Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká voda bere Británii dech

  20:08aktualizováno  20:08
Británii už týden sužují rozmary počasí. Sotva se země vzpamatovala z vichřice, která udeřila počátkem týdne a vyžádala si šest lidských životů, musí čelit povodním nejhorším za posledních půl století. Nejvíce ohroženo je historické město York, které je postiženo nejhoršími záplavami za poslední téměř čtyři století. Hladina řeky Ouse je již zhruba o 5,5 metru nad normálem, což je nejvíce od roku 1625, kdy měření začalo.
Fotografie ze záplav - viz fotogalerii.

Armáda pomohla evakuovat na 3000 obyvatel města a dalších 8000 domácností je ohroženo. Mnozí lidé však ani v nynější situaci nechtějí své domovy opustit. Celkem je nějakým způsobem záplavami postiženo na 35.000 domácností.

Obyvatelé Yorku po celou noc pomáhali z pytlů písku budovat a opevňovat ochranné hráze. K ránu začala voda pozvolna klesat a místní úřady věří, že by York mohl být z nejhoršího venku.

Dosud "velká voda 2000" způsobila škody až za dvě miliardy liber. Meteorologové ale předpovídají další déšť.

Farmář schoval dobytek v obýváku
Jednou z nejhůře postižených oblastí je hrabství Shropshire, kde se rozvodnila nejdelší britská řeka Severn. V jejím okolí je nejhůře postiženo město Bewdley. Farmář Tony Dawson na farmě nedaleko Shrewsbury v zoufalství nahnal dobytek do svého domu. Dokud voda neopadne, zůstane v obývacím pokoji asi sto ovcí, zatímco kuchyně a další místnost budou sloužit jako útočiště pro 20 telat.

Kontaminace pitné vody
V přístavu Dover na jihu Anglie si musí více než 10 tisíc domácností převařovat vodu, protože zásoby pitné vody byly kontaminovány bakteriemi.

Ve středu se na jihu Anglie některé řeky vylily z břehů a zatopily část měst nebo vesnic. Stovky rodin musely být ze svých domovů evakuovány, desetitisíce lidí zůstaly bez elektrického proudu. A odborníci varovali, že hladina nejméně 19 dalších řek v Anglii a Walesu povážlivě stoupá.

Největší škody způsobilo tornádo na jihu Anglie a ve Walesu
Silný vichr o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu způsobil v pondělí především na jihu Anglie a ve Walesu velkou spoušť. Strhával střechy domů a elektrické vedení, vyvracel stromy, které zablokovaly silnice nebo železniční tratě. To se několika motoristům stalo osudným.

Připadali jsme si jako na Titaniku
Na rozbouřeném moři kanálu La Manche uvízlo v pondělí na trajektech bičovaných obrovskými vlnami uvězněno na šest tisíc pasažérů. "Připadali jsme si jako na Titaniku," řekla posléze jedna z vyděšených cestujících. Z bezpečnostních důvodů nebylo možné přistát, přístav Dover byl na 16 hodin uzavřen a trajekty zmítané vichrem uvízly na otevřeném moři. Mnozí pasažéři se v baru posilňovali alkoholem, aby přemohli panickou hrůzu. Někteří z nich strávili na moři od vyplutí z Calais plných 20 hodin.

V hrabstvích Kent, Sussex a Essex se na 40 tisíc domácností ocitlo bez elektrického proudu. V Selsey v Sussexu v pondělí řádilo tornádo o rychlosti 250 kilometrů v hodině.

Londýn ochromila vichřice
V Londýně se některé děti kvůli nefungující dopravě dostaly v pondělí do školy až kolem poledne, protože musely zkombinovat několik dopravních prostředků najednou nebo volat do zaměstnání rodičům, aby je do školy odvezli. Asi dvě třetiny ze 400 tisíc lidí, kteří denně dojíždějí do Londýna za prací, byly postiženy zmatky v dopravě. Téměř deset procent pracujících se v hlavním městě do zaměstnání vůbec nedostalo.

Ministr životního prostředí Michael Meacher uvedl, že vichřice je důkazem toho, že se klima v důsledku globálního oteplování mění. "Je to přesně to, co vědci předvídají, a co se také stalo," uvedl.

Přístav Dover, odkud vyplouvají lodě přes Lamanšský průliv do Francie, byl kvůli silným bouřím zcela uzavřen, 30. října 2000

Jih Anglie a Wales sužuje vichřice a prudké deště, 30. října 2000

Británii už týden sužují rozmary počasí. Záplavami je nejvíce ohroženo historické město York, které je postiženo nejhoršími záplavami za poslední téměř čtyři století. Hladina řeky Ouse je již zhruba o 5,5 metru nad normálem, což je nejvíce od roku 1625, kdy měření začalo, 4. listopadu 2000.

Británii už týden sužují rozmary počasí. Záplavami je nejvíce ohroženo historické město York, které je postiženo nejhoršími záplavami za poslední téměř čtyři století. Hladina řeky Ouse je již zhruba o 5,5 metru nad normálem, což je nejvíce od roku 1625, kdy měření začalo, 4. listopadu 2000.

Británii už týden sužují rozmary počasí. Záplavami je nejvíce ohroženo historické město York, které je postiženo nejhoršími záplavami za poslední téměř čtyři století. Hladina řeky Ouse je již zhruba o 5,5 metru nad normálem, což je nejvíce od roku 1625, kdy měření začalo, 4. listopadu 2000.

Historické město York je postiženo nejhoršími povodněmi za poslední téměř čtyři století. Hladina řeky Ouse je již zhruba o 5,5 metru nad normálem, což je nejvíce od roku 1625, kdy měření začalo, 4. listopadu 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rusko pomůže s hledáním ponorky, vyšle oceánografickou loď

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Prezident Vladimír Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje. Jeho...

Zeman v Moskvě otevřel výstavu pokladů a přimluvil se za propuštění teologa

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil otevření výstavy Poklady Pražského hradu ve...

Víc než stovku historických předmětů včetně relikviářů ze 14. století, nebo o dvě stovky let staršího bronzového...

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...Najdete na iDNES.cz