Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
23:54
V Plzni byl uzavřen most přes Úslavu v Rokycanské ulici, která je hlavní spojkou na Prahu.
23:52
Neznámý zloděj vzal na Starém Městě 22 protipovodňových vzpěr. Čtvrť tak není chráněna před povodňovou vlnou.
23:40
Hladina Vltavy bude v Praze kulminovat v úterý kolem 14. hodiny. Primátor Igor Němec uvedl, že voda stoupne ještě o více než dva metry a dosáhne padesátiletého maxima.
23:23
Nábřežní části Prahy - Karlín, dolní Libeň, část Smíchova, Holešovic a Malé Strany - začali záchranáři evakuovat. Metro je uzavřeno v úseku mezi stanicemi Florenc a Nádraží Holešovice na trase C.
23:11
Pražská Hostivařská přehrada je přeplněna a musí se upouštět. Proto se rozvodní potok Botič v Praze 2. "Hladina dolního toku prudce stoupne. Zaplavena bude část Ostrčilova náměstí a ulice Na Folimance," řekl novinářům šéf krizového štábu Prahy 2 Tomáš Hornof.
22:56
V Sušici, kudy protéká Otava, voda klesá. "Náměstí je ale stále obtížně průjezdné," řekl agentuře DITA šéf tamních hasičů. Problémy na Klatovsku však stále trvají. V Červeném Poříčí záchranáři evakuovali desítky lidí, oblast je zcela neprůjezdná. Zatopena a neprůjezdná je také silnice mezi Klatovy a Luby.
22:41
Podle policistů, kteří v Českém Krumlově střeží uzavřené mosty, přibývá v přehradě Lipno každou vteřinu 140 krychlových metrů vody. Zatímco přehrada do koryta Vltavy vypouští 220 kubíků, v ten samý okamžik do ní 360 kubíků přitéká. Zpravodaj MF DNES z místa hlásí, že od 21 do 22 hodin stoupla hladina Vltavy v Českém Krumlově o 10 centimetrů.
22:38
Plzeňská radnice varuje řidiče kamionů, aby nevjížděli do města a zaparkovali ve Svojkovicích. Kvůli rychlému vzestupu hladiny Úslavy hrozí zatopení mostu na Rokycanské ulici v Plzni. Policie uzavřela příjezd do Plzně od Prahy jak pro nákladní, tak pro osobní dopravu. "Zaplaveny jsou stále ulice Jateční a Doubravecká, kritická situace trvá v Koterově, Lobzech a Liticích", řekla agentuře DITA mluvčí plzeňského magistrátu.
22:08
Vodohospodáři začali ve 22 hodin upouštět vodu z přehrad na Vltavské kaskádě. Do půlnoci by tak měla voda v Praze stoupnout až o jeden a půl metru. Seznam pražských ulic ohrožených povodní
22:01
Přívalová vlna na řece Kocábě, která měla ohrozit Štěchovice v okrese Praha-západ, byla slabší, než se předpokládalo. Stavidla rybníku u Dobříše propouštěly vodu postupně, proto vlna nebyla tak vysoká, řekla ČTK starostka Štěchovic Miloslava Vlková. "Hladina stála stoupá, ale postupně a kontrolovaně," popsala cestu Kocáby od Dobříše po Štěchovice Vlková.
21:52
V Rakousku zahynul od začátku srpnových povodní třetí člověk. V Horním Rakousích zavalila 48letého muže promáčená lavina hlíny a kamení. V Česku zahynulo za posledních pět dní na následky záplav sedm lidí.
21:47
Nákladní loď se 700 tunami písku, kterou hrozila v Kralupech nad Vltavou strhnout povodňová vlna a poškodit mosty nebo domy u řeky, nechala radnice rozpojit. Remorkér odplul k Mělníku, nákladní část zůstane na místě ukotvena deseti lany.
21:35
Loď Kristia-Marco kotvící poblíž Národního divadla, jejíž majitelé ji včas neukotvili, takže by mohla poškodit Karlův most, je připraven krizový štáb nechat potopit.
20:55
Pražské záchrance velká voda nezpůsobila větší problémy, občas kvůli objížďkám trvá cesta k pacientům o několik minut déle. Mluvčí pražské záchranné služby MUDr. Jan Škoula agentuře DITA řekl, že s výjimkou utopeného muže zatím záchranáři nezasahovali u případu souvisejícího s povodněmi "Určitou zajímavostí je poněkud vyšší počet psychických onemocnění," dodal Škoula.
20:54
Tři až čtyři tisíce lidí evakuují úřady převážně ze sídliště Portyč v Písku. Meteorologové předpokládají, že ráno přijde stoletá voda a možná i vyšší, řekl ČTK starosta města Luboš Průša. V Písku stále prší a řeka stoupá. Původní odhady hovořily o padesátileté vodě, ale nové předpovědi jsou pesimističtější.
20:45
Krizový štáb humanitární organizace Adra odvolal z oblastí postižených povodní své dobrovolníky. Lidem, kteří pomáhali zaplaveným zvládat následky velké vody, znemožnil práci vytrvalý déšť a přívalové vlny. Jakmile se situace uklidní, jsou dobrovolníci připraveni k okamžitému návratu do krizových oblastí.
20:27
Třeboňský rybník Svět zatím vylitím nehrozí, rybáři mají situaci pod kontrolou. Kolem 20. hodiny do přelití hráze scházely téměř dva metry. "Podle stavu vody na povodí nad rybníkem Svět víme, že vody v něm bude rychle přibývat, zatím ji ale stačíme vypouštět," řekl ředitel akciové společnosti Rybářství Třeboň Jan Hůda.
20:17
Vláda se ve středu dopoledne sejde, aby potvrdila vyhlášení nouzového stavu, řekl premiér Vladimír Špidla. Třináct ministrů je již ve svých úřadech, řekl předseda vlády.
20:15
Záchranáři evakuují nemocné
20:11
Český Krumlov je rozdělen Vltavou na dvě části. "Všechny mosty ve městě jsou uzavřeny," informoval reportér MF DNES.
20:10
Na maďarském úseku Dunaje před Budapeští byl vyhlášen druhý stupeň povodňové pohotovosti. Severomaďarský vodohospodářský úřad totiž očekává, že povodňová vlna z Rakouska se ve večerních hodinách přelije na území Maďarska. Celý úsek Dunaje je nyní pod pravidelnou kontrolou a hasiči i záchranáři budou v pohotovosti celou noc. Předběžná protipovodňová opatření byla přijata také v maďarské metropoli Budapešti.
20:05
V jižních, západních a středních Čechách bylo evakuováno kvůli vysoké vodě několik tisíc lidí, o dalších se rozhoduje. Ve 20.15 hodin se poprvé sejde krizový štáb, který vede ministr vnitra Stanislav Gross. "Je to situace vážná. Nepřesahuje možnosti našeho záchranného sboru, ale vyžaduje to, abychom tyto síly nasadili s maximální koordinovaností a s plnou účinností," prohlásil premiér Vladimír Špidla.
19:50
Na řece Želetavce v Jemnici na Třebíčsku byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Hladina řeky dosáhla 260 centimetrů. Hasiči evakuují dětský tábor na území města, kde je přes 60 dětí. Povodňová komise je v kontaktu se starosty okolních obcí. Zaktivovala pracovníky místních technických služeb, připravují se pytle s pískem.
19:46
V noci se přes Ústí nad Labem zřejmě přežene nejméně desetiletá voda. Hladina řeky by totiž měla především kvůli vypouštění vody z přehrad vltavské kaskády překročit 800 centimetrů. Před 18. hodinou vystoupalo Labe v Ústí opět nad 600 centimetrů, platí tak 3. povodňový stupeň - ohrožení. Naposledy byla řeka nad šesti metry v neděli před 14. hodinou.
19:43
Záchranáři evakuují z centra Strakonic a z Písecka kvůli zvyšující se hladině řeky Otavy a Volyňky přes pět tisíc lidí. Města se tak připravují na stoletou povodeň, která má přijít v noci. "Budeme vděčni, když bude voda stoletá," zhodnotil situaci přednosta píseckého okresu Zdeněk Prokopec.
19:42
Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy se zatím vltavská voda nedotkla. "Máme pod kontrolou šest protipovodňových klapek a myslíme si, že i když voda ještě stoupne, ústav zůstane nedotčen," řekl Zdeněk Kabelík, velitel hasičského sboru ústavu, v němž se pracuje s radioaktivními látkami. V obci Řež zatím hasiči pomáhali s evakuací, voda se zatím dostala do sedmi domů, zaplaveny jsou zahrádkářské kolonie.
19:38
Štěchovicím v okrese Praha-západ hrozí zatopení z rybníků na řece Kocábě. Rybáři totiž zvedli stavidlo na jednom z přeplněných rybníků u Dobříše. Přívalová vlna se valí chatovou oblastí kolem Kocáby. Ohroženy jsou všechny obce od Dobříše po Štěchovice. V samotných Štěchovicích obecní úřad upozorňuje obyvatele na blížící se přílivovou vlnu a vyzývá je, aby se připravili na evakuaci.
19:24
Kvůli nárůstu hladiny řeky Otavy a Volyňky strakonická povodňová komise přistoupila k preventivní evakuaci části centra města, ve které žije asi 4300 lidí. Přistavených autobusům bude trvat pravděpodobně několik hodin, než postižené obyvatele přestěhují na náhradní stanoviště. Evakuace se týká obyvatel Palackého náměstí, ulic Tržní, Heydukovy, Klostermanovy, družstevní, Bezděkovské, Holečkovy, Luční, Komenského a Stavbařů.