Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda ohrožuje Varšavu

  15:40aktualizováno  15:40
Hladina Visly ve Varšavě překročila 650 centimetrů, tedy úroveň vyhlášení povodňového poplachu. Do polské metropole tak dorazila povodňová vlna, která na jihu země vyhnala tisíce lidí ze svých domovů a způsobila miliardové škody. Velká voda si vyžádala jen za poslední měsíc už 25 životů.
Podívejte se na fotogalerii.

Varšava se opevňuje
Ačkoli je v polské metropoli zatím klid a pouze majitelé restaurací přímo u Visly uklidili z břehu stolky a slunečníky, boj s velkou vodou teprve začíná. Povodňová vlna měří na sto kilometrů a přes město bude přecházet po dlouhé tři dny.

Již nyní jsou v pohotovosti všichni hasiči z mazovského regionu. Nad ránem do Varšavy přijely hasičské posily ještě z jihopolské Vratislavi. Pomáhat jim bude i stovka vojáků. Nepřetržitě jsou kontrolovány a na řadě míst ještě posilovány valy. Mimořádné ochrany se pak dostává nově budovanému varšavskému mostu, kde jeřáb okamžitě odklízí všechny Vislou naplavené stromy.

Záplavy a bouřky si vyžádaly jen za červenec 25 mrtvých.

Osud lidí závisí na ochranných valech
Zatímco Varšavané se zatím cítí za solidními protipovodňovými valy bezpečně, horší situace panuje v blízkých obcích. Hasiči už musejí utěsňovat průsaky ve valech například v městečku Góra Kalwaria. Strach panuje rovněž v obcích Mniszew a Ryczywól, do nichž by prý velká voda z Visly mohla vtrhnout po jejích tamních přítocích.

Všichni mají před očima obrázky z obce Zlota u Sandomierze. O víkendu tam říčka Koprzywianka prorazila ochranné valy. Když krátce na to zaplavila obec, nad hladinou zůstaly pouze střechy tamních domků a vrcholky stromů. Lidé přišli o všechno.

Nekonečný boj s živlem
Na místech zasažených povodní pracují vedle polských i skupiny zahraničních záchranářů, například z Dánska a Německa.

Konto na pomoc Polákům postiženým povodněmi zřídí v příštích dnech ostravská Charita
svatého Alexandra. Ta také spravuje humanitární sklad v Ostravě-Kunčičkách a žádá o spolupráci firmy, které mohou pomoci. Sklad lze kontaktovat na tel.: 069/6237831-2 nebo e-mailem:
humsklad@volny.cz.

Dramatická situace panuje v obci Kamieř v Lubelském vojvodství. Průrva ve valu, který Visla protrhla v pondělí ráno, je značně větší, než záchranáři předpokládali. Pokračuje evakuace obyvatel okolních vsí a na místo se sjíždějí posily z dalších hasičských oddílů. Snaží se ucpat průrvu, ale hrozba celkového smetení vodou prosáknutého valu je značná, varují hasiči. Navíc chybějí fólie potřebné na jejich zpevnění.

Problémy s udržením valů a průsaky jsou hlášeny i z řady dalších jihopolských obcí. Přímo v Pulawách chybí do přelití Visly přes valy asi 30 centimetrů a voda již podmáčela níže položené domy.

Velká voda si podle informací polského Radia RMF vyžádala další oběť. Dva opilí muži ukradli v Podkarpatském vojvodství loďku, na níž chtěli přeplout z Tarnobrzegu do Sandomierze. Po převrácení malého plavidla v proudu jeden z nich utonul.

Záplavy sužují i Slovensko. Povodně vyvolávají holoseče na Ukrajině, varují ekologové.

Miliardové škody
Škody jsou ohromné, odhadují se na mnoho miliard. Pouze v Malopolském vojvodství jejich předběžný odhad dosahuje v přepočtu zhruba pět miliard korun. Nejhorší záplavy zatím Poláci prožili v roce 1997. Tehdy smetly rozbouřené řeky 46 tisíc domů, zabily 55 lidí a způsobily škody za 120 miliard korun.

Tým záchranářů se snaží evakuovat zvířata ze zatopené farmy ve vsi Sokolniki na jihu Polska. Povodně, které už týden sužují jih země, pomalu začínají ohrožovat i severnější části Polska včetně Varšavy a jejího okolí. (30. července 2001)

Most v jihopolské vsi Budzow strhla řeka Jachówka, která se po silných deštích vylila z břehů. Záplavy, které sužují už týden jih Polska, si doposud vyžádaly nejméně 25 obětí, 1600 lidí muselo být evakuováno. (30. července 2001)

Hladina řeky Visly ve Varšavě překročila 30. července hranici 650 centimetrů, tedy úroveń vyhlášení povodňového poplachu. Je to neklamný důkaz toho, že do polské metropole dorazilo čelo povodňové vlny, která na jihu země přinutila tisíce lidí ve spěchu opustit domovy a způsobila mnohamiliardové škody. (30. července 2001)

Obyvatelé obce Zlota se 29. července stále snažili budováním protipovodňových valů zamezit zaplavení svých domovů. Již týden trvající záplavy v jižním Polsku si vyžádaly obrovské materiální škody a 25 lidských životů. (30. července 2001)

Muž odnáší svého psa do bezpečí poté, co se 29. července protrhly protipovodňové hráze u jihopolského Trzesna a rozvodněná Visla zaplavila několik desítek domů. Již týden trvající záplavy v jižním Polsku si vyžádaly obrovské materiální škody a nejméně 25 lidských životů. (30. července 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Německo do roku 2022 vynaloží kvůli migraci téměř osmdesát miliard eur

(Ilustrační snímek)

Německo předpokládá, že do roku 2022 vynaloží v souvislosti s migrací kolem 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun)....

Chceme se smířit, vzkázali sudetští Němci. Na sjezdu řečnili i o dekretech

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vystoupil v bavorském...

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt v neděli zopakoval touhu pokračovat v dosavadní cestě usmíření s Čechy. Na sjezdu...

Vězeňské hospice v USA se přeplňují seniory, musejí v nich pracovat i vrazi

Ošetřovna ve vězení

Počet seniorů v amerických věznicích za posledních pětadvacet let šestinásobně stoupl, mnoho postarších lidí v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz