Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drážďany zaplavuje Labe, Dunaj v Bratislavě překonal rekord z roku 2002

  6:49aktualizováno  22:10
Německo a Rakousko nadále trápí záplavy. Ve Vídni se kulminace Dunaje očekává v noci na čtvrtek. Vážná je situace v saské metropoli Drážďanech, které očekávají povodňovou vlnu z České republiky. V Halle řeka Sála vystoupala na čtyřsetleté maximum a úřady vyzvaly 30 000 lidí k evakuaci. Dunaj v Bratislavě večer překonal desetimetrovou hranici.

Labe v Drážďanech odpoledne dosáhlo výšky 8,50 metru. Ráno byla jeho hladina o 20 centimetrů níž a normálně má dva metry. Kulminace se očekává ve čtvrtek odpoledne nebo večer pod hranicí devíti metrů.

Při katastrofálních povodních v roce 2002 to bylo 9,40 metru. Saské ministerstvo životního prostředí dnes označilo za vyloučené, že by řeka v saské metropoli této úrovně dosáhla.

Voda ohrožuje barokní perlu na Labi - Drážďany

Kvůli stoupající hladině Labe a zatopení okrajových částí musely Drážďany v noci evakuovat dalších více než 600 lidí a některé části města byly odpojeny od dodávek elektřiny. Celkem muselo v Drážďanech domovy opustit už přes 1 000 lidí.

Ještě dramatičtější situace panuje v polabských městech v okolí Drážďan. V Míšni se hladina Labe odpoledne vyšplhala na 954 centimetrů a voda zaplavuje další části historického centra, v pohraniční Schöně je dokonce ještě o metr výš. Normálně tam má Labe hloubku jen přes dva metry. V regionu Saského Švýcarska se muselo evakuovat už okolo 11 000 lidí.

Hladina Labe stoupá také dál po proudu. Na velkou vodu se připravuje Magdeburk a města v Braniborsku a Dolním Sasku, kam by povodňová vlna měla dorazit do konce týdne. V braniborském Herzbergu na řece Schwarze Elster (Černý Halštrov) se protrhl asi dvacetimetrový úsek hráze, voda ale zatím zaplavila jen neobydlené oblasti.

Sála ve městě Halle v Sasku-Anhaltsku překonala všechna maxima za posledních 400 let. V městské části Trotha měla řeka ráno 809 centimetrů a podle vodohospodářů nadále poroste. Úřady počítají s tím, že voda zaplaví ve výšce jednoho metru ulice v historickém jádru Halle, a vyzvaly na 30 000 obyvatel k evakuaci. Pokud by navíc nevydržely provizorní hráze, ohroženo by mohlo být až 60 000 lidí.

Fotogalerie

Na většině míst Bavorska postiženého rozvodněným Dunajem se situace pomalu zlepšuje. Obyvatelé Pasova mají znovu dodávky pitné vody. Výjimkou je obec Deggendorf, kterou rozlitý Dunaj dnes zcela odřízl od okolí.

Ve Vídni stoupá voda

S rozvodněným evropským veletokem se nadále na mnoha místech potýká Rakousko. V podunajském údolí Wachau, které leží mezi zatopeným Melkem a Kremží, řeka prozatím výrazně neklesla. V Kienstocku, asi deset kilometrů před Kremží, dosáhla nakonec hladiny 10,78 metru, zatímco při ničivé povodni v roce 2002 to bylo 10,9 metru.

Korneuburg, který je asi deset kilometrů západně od Vídně, již ráno překonal stav z ničivých povodní z roku 2002. Povodňová vlna se tak blíží k rakouské metropoli, nejvyšší hladinu by zde měl mít Dunaj v noci na čtvrtek. Rakouskou metropoli před velkou vodou chrání systém kanálů zvaný Nový Dunaj, i tak již ale voda zaplavila přístavy Albern a Lobau.

Slováci vzpomínají na rok 2002

Hladina Dunaje v Bratislavě odpoledne překonala rekordní úroveň z roku 2002, vystoupal na 993 centimetrů, což je o dva centimetry více než před jedenácti lety. Večer dokonce přesáhla hranici deseti metrů, maximum se očekává zhruba kolem 1010 centimetrů. Povodňové vlně však slovenská metropole zatím odolává. Policie ale uzavřela zatopené silnice do okrajové bratislavské části Devín, dopravu do oblasti zajišťuje armáda pomocí nákladních vozů. Ze sídliště Petržalka na pravém břehu řeky zase hrozí evakuace několika rodin.

Velká voda na Slovensku má možná první oběť, záchranáři našli v Dunaji u Gabčíkova na jihu země lidské tělo. Největší příval vody očekávají slovenští meteorologové ve čtvrtek odpoledne.

Město má ochránit nový systém protipovodňových stěn, který podstupuje první velkou zatěžkávací zkoušku od svého dokončení před dvěma roky.

Nejohroženější lokalitou je v Bratislavě tradičně malá městská část Devín, která leží u soutoku Dunaje a Moravy. Úřady kvůli velké vodě silnice do oblasti uzavřely. Dvě desítky vojáků tam plnily pytle s pískem, které mají posílit ochranu staveb před zatopením. "Obě přístupové silnice do Devína jsou zatopeny. Lidé, kteří se potřebují dostat do města, mohou využít vojenský speciál," řekla starostka Devína Ľubica Kolková. Kvůli hrozbě záplav Bratislava v úterý vyhlásila mimořádnou situaci.

Povodně 2013 ve fotografiích

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik odhadl, že voda by mohla kulminovat zhruba půl metru pod nejvyšší úrovní protipovodňové ochrany města. Výstraha před povodněmi platí na Slovensku pro všechny oblasti v okolí Dunaje. Důvodem jsou vydatné srážky, které v Německu a Rakousku rozvodnily vodní toky už v závěru minulého týdne.

Podle maďarské agentury MTI večer slovenská strana uzavřela most přes Dunaj spojující maďarskou obec Vámosszabadi severně od Györu a slovenský Medveďov.

Slovenskou metropolí se však rozmáhá povodňová turistika, které podlehli i mnozí obyvatelé hlavního města. Podle slovenských novinářů byly ve středu kavárny v obchodním centru Eurovia na březích rozvodněného Dunaje plně obsazené a rodiče neváhají překonávat policejní zábrany, aby mohli vysadit své ratolesti na vrchol protipovodňových bariér. Je prý odtamtud nejlepší výhled.

Bezstarostný přístup lidí záchranáře zneklidňuje. "Vypadá to tu jako o pouti," svěřila se překvapená kolemjdoucí reportérům listu Sme. Starosta Milan Ftáčnik vyzývá spoluobčany k ostražitosti a opatrnosti, žádá je, aby neničili vztyčené bariéry, netřásli jimi a nevysazovali na ně potomky. Až se do zábran s plnou silou opře Dunaj, nemusely by podle primátora nápor vydržet.

Markétin ostrov je pod vodou

Dunaj v Budapešti bude podle nejnovějších propočtů vodohospodářů kulminovat v pondělí, to je o den déle, než se doposud předpokládalo. Oznámily to maďarské úřady. Očekává se, že hladina se zastaví na 875 centimetrech, nyní má zhruba o dva metry méně. Maďarsko již v úterý vyhlásilo povodňovou pohotovost.

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý prohlásil, že od středy začne Dunaj v zemi výrazněji stoupat a že kritický bude pro metropoli víkend. Nynější zprávy vodohospodářů ale udávají kulminaci až v pondělí.

V Budapešti jsou již nyní uzavřeny silnice v blízkosti řek a s omezeními funguje i hromadná doprava. Uzavřen je mimo jiné Markétin ostrov v centru města. Oba luxusní hotely, které na ostrově jsou, již přestěhovaly své hosty do jiných ubytovacích zařízení.

Růst hladiny Dunaje v oblasti Malého Žitného ostrova na severozápadě země u hranic se Slovenskem se podle všeho zastaví v sobotu, kdy řeka dosáhne 8,9 metru, napsala agentura MTI. V příhraničním městě Nagymaros se očekává kulminace v pondělí na 7,3 metru.

Velká voda zaplavila bavorský Pasov

Rakousko se nadále na mnoha místech potýká s rozvodněným Dunajem. V podunajském údolí Wachau, které leží mezi zatopeným Melkem a Kremží, řeka prozatím výrazně neklesla. V Kienstocku, asi 10 kilometrů před Kremží, dosáhla nakonec hladiny 10,78 metru, zatímco při ničivé povodni v roce 2002 to bylo 10,9 metru.

V Hainburgu nedaleko Bratislavy museli záchranáři evakuovat 82 domů. Obec Bad Deutsch-Altenburg chrání před velkou vodou hráz vystavěná ze 30.000 pytlů s pískem.

Korneuburg, který je asi deset kilometrů západně od Vídně, již ráno překonal stav z ničivých povodní z roku 2002, vodočet zde ohlásil 7,92 metru, v roce 2002 to bylo 7,89. Podle hydrologů se kulminace očekává během dne na osmi metrech.

Povodňová vlna se tak blíží k rakouské metropoli, nejvyšší hladinu by zde měl mít Dunaj během noci na čtvrtek. Metropoli před velkou vodou chrání systém kanálů zvaný Nový Dunaj, i tak již ale voda zaplavila přístavy Albern a Lobau.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Najdete na iDNES.cz