Velká voda řádit nemusela

Vranov nad Dyjí - Tři dny po prudké průtrži mračen doprovázené krupobitím, které ve Vranově nad Dyjí způsobilo škody za několik milionů korun, se do postižené oblasti přijel podívat i šéf oblastní správy toků Lesů České republiky Svatoslav Maršál. Jeho instituce má na starosti právě péči o potůčky, které v úterý poničily několik částí Vranova nad Dyjí.

Místní starosta Roman Watzinger tehdy prohlásil, že příčinou povodně byly prudké srážky doplněné protržením hrází dvou rybníčků nad obcí, ale i nedostatečná údržba koryt potoků. "Koryta ucpaly nečistoty jako haluze a klády a voda se pak nekontrolovatelně rozlila po okolí. Kdyby správce řečiště i s břehy pravidelně čistil, škody mohly být menší. Předběžně jsme se již se správcem toku dohodli na vzájemné spolupráci při odstraňování škod. Jasně se prokázalo, že za povodňovou situaci mohlo i nedostatečné čištění toků," řekl starosta.

Oblastní správa toků se podle jejího šéfa chystá do oprav koryt potoků a přilehlých oblastí investovat až deset milionů korun. Vinu v podobě nedostatečného čištění řečiště však striktně odmítá. "V žádném případě nešlo o nedostatečné čištění. Potoky mají solidní spád. Rozlití vody mohly způsobit některé nevhodné stavby, jako různé můstky, přejezdy, potrubí a podobně, kterými bylo koryto přemostěno a zmenšovaly tak možný průtok. Na vzájemné spolupráci s obcí při odstraňování škod se však určitě domluvíme," uvedl Maršál.

ODSTRAŇOVANÍ ŠKOD
PO POVODNI

Škody, způsobené větší povodní v roce 1997, odstraňují pracovníci Povodí Moravy dodnes. "Více než miliardou přispěl stát, zbytek platíme sami. Jde jen o stavby a zařízení, patřící přímo Povodí Moravy. Pokud spadl soukromý dům, obecní škola či silnice, nebo byla například odnesena ornice z pole, musí si to zaplatit sám majitel. Na nás je oprava samotného koryta," uvedl specialista z útvaru generálního ředitele Povodí Moravy Josef Matějíček. "Pokud se nad strmými svahy, jaké jsou v okolí Vranova, spustí průtrž mračen a půda to nestačí vsakovat, tak se z toho stane plošný odtok a povodňový efekt se musí zákonitě projevit."

Pomoc obcím a městům v rámci opatření proti záplavám bude v budoucnu nabízet Česká asociace zpracovatelů povodňových plánu, která vznikla v uplynulých dnech. Bude pořádat semináře na téma záplavy a povodňovým komisím nabídne školení v západních Čechách, zaměřené na krizové řízení při přírodních neštěstích. Asociace zatím sdružuje třicet soukromých zpracovatelů povodňových plánu, pět organizací dohlížejících na česká povodí, ministerstva zemědělství a životního prostředí a několik dalších institucí.

"Pomůžeme starostům, kteří se na nás obrátí s tím, že jejich obec potřebuje zpracovat povodňová opatření nebo je chce zdokonalit," zdůraznil Jan Papež, pracovník České asociace zpracovatelů povodňových plánů. Zájemci mohou získat informace o působnosti asociace i na internetové stránce.

Ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jaroslav Kinkor považuje za velmi užitečné, že asociace vzniká a zaměřuje se zejména na povodňovou prevenci. "Ze statistik totiž víme, že v obci, která využije doporučených protipovodňových opatření, je při záplavách způsobena o polovinu nižší škoda na majetku, než v dalších vesnicích," uvedl Kinkor.

Protržené hráze dvou rybníků, krupobití a bouře způsobily ve Vranově nad Dyjí záplavy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video