Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda se valí na sever

  11:42aktualizováno  11:42
Povodeň se valí přes Prahu na sever. Velká voda, která se žene od rozvodněného soutoku Labe s Vltavou, vážně ohrožuje obce mezi Neratovicemi a Mělníkem. Na jihu Čech hrozí Lužnice. Tamní krizový štáb nařídil evakuaci asi tří tisíc lidí ze zátopové oblasti Lužnice od Vlkova, přes Veselí nad Lužnicí až po Tábor a Bechyni. Povodňová vlna se přihnala do Znojma. Dyje se drží v korytě. Po vydatných srážkách platí nejvyšší ptupeň povodňové aktivity i na některých východočeských řekách.

Hrozí Lužnice a Rožmberk
Evakuují se všechny obce pod rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku, z něhož vytéká stoletá voda. Přitom pokračují práce na zpevnění hráze. Už v úterý bylo z okolí Rožmberka evakuováno 900 lidí. "Situace je velmi vážná, přítok do rybníka je stále větší než odtok, hladina se přes noc zvýšila zhruba o metr. Do přelivu schází asi metr," řekl přednosta Zdeněk Žemlička.

Situaci komplikuje protržená hráz u obce Majdalena. Štáb podle Žemličky zatím nerozhodl o budování dalšího odtoku kolem bezpečnostního přelivu Rožmberka. Ten je se 647 hektary plochy největším rybníkem v povodí. Jeho hráz zadržuje miliony kubíků vody v zátopové oblasti.

Dalším velkým rybníkem na Třeboňsku je Svět. V noci z něj začala odtékat voda narychlo vybudovaným bezpečnostním přelivem u Schwarzenberské hrobky. Voda se řízeně rozlévá do niv a parků na jihovýchodě města. "Voda přetéká přes bezpečnostní přeliv, ale v rybníce ji přes noc přibylo, proto budeme jednat o dalších opatřeních, která by mohla hladinu ještě snížit," řekl starosta města Jiří Houdek. "Vyzýváme řidiče, aby do centra nejezdili, i když mu zatopení nehrozí," zdůraznil.

Voda míří na sever
Povodeň vážně ohrožoje i obce mezi Neratovicemi a Mělníkem. Neratovice byly zatím ušetřeny, ale hladina řeky stoupá poměrně rychle a město je připraveno na evakuaci lidí ze zátopových oblastí.

V Kralupech pokračuje evakuace, předpokládá se, že své domovy bude muset opustit 200 až 1000 lidí. Útočiště najdou ve Veltrusech a v Kladně. Toxické látky z Kaučuku Kralupy byly podle České televize odvezeny mimo záplavovou oblast.

Rozvodněné Labe zatím na Litoměřicku postihlo nejvíc Křešice, z nichž bylo už evakuováno všech 900 obyvatel. V celém okrese by se před záplavovou vlnou měli do bezpečí ukrýt obyvatelé až 20 obcí.

Podle dosavadních předpokladů by Křešice měly být zcela zaplaveny kolem poledne. Obec je neprujezdná, od úterního večera tu nejde elektřina ani plyn. Z kohoutků neteče voda.

Podle přednosty okresního úřadu Josefa Pola pokračuje evakuace dvouapůltisícového Terezína a šesti obcí na břehu Labe.

Nejvyšší přívalová vlna na Labi, která měla podle původních předpovědí do Ústeckého kraje dorazit v pátek, se objeví zřejmě později. "Vzestup je pomalejší. Po důkladném přehodnocení a přepočtu předpovědí se předpokládá 11,2 metru v Ústí nad Labem někdy v pátek, zřejmě odpoledne," řekl Jan Cvrk z Povodí Labe. "Stoupá to zhruba pět centimetrů za hodinu," dodal.

Zhoršuje se situace i v Libereckém kraji, kde Jizera v Železném Brodě, Nisa v Liberci a Kamenice v Jizerských horách dosáhly kolem půlnoci třetího stupně povodňové aktivity. Policisté a hasiči už v noci evakuovali asi 100 obyvatel Železného Brodu na Jablonecku a několik rodin v Liberci.

Povodeň se valí Znojmem
Povodňová vlna dorazila dopoledne do Znojma. Podle zpravodaje MF DNES Znojemská přehrada zatím vodu zadržuje. Řeka Dyje se pod přehradou i přes zvýšené odpouštění drží v korytě a měla by teprve kulminovat.

Kvůli povodním na Znojemsku jsou až do odvolání uzavřeny hraniční přechody s Rakouskem. Jediný otevřený přechod v okrese je ve Hnánicích. "Tudy ale mohou cestovat jen občané České republiky, Rakouska a států, s nimiž mají tyto dvě země smlouvu o bezvízovém styku a dále pak občané států EU," potvrdil Dušan Medek z Celního ředitelství v Brně.

Cestovat do Rakouska lze i přes Mikulov, kam může veškerá i nákladní doprava a provoz je tady nonstop. Za stejným podmínek jako v Hnánicích mohou cestovat osobní automobily, cyklisté, motocykly a pěší i přes hraniční přechod v Poštorné nebo ve Valticích. Provoz je tady pouze od šesti do dvaadvaceti hodin.

Deště naplnily východočeské řeky
Po vydatných srážkách vyhlásili vodohospodáři stav ohrožení na řece Doubravě na Chrudimsku. Během noci voda zřejmě dosáhne tzv. přelivu na přehradě v Pařížově. Plní se i ostatní přehradní nádrže v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Nejvýrazněji se podle něj zvedly hladiny v horním úseku Labe, na Chrudimce a na Doubravě. "Očekáváme, že tyto toky se dostanou během noci v některých úsecích na první a druhý stupeň povodňové aktivity, ojediněle stupně ohrožení," konstatoval dispečer.

V současné době platí druhý stupeň na Labi v úseku Labské v okrese Trutnov a na Chrudimce u Hamru. První stupně jsou na Labi ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku, Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí a Tiché Orlici v Lichkovi na Orlickoústecku.

Sázava na Benešovsku dosáhla stavu ohrožení
Hladina Sázavy ve středních Čechách stoupá. Na Benešovsku platí stav ohrožení. Stejná situace je ve Zruči nad Sázavou a Ledečku na Kutnohorsku. Na třetím povodňovém stupni je také Doubrava ve Žlebech na Kutnohorsku, její hladina už ale zřejmě kulminovala. Informoval ředitel kutnohorských hasičů Jiří Pokorný. "Na Doubravě už problémy nečekáváme, spíš na Sázavě," uvedl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz