Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda řádit nemusela

  14:58aktualizováno  14:58
Vranov nad Dyjí - Tři dny po prudké průtrži mračen doprovázené krupobitím, které ve Vranově nad Dyjí způsobilo škody za několik milionů korun, se do postižené oblasti přijel podívat i šéf oblastní správy toků Lesů České republiky Svatoslav Maršál. Jeho instituce má na starosti právě péči o potůčky, které v úterý poničily několik částí Vranova nad Dyjí.

Místní starosta Roman Watzinger tehdy prohlásil, že příčinou povodně byly prudké srážky doplněné protržením hrází dvou rybníčků nad obcí, ale i nedostatečná údržba koryt potoků. "Koryta ucpaly nečistoty jako haluze a klády a voda se pak nekontrolovatelně rozlila po okolí. Kdyby správce řečiště i s břehy pravidelně čistil, škody mohly být menší. Předběžně jsme se již se správcem toku dohodli na vzájemné spolupráci při odstraňování škod. Jasně se prokázalo, že za povodňovou situaci mohlo i nedostatečné čištění toků," řekl starosta.

Oblastní správa toků se podle jejího šéfa chystá do oprav koryt potoků a přilehlých oblastí investovat až deset milionů korun. Vinu v podobě nedostatečného čištění řečiště však striktně odmítá. "V žádném případě nešlo o nedostatečné čištění. Potoky mají solidní spád. Rozlití vody mohly způsobit některé nevhodné stavby, jako různé můstky, přejezdy, potrubí a podobně, kterými bylo koryto přemostěno a zmenšovaly tak možný průtok. Na vzájemné spolupráci s obcí při odstraňování škod se však určitě domluvíme," uvedl Maršál.

ODSTRAŇOVANÍ ŠKOD
PO POVODNI

Škody, způsobené větší povodní v roce 1997, odstraňují pracovníci Povodí Moravy dodnes. "Více než miliardou přispěl stát, zbytek platíme sami. Jde jen o stavby a zařízení, patřící přímo Povodí Moravy. Pokud spadl soukromý dům, obecní škola či silnice, nebo byla například odnesena ornice z pole, musí si to zaplatit sám majitel. Na nás je oprava samotného koryta," uvedl specialista z útvaru generálního ředitele Povodí Moravy Josef Matějíček. "Pokud se nad strmými svahy, jaké jsou v okolí Vranova, spustí průtrž mračen a půda to nestačí vsakovat, tak se z toho stane plošný odtok a povodňový efekt se musí zákonitě projevit."

Pomoc obcím a městům v rámci opatření proti záplavám bude v budoucnu nabízet Česká asociace zpracovatelů povodňových plánu, která vznikla v uplynulých dnech. Bude pořádat semináře na téma záplavy a povodňovým komisím nabídne školení v západních Čechách, zaměřené na krizové řízení při přírodních neštěstích. Asociace zatím sdružuje třicet soukromých zpracovatelů povodňových plánu, pět organizací dohlížejících na česká povodí, ministerstva zemědělství a životního prostředí a několik dalších institucí.

"Pomůžeme starostům, kteří se na nás obrátí s tím, že jejich obec potřebuje zpracovat povodňová opatření nebo je chce zdokonalit," zdůraznil Jan Papež, pracovník České asociace zpracovatelů povodňových plánů. Zájemci mohou získat informace o působnosti asociace i na internetové stránce.

Ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Jaroslav Kinkor považuje za velmi užitečné, že asociace vzniká a zaměřuje se zejména na povodňovou prevenci. "Ze statistik totiž víme, že v obci, která využije doporučených protipovodňových opatření, je při záplavách způsobena o polovinu nižší škoda na majetku, než v dalších vesnicích," uvedl Kinkor.

Protržené hráze dvou rybníků, krupobití a bouře způsobily ve Vranově nad Dyjí záplavyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz