvrti. "Vyjížděli jsme v 16:32 do lokality pod svatým Antoníčkem u Trtílkovy ulice," potvrdil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Tělo patrně strhl proud vody, hasiči je našli ve skruži v propusti pod mostem přes zdejší potok. Třiapadesátiletého muže hasiči okamžitě předali zdravotníkům. Ti se ho pokusili oživit. Bezúspěšně.

Před 15. hodinou hasiči Zlínského kraje vyjeli k rozvodněnému přítoku Moravy ve Zlíně-Lužkovicích. Ve vrbě a naplaveninách bylo zaklíněné tělo muže. Jeho vytažení komplikoval silný proud. "Hasičům trvalo tři čtvrtě hodiny, než se jim tělo podařilo vytáhnout," popsal pro iDNES.cz jejich mluvčí Ivo Mitáček.

"Lékař potvrdil jako předběžnou příčinu smrti utonutí," doplnila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková s tím, že tělo v řece nebylo hodiny, ale spíše den nebo dva dny.

Identita mrtvého zatím není známá. Proud tělo poškodil natolik, že ho nebylo možné poznat. Bartíková nicméně upozornila, že ve Zlíně není nikdo v souvislosti s velkou vodou pohřešovaný.

V centru Zlína se voda ráno valila přes Březnickou ulici, kde o život přišel devatenáctiletý mladík. Jel ve směru z města a při projíždění vodou vjel do protisměru. Tam se střetl s nákladním automobilem Tatra.

"Podle svědků řidič najel doslova do řeky, která se valila po cestě dolů od hřbitova, a ucpané kanály ji nestačily brát," řekl Mitáček (více o nehodě čtěte tady).

Povodňové stavy ve 13:45

Povodňové stavy ve 13:45. Zdroj: hydro.chmi.cz

Menší přítoky řeky Moravy, které dosahovaly druhých a třetích povodňových stupňů, měly v průběhu dnešního odpoledne postupně klesat, na mnoha místech Moravy a Bečvy ale stále platí stav ohrožení.

Třetí stupeň platí od půl sedmé večer už i na řece Svratce v Židlochovicích. Od rána naměřili vodohospodáři trojku také na řece Moravě ve Strážnici a v jednu hodinu odpoledne také v Lanžhotě, tedy na místech, kde se řeka Morava rozvodnila i při květnových záplavách.

Ve vojenském prostoru Libavá je poškozená výpusť vodní nádrže Barnovská. Voda z ní o třetinu zvýšila průtok v řece Odře, která protéká městem Odry na Novojičínsku, část města je ohrožena, škody voda ale zatím nezpůsobila.

Meteorologové varují i před dalšími vzestupy hladiny v povodí Odry, Moravice a Opavy, které by měly kulminovat ve čtvrtek.

Vydatné srážky se odpoledne přesunuly do Čech, záplavy nyní hrozí hlavně na Pardubicku. Rozvodnily se také řeky v Plzeňském a Jihočeském kraji a na Vysočině. Český hydrometeorologický ústav varoval, že budou stoupat především hladiny Vltavy, Labe, Berounky, Malše, Blanice, ale i Otavy. Na Moravu se intenzivní srážky vrátí ve čtvrtek večer a v noci na pátek.

Nejvážnější situace je zatím ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Oba vyhlásily stav nebezpečí, což by mělo usnadnit koordinaci záchranného systému.

Posílejte fotografie

Nafotili jste řádění bouřky či jiné rozmary počasí nebo jakoukoli jinou zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem.
Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák stav nebezpečí vyhlásil v 8:30 do půlnoci 13. června pro celý kraj. Kraj kvůli vyhrocené situaci zřídil informační telefonní linku 577 043 171. Nejvyšší, stav ohrožení, trvá na Moravě v Kroměříži, Otrokovicích a ve Spytihněvi na Zlínsku.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek od 16. hodiny na osmi místech. Konkrétně v Břeclavi, Hodoníně, Veselí nad Moravou, Slavkově u Brna, Kyjově, Bučovicích, Šlapanicích a Židlochovicích. Podle Haškových slov je nynější situace nebezpečnější než ta, která vznikla po záplavách na jižní Moravě před 14 dny. Stav nebezpečí bude platit do půlnoci 11. června. I zde již funguje krizová linka 950 640 601.

Nejvíce se povodňová komise obává večerního a nočního vývoje na řece Kyjovce na Hodonínsku. Na rozdíl od mnohých dalších menších toků totiž Kyjovka bude teprve kulminovat. To může ohrozit obce na Hodonínsku, zejména Hodonín, Kyjov či Rohatec.kraj zřejmě nasadí armádu na záchranné či prevenční práce, konkrétně ve Slavkově, který byl záplavami poškozen již v květnu. Využita by mohla být zřejmě vojenská jednotka z Bučovic, která by ve Slavkově vystřídala profesionální a dobrovolné hasiče.

Do Zdounek na Kroměřížsku se odpoledne během hodiny rozlila voda z říček Olšinka a Kotojedka a zaplavila několik domů. "Autům zaparkovaným na silnici sahala po světla," řekl MF DNES Mitáček. Starosta dodal, že nic takového v životě neviděl. Evakuovány byly asi čtyři desítky osob včetně asi dvaceti seniorů z místního domova a několika dětí.

Zlínský festival ruší program

Filmový festival kvůli vodě odvolává doprovodné akce

Voda podemlela silnici mezi Vizovicemi, Zádveřicemi a Rakovou, informoval mluvčí kraje Milan Plesar. Ve Slušovicích se utrhl svah o rozměru 30 krát 100 metrů. Další sesuv půdy v této obci ohrožuje dvě celoročně obývané chaty, museli z nich být evakuováni čtyři lidé. V obci Bělov museli pryč lidé ze tří domů.

Zvýšená hladina spodních vod způsobila podle Plesara mnohamilionové škody v ještě nezkolaudovaném domově pro seniory v Uherském Ostrohu, kde došlo k zaplavení kuchyně, elektroinstalace a dalšího vybavení umístěného ve spodních patrech budovy.

Aktuální mapa srážek

Voda v Brankovicích na Vyškovsku, kde hydrometeorologové zaznamenali dokonce extrémní stav ohrožení, zatopila 10 sklepů a místní doufají, že více škod nenapáchá. "Udělali jsme, co jsme mohli. Přestalo pršet a očekáváme kulminaci, odpoledne by voda mohla klesat," řekl ČTK starosta Josef Hlaváč.

Déšť trápí i jižní Moravu

Voda zatopila silnice i domy, půda už ji nevsákne

Model srážek ve středu 2. června 14:00Model srážek ve středu 2. června 20:00

Srážky se během dne přesunou na západ a nejvíc by mělo pršet na jihu Čech. Mapa vlevo ukazuje očekávaný úhrn srážek za šest hodin ke 14:00, mapa vpravo k 20:00. Čím tmavší modrá barva či přechod do fialové, tím silnější srážky. Podrobnosti uvidíte po kliknutí.

V Blatnici pod svatým Antonínkem přetéká hráz rybníka. Voda stojí u obce až do výše 20 centimetrů, zaplavila silnici a několik sklepů. Dalšímu ohrožení domů v obci hasiči brání budováním hrází z pytlů s pískem.

Situace je znovu vážná ve Slavkově u Brna, kde prudké deště páchaly milionové škody už v minulých dnech.

Kvůli přívalům deště a rozvodněným tokům muselo opustit své domy přes 70 lidí ve Stěbořicích na Opavsku. V Ostravě preventivně evakuovali mateřskou školku u říčky Porubka, na které platí stav ohrožení. Znovu hrozí i evakuace v lokalitě Žabník v Ostravě-Koblově, jednat o ní bude krizový štáb města. Hasiči tam staví protipovodňovou hráz a zábrany. V Ostravě-Petřkovicích se rozvodnil Ludgeřovický potok, zatopil přízemí i sklepy několika rodinných domů a vylil se také do zahrad.

Hladiny řek se zvedají i v Olomouckém kraji. V Prusích, části obce Beňov na Přerovsku, voda ohrožuje zhruba 12 domů. Pokud říčka stoupne o dalších 13 centimetrů, dosáhne úrovně z roku 1997. Tehdy se část obce podle starosty proměnila v ostrov.

Podle meteorologů se po 16. hodině začaly srážky přesouvat přes
Českomoravskou vrchovinu do Čech, kde se začaly zvedat hladiny řek v Pardubickém kraji. V Luži na Chrudimsku už dokonce Novohradka dosáhla nejvyššího, třetího stupně ohrožení.

Kvůli aktuální situaci hasiči zrušili celostátní zkoušku sirén. "Zkouška je zrušena bez náhrady," informoval mluvčí generálního ředitelství hasičů Radek Kislinger.

Podle údajů Národního dopravního informačního centra museli kvůli záplavám silničáři zcela uzavřít 25 úseků silnic především nižších tříd, řadu dalších silnic lze projet jen se zvýšenou opatrností.

Uzavřena je cesta z části Kelče na Vsetínsku Němetice do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku.Kvůli sesuvům motoristé neprojedou ani dvěma úseky na Kroměřížsku, silnicí v obci Troubky-Zdislavice a dokonce několik měsíců bude kvůli sesuvu půdy a poškození vozovky uzavřena komunikace mezi městem Koryčany a jeho částí Jestřabice.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Voda rovněž omezila na třech místech provoz na železnici. Zatím jediným úsekem, který musel být zcela uzavřen, je trať mezi Opavou a ostravským Svinovem, kde voda poškodila zabezpečovací zařízení.

Meteorologové dnes aktualizovali výstrahu před povodněmi. Déšť bude postupně ustávat nad Moravou a Slezskem a přesouvá se do Čech. Od dnešního večera hrozí povodně i Plzeňskému a Jihočeskému kraji. Vydatně pršet má také ve východočeských horách a na Vysočině. V noci ze čtvrtka na pátek do Slezska navíc přijde další vlna srážek. Napadnout má asi 50 mm a voda opět zvedne hladiny řek
(více o výstraze čtěte tady).

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

O zdravotní péči se potěmkinovsky tvrdí, že je zadarmo, říká právník

Ondřej Dostál

Ačkoliv si Češi platí zdravotní pojištění, k péči mnohdy nemají stejný přístup. Kvůli současnému nastavení systému...

Ošťádal v profesorské kauze neuspěl, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

Ivan Ošťádal žaluje hlavu státu za odmítnutí jmenovat jej profesorem (21. září...

Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Ti poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta...

Jedli zasadili k narození syna, teď je z ní vánoční strom u radnice

Příjezd a stavba vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých...

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. láká pozornost místních i turistů zhruba 15 metrů vysoká jedle...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.