Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
15:00
Krajská povodňová komise v Plzni zatím nemá dostatek informací o záplavové situaci ve všech sedmi okresech, aby rozhodla o vyslání záchranářské jednotky s těžkou technikou na konkrétní místo regionu. Souborná analýza celého území kraje probíhá právě teď, a pokud se nestane nic mimořádného, rozhodne o případných zákrocích další sezení komisařů ve 20 hodin.
14:56
Radnice v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku nechala kvůli rozvodněné Vltavě uzavřít průjezd městem. Policie na několika místech na okrajích města odklání dopravu a silničáři připravují dopravní značení. Ve městě je vyhlášen stav ohrožení. Připraveny jsou pytle s pískem. Městská policie již varovala všechny obyvatele v nejvíce ohrožených lokalitách.
14:53
Písek se připravuje na velkou vodu, která sem míří po řece Blanici a Otavě. Město se snaží některé části ochránit stěnami z pytlů s pískem. Již ráno napáchala ve městě škody průtrž mračen. Dešťová voda se valila na město z okolních kopců. Výše škod zatím není známa, ale nebude se pohybovat ve stamilionech korun.
14:49
Rozsáhlé záplavy způsobily škody na silniční síti Jihočeského kraje nejméně za 300 milionů korun. Nejvíce peněz si vyžádají opravy mostních konstrukcí, které poškodily rozvodněné řeky.
14:47
Hejtman Jan Zahradník vyhlásil ve 13 hodin stav nebezpečí na území celého Jihočeského kraje. Učinil tak vzhledem k ohrožení životů, zdraví a možným škodám velkého rozsahu na majetku a na životním prostředí při rozsáhlých povodních. Stav nebezpečí potrvá do půlnoci 31. srpna.
14:41
Vytrvalý déšť, který zasáhl převážně západní polovinu Čech, se během noci rozšíří i na zbytek území České republiky. V úterý bude pršet i nad západní a střední Moravou. V Čechách mají srážky během úterý slábnout a ustávat. Déšť bude dnes v Čechách doprovázet sílící severozápadní vítr s nárazy až 72 kilometrů za hodinu. V úterý bude vát čerstvý severozápadní vítr i na Moravě a ve Slezsku. Na podmáčeném terénu hrozí vyvracení stromů. vše o počasí
14:35
Auto se třemi lidmi uvízlo v řece Úslavě poblíž Starého Plzence v okrese Plzeň-jih. Vozidlo vylovili plzeňští hasiči. Dalších pět lidí zachraňovali klatovští požárníci v Nemilkově u Běšin na Klatovsku. Skupinu lidí uvězněnou na terénní vyvýšenině zachránil až vrtulník. Nikdo nebyl zraněn, a to ani jinde v Plzeňském kraji.
14:32
Generál Šedivý sleduje záplavy další fotografie
14:28
Kvůli velké vrstvě vody je zcela neprůjezdná ulice Švehlova v Praze 10. Na místě zasahují hasiči, kteří se snaží odčerpat vodu ze silnice, informuje zpravodaj DITA. dopravní zpravodajství
14:20
Na pomoc záplavami postiženému Jihočeskému kraji odjeli dva specialisté ze základny taktického letectva z Náměště nad Oslavou, kteří mají zkušenosti s povodněmi na Moravě v roce 1997. Vojáci nemohli použít vrtulník, protože počasí v okolí základny nedovoluje vzlétnout, a proto jedou autem. Ve výbavě mají radiostanici, potápěčskou výstroj i nafukovací loď pro evakuaci lidí.
14:17
Pražský magistrát uzavřel nábřeží u Vltavy od Národního divadla po Rudolfinum. "Po 17:00 přijde do hlavního města dvacetiletá voda, připravujeme se na vodu padesátiletou," uvedl primátor Igor Němec. Záchranáři na Malé Straně odtahují vozidla. Zasáhnout může okamžitě 70 vojáků. Na cestě do hlavního města jsou záchranáři z Kutné Hory.
14:15
V celém okrese Strakonice byl vyhlášen stav ohrožení. Na 16 místech okresu museli hasiči ve spolupráci s armádou evakuovat obyvatele do bezpečí před rozvodněnými řekami. Další místa rychle přibývají. Nejhorší je situace kolem řeky Blanice, vylitá je i Volyňka. Stoupá také Otava.
14:14
Prvoligové utkání 3. kola mezi Příbramí a Slavií Praha, které se mělo od 16. hodiny hrát v Příbrami, bylo odloženo. Hřiště na Litavce totiž zaplavila voda z rozvodněné Litavky.
14:02
Okolo 13:40 hodin se rozezněly sirény v jihočeských obcích, které leží v záplavovém území řeky Blanice a řeky Vltavy od soutoku s Malší v Českých Budějovicích až na hranice českobudějovického a píseckého okresu. Krizový štáb Jihočeského kraje žádá občany tohoto území, aby se připravili na případnou evakuaci a uposlechli výzvy pracovníků složek integrovaného záchranného systému a místních povodňových komisí.
13:58
Umělá hráz z pytlů, vybudovaná v Českých Budějovicích, začíná prosakovat, hláší čtenář iDNES, podle něhož už zbývají jen dva pytle.
13:55
Agentura DITA zprovoznila bezplatnou linku pro řidiče i další účastníky silničního provozu, kteří na ni mohou volat informace o aktuální dopravní situaci. Číslo je 0800/555525. dopravní zpravodajství
13:54
Třetího povodňového stupně - ohrožení - dosáhla řeka Chomutovka v Chomutově. Druhý stupeň, pohotovost, zaznamenali vodohospodáři Povodí Ohře na Bystřici v Ostrově nad Ohří na Karlovarsku a na odtoku z Flájské přehrady na Mostecku.
13:52
Středočeský hejtman Petr Bendl vyzval obyvatele a firmy sídlící v blízkosti Vltavy a Berounky, aby urychleně zajistili ochranu majetku a připravili se na možnou evakuaci ve večerních až nočních hodinách. Záplavy hrozí obcím Solenice, Kamýk nad Vltavou, Štěchovice, Davle, Vrané nad Vltavou, Jarov, Zbraslav, Beroun, Králův Dvůr, Karlštejn, Třebáň, Dobřichovice, Radotín, Lahovice, Roztoky, Klecany, Kralupy nad Vltavou a Mělník.
13:50
Povodňová komise nařídila preventivní evakuaci pravého břehu Vltavy v Českých Budějovicích. Týká se obyvatel rodinných domů a přízemních bytů z činžovních domů v ulicích Jiráskovo nábřeží, Budivojova, Nerudova, Neplachova, Čéčova a všech obyvatel ulice V Oblouku. Autobusy budou přistaveny v zatáčce Plzeňské ulice, náhradní ubytování je zajištěno v koleji K2 Jihočeské univerzity.
13:49
Stav ohrožení vyhlásila povodňová komise ve Vodňanech, které leží na řece Blanici pod přehradní nádrží Husinec. Hasiči a armáda již evakuovali asi třetinu města, to je kolem 500 lidí.
13:47
Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ už bylo evakuováno 13 lidí z celkových třiadvaceti. Jejich domy ohrožuje říčka Kocába, která vystoupila z břehů kvůli vzedmuté hladině Vltavy, do níž se ve Štěchovicích vlévá. Obyvatelé mají navíc strach ze čtyř rybníků na horním toku Kocáby, jejichž přelití nebo protržení hrází by znamenalo úplné zaplavení obce.
13:44
Záplavy zatím nejvíce postihly obce pod Husineckou přehradou na Prachaticku. Povodňová vlna dorazila tak rychle, že se v některých místech zřejmě nepodařilo evakuovat všechny obyvatele. Zasahují zde hasiči a armáda včetně vrtulníků. Jejich nasazení ale komplikuje déšť a bouřky. Další nejvíce zasaženou oblastí je Český Krumlov a okolí a také obce pod vodní nádrží Římov a České Budějovice.
13:41
V rámci protipovodňovýh opatření bude od 14 hodin uzavřeno Smetanovo nábřeží v Praze. "Bude uzavřeno v celé své délce," řekl agentuře DITA tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.
13:40
Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři na říčce Litavka v souměstí Králův Dvůr - Beroun. Během čtyř hodin zde hladina Litavky stoupla o 146 centimetrů a ohrožuje část Králova Dvora. Hasiči už vyzvali obyvatele, aby přeparkovali auta a přenesli cenné věci do vyšších pater. Zhoršení situace se očekává i na Berounce.
13:36
Na dolní Vltavě na Mělnicku okresní povodňová komise dopoledne vyhlásila třetí povodňový stupeň, stav ohrožení. "Začínáme objíždět krizová místa a kontrolovat, jak jsou tam na velkou vodu připraveni," řekl člen povodňové komise Tomáš Pelc. Hlavní problémy očekávají záchranáři v úterý.
13:35
V pražském Klementinu byla uzavřena pro veřejnost Národní knihovna a zasedá krizový štáb. "Je to zatím pouze preventivní opatření," řekl pro iDNES náměstek pro administrativu a šéf krizového štábu Michal Hora.
13:26
Pražský magistrát uvedl do provozu tři speciální telefonní linky. Na číslech 02/36003350 až 02/36003352 se lidé mohou dozvědět, jak postupovat. Další dvě s čísly 02/36003353 a 54 budou uvedeny do provozu do 14 hodin, kdy se magistrát chystá otevřít speciální tiskové středisko.
13:24
Desítky trafostanic na území Prahy sleduje společnost Pražská energetika kvůli případnému odpojení v důsledku záplav. Sleduje trafostanici na Zbraslavi a odpojení hrozí též podzemní stanici Na Kampě. Energetika, podle níž se bude odpojovat jen z bezpečnostních preventivních důvodů, je řadu oblastí schopna zapojit náhradním způsobem z druhé strany Vltavy. S vodou bojují i energetici a operátoři