Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli dešti je ve dvou krajích stav ohrožení, zasedly povodňové komise

  7:40aktualizováno  2. června 0:37
Kvůli vytrvalému dešti, který na mnoha místech padá od pátku, hrozí ve čtyřech krajích povodně. O půlnoci platil třetí stupeň povodňové aktivity na devíti místech v Čechách. Podle předpovědi má pršet celou noc. V postižených regionech se sešly povodňové komise.

Podle výstrahy meteorologů hrozí povodně během sobotní noci a neděle v Plzeňském, Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji.

Od sobotního rána za 12 hodin napršelo nejvíce srážek na severu území, 20 až 30 mm, a západě Čech 10 až 20 mm, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Kvůli možným záplavám v Plzeňském kraji už se scházejí povodňové komise. Na Klabavě v Nové Huti a v Hrádku poblíž Plzně, na Radbuze ve Staňkově a na Úslavě v Koterově byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Podle modelu hydrometeorologů se postupně přidají i další toky. V regionu stále intenzivně prší. Povodně by mohly podle modelů dosahovat až úrovně desetileté vody.

"Radbuza se zatím rozlila jen na loukách před Staňkovem. Podle meteorologů se ještě zvedne tak o 20 až 30 centimetrů, což by neměl být problém," uvedl v deset večer na ČT starosta Staňkova Alexandr Horák

Mapa srážek nad Českou republikou v 22:45 hodin

"Podle posledního modelu mi vyšly třetí stupně téměř ve všech profilech, takže celá Radbuza, Úhlava v Klatovech a na horním toku. Třetí stupeň dosáhne také Úslava ve Ždírci, Prádle i v Plzni-Koterově," uvedla v odpoledních hodinách Lenka Boříková z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ostatní toky se budou přidávat a nejpozději do sobotního večera a v noci se také zvednou jejich průtoky na stav ohrožení. Podle Boříkové to neznamená, že se poté růst hladin řek zastaví a budou klesat, naopak se budou na trojce držet a hladiny stoupat.

Odhady meteorologů se po deváté hodině večer začaly potvrzovat. Těsně kolem třetího povodňového stupně se zde pohybovala Úslava v měrném profilu Prádlo.

Fotogalerie

V Ústeckém kraji platil po většinu dne třetí stupeň na Kamenici v Hřensku. Třetího povodňového stupně dosáhla před čtvrtou hodinou.  Její hladina byla po druhé hodině odpoledne na 114 centimetrech, o dvě hodiny později už meteorologové hlásili 161 cm. Za normálního počasí je Kamenice v Hřensku hluboká kolem 40 centimetrů. Po sedmé hodině večer začala hladina na Kamenici mírně klesat a po osmé se dostala pod hranici třetího povodňového stupně. Situace se však mění každou minutou.

Podle starosty Hřenska Jana Havla jsou v pohotovosti místní hasiči a obecní policie informuje občany. "Myslím, že v noci na neděli se zatopí sklepy. Nervozita stoupá, občané mají silné obavy," uvedl starosta pro ČTK.

V Srbské Kamenici byl podle reportéra iDNES.cz klid. "Lidé se tady chodí koukat k řece. Kamenice je vylitá z břehů jen u hotelu Praha v Hřensku," popsal situaci před šestou hodinou večerní.

V Benešové nad Ploučnicí se rozvodnil místní potok Bystrá. Lidé jsou tu na bleskové povodně zvyklí. Radnice během odpoledne poslala esemesku, aby se připravili na evakuaci.

Manželé Loudovi, kteří bydlí přímo u potoka, měli v roce 2009 v domě 2,5 metru vody a při povodni o rok později 60 centimetrů. Během soboty raději odvezli babičku k příbuzným, uklidili květiny a chystají se stěhovat nábytek. "Připravujeme se na evakuaci," řekli reportérce MF DNES.  Podle hasičů má hladina potoka kulminovat kolem druhé hodiny ranní.

Před půlnocí dosáhl třetího stupně Flájský potok v Českém Jiřetíně. Hladina vody tam krátce po půlnoci dosahoval 104 centimetrů, o čtyři více, než je limit pro vyhlášení pohotovosti.

Velká voda zaplavuje zahrady na Rokycansku

Mimo Plzeňský kraj jsou třetí povodňové stupně hlášeny ze středních Čech na Berounce ve zbečně a v Berouně,  v jižních Čechách je pohotovost na Smutné v Božeticích nedaleko Milevska a v Libereckém kraji dosáhla třetího stupně Smědá. Na Moravě je pouze jeden první povodňový stupeń a to na Svratce v Brně-poříčí.

Nejnižšího povodňového stupně dosáhla i Svratka v Brně-Poříčí. Druhý stupeň pohotovost platil v půl jedenácté večer na Ohři na vodním díle Skalka.

Ve Středočeském kraji hrozí vylití z břehů zejména na horním toku Berounky, na které platí třetí povodňový stupeň. "Vyklízíme náplavky, upozorňujeme chataře, aby vyklidili chaty a pozemky u nich. Jsme na to bohužel zvyklí, taková situace je tu dvakrát třikrát do roka," uvedl v České televizi kolem poledne starosta Černošic Filip Kořínek.  V obci Černošice už Berounka v některých úsecích vybřežila, hlásili odpoledne meteorologové z ČHMÚ. Ve večerních hodinách pak úřady vyzvaly občany, aby opustili příbřežní chatové osady.

"Berounka v Berouně by měla kulminovat v pondělí, hladina je cca o tři metry vyšší oproti normálu," uvedl v deset večer mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

V Hlásné Třebáni se na jezu převrátil raft s trojicí vodáků. Jednomu se z rozvodněné Berounky podařilo dostat, ostatní zůstali ve vodě. Na místě je policie včetně poříčních policistů ze Slap, hasiči i záchranka (více čtěte zde).

Popadané větve zastavily kolem jedné hodiny odpoledne provoz na trati u Roztok. "Nehoda nám byla nahlášena v 13:08. Na trakční vedení dráhy napadaly kvůli povětrnostním podmínkám větve. Místem zrovna projížděl rychlík směrem na Německo a do popadaných větví narazil," uvedl pro iDNES.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drvota.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn, náraz do popadaných větví pouze poškodil čelní sklo lokomotivy. "V současné době probíhá na trati odklízení větví a kontrola trakčního vedení. V místě je zavedena náhradní doprava," dodal Drvota. Vlaky se opět rozjely po půl páté odpoledne.

V Praze už nejezdí lodě na Vltavě. "V sobotu v devatenáct hodin se zastaví lodní doprava v centrální Praze, to znamená v úseku od Palackého mostu po Holešovice. Do té doby musí být lodě odsunuty do ochranných přístavů. Dále budou postaveny protipovodňové zábrany  na Zbraslavi, u podchodu do Divadelní ulice u Hollara a uzavřen protipovodňového uzávěru pod hotelem Four Seasons ," řekl v poledne první náměstek primátora Tomáš Hudeček . Už v pátek byly v Praze uzavřeny náplavky a protipovodňová vrata na Čertovce.

Stoupající hladiny řek večer hlásil také Jihočeský kraj. Podle aktuálních informací meteorologů tam hrozí na Malši a Blanici dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně. Současně očekávají, že na mnoha místech v povodí horní Vltavy bude překročen druhý stupeň.

První stupně povodňové aktivity dosáhly některé toky v Královéhradeckém kraji. Vodohospodáři ho zde v sobotu večer vyhlásili na Labi ve Špindlerově Mlýně a na Stěnavě v Meziměstí.

Ve večerních hodinách hlásil druhý povodňový stupeň také Liberecký kraj, kde byl dosažen na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem. Počasí zde komplikuje i dopravu, podle policie jsou zaplavené dvě silnice na Českolipsku. Na Liberecku spadl přes silnici strom.

Podívejte se na uzavírání vrat na Čertovce

Pršet bude i ze soboty na neděli, varují meteorologové

Deštivá bude podle předpovědí i noc a neděle. Nejvyšší teploty však budou přibližně o stupeň vyšší než v sobotu. Zejména v povodí horní Berounky, které je již značně nasyceno předchozími srážkami kvůli tomu očekává Český hydrometeorologický ústav dosažení třetích stupňů stavu ohrožení.

K vzestupům až na úroveň třetích povodňových stupňů  může dojít i v povodí Lužické Nisy (Smědá, Mandava), a také v povodí horní Ohře. V povodí horní Vltavy začnou výrazně stoupat vodní stavy na všech řekách v noci ze soboty na neděli. "Již v nočních hodinách dojde na četných místech k překročení prvního a v první polovině neděle očekáváme překročení i druhého stupně," uvedli meteorologové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz