Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
23:32
Agentura Dita hlásí, že v Táboře byl otevřen pro osobní vozy úsek silnice I/3 mezi Táborem a Soběslaví. Nákladní vozy sem však nemohou. Část Veselí nad Lužnicí - České Budějovice je stále zavřená.
23:19
V příštím týdnu budou všichni, kteří se podílejí na záchranářských a úklidových pracích po povodních očkováni proti hepatitidě typu A. Po jednání krizového štábu to řekl ministr vnitra Gross.
23:17
Šéf Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO Koičiro Macuura vyzval mezinárodní společenství, aby se mobilizovalo k záchraně světového kulturního dědictví, které v Česku poškodily rozsáhlé záplavy. "UNESCO a jeho Středisko světového dědictví poskytnou v rámci svých možností veškerou technickou a finanční pomoc k obnově kulturního dědictví poničeného záplavami. UNESCO je podle něj obzvláště znepokojeno škodami, které velká voda způsobila v historickém centru Prahy a jeho staré židovské čtvrti a také v starobylém jádru Českého Krumlova.
23:06
Děčínská radnice rozdělí 20 tun potravin od místního supermarketu mezi okolní města a obce. Jídlo půjde do Ústí nad Labem, Těchlovic, Malšovic a Hřenska na Děčínsku.
23:05
Povodí Moravy snižuje odtok z vodního díla Nové Mlýny na Dyji o více než polovinu. Nyní z nádrže odtéká 150 metrů krychlových za sekundu. "Vzhledem ke kritické situaci na Slovensku, kde se rozvodnil Dunaj, o toto omezení požádal slovenský prezident," řekl místopředseda okresní povodňové komise v Břeclavi Vilém Vyhnálek.
22:51
Velká Chuchle prosí o pomoc: Obyvatelé této pražské části mají vážné problémy. Dřívější úpravy, které měly domy chránit před prosakující vodou, nyní brání jejímu odtoku zpět do Vltavy. Desítky domů se tak ocitly uprostřed obrovského, zapáchajícího jezera, v němž se rozkládají mrtvé ryby a další splašky. Stavby, které odolaly proudu delší stání v zamořené vodě jistě zničí. Velká Chuchle proto prosí o vysoce kapacitní vodní čerpadla na vysušení této "vany". Kontakt: 02/57941039, 0602/200832, 0724/048433. Děkujeme.
22:51
Ministři pošlou policistům do evakuovaných oblastí další tisícovku vojáků. Celkem tak počet armádních posil vzroste na 2500 mužů a žen.
22:48
O půlnoci přestane platit v prvním kraji stav nouze. Kabinet míní, že na Karlovarsku už velká voda bezprostředně neohrožuje životy, zdraví či majetek. Opatření umožňující omezení některých práv a svobod, dál platí v metropoli, ve středních Čechách a v Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji.
22:37
Vltava v Praze již klesla oproti středě o téměř čtyři metry. Ve 21:00 byla řeka v Malé Chuchli hluboká 387 centimetrů.
22:04
Po prozkoumání místa propadu vozovky poblíž zbraslavského mostu Závodu míru v Praze experti rozhodli o jeho znovuotevření pro osobní dopravu. Na most nesmí vozy nad 3,5 tuny, linkové autobusy mají výjimku.
21:45
Proti kritice týkající se lodi Kristian Marco, která nebyla před povodní odtažena z kotviště u Národního divadla, se ohradil výkonný ředitel Pražské paroplavební společnosti Pavel Mácha. Ten tvrdí, že loď Vltavu neohrožovala. Byla prý zakotvena a zatížena tak, aby stoleté vodě odolala. Magistrát uvažoval v případě, že by se plavidlo utrhlo, o jeho potopení či odstřelu. Nakonec loď uchytily na nábřeží dva tanky.
21:40
Policisté kolem 17:00 zadrželi na Bubenském nábřeží v Praze 7 muže z Karlína, který je podezřelý z rabování. V tašce, kterou nesl, měl věci, jež pravděpodobně pocházejí ze dvou místních bytů. Policie u devětadvacetiletého muže našla starožitnosti, šperky, větší množství mobilních telefonů a telefonních karet. Premiér Vladimír Špidla dnes bez bližších podrobností oznámil, že se během záplav zatím objevily tři případy rabování.
21:32
Vyplavená obec Metly na Strakonicku, kde žije 64 lidí, se jen velmi zvolna probouzí k životu. Ve vsi, nad níž se v úterý ráno protrhl rybník, jenž srovnal se zemí 12 domů, to stále vypadá jako po bombardování. Začíná se šířit zápach tlejících zbytků. Kromě řady anonymních dárců potravin, šatstva a peněz, do vsi míří i zlodějské bandy.
21:09
Uzavřením pražského mostu Závodu míru, spojujícího Zbraslav a Dolní Břežany, se v místě vytvořila dlouhá kolona aut, která sahá až do městské části Modřany. Policisté o neprůjezdnosti mostu informují řidiče stojící v koloně.
20:32
Magistrát hlavního města Prahy vyzývá občany, aby v příštím týdnu darovali krev. V posledních několika dnech totiž řada lidí kvůli povodním na pravidelné krevní odběry nedorazila.
20:23
Labe u Mělníka splnilo prognózu vodohospodářů. Od šesté hodiny ranní do 18:00 kleslo o 73 centimetrů na devět metrů 13 centimetrů. Zhruba stejný pokles dispečink předpokládá i pro následujících 12 hodin.
Povodňová vlna míří do Německa
nový souhrnný článek o vývoji záplav na severu země.
20:20
Vodohospodáři Povodí Labe odpoledne odvolali stav ohrožení na Chrudimce pod sečskou přehradou v Pardubickém kraji. Nyní zde platí druhý povodňový stupeň - pohotovost.
20:18
Povodňová komise zrušila evakuaci Nového Přerova a Jevišovky, které ohrožovala rozvodněná Dyje. Za pomoci armády a policie se sem má vrátit 885 lidí. "Na základě leteckého průzkumu situace se domníváme, že obcím bezprostřední ohrožení již nehrozí," řekl místopředseda okresní povodňové komise Vilém Vyhnálek. V obou obcích zůstávají povodňové hlídky, které kontrolují stav hrází.
20:15
Charitativní organizace Severoatlantické aliance, která se má podílet na přípravě a organizaci listopadového summitu NATO v Praze, vyzvala významné mezinárodní společnosti, aby se aktivně podílely na rekonstrukci Prahy a dalších území Česka postižených záplavami.
20:11
Přestože hladina rybníka Rožmberk klesá, krizový štáb ho bude dál hlídat. Lidem tak nejméně do pondělí nedovolí vrátit se domů. Hladina rybníka je nyní osm metrů vysoko, normálně je jeho výška 4,40 metru. Řeka Lužnice, která zatopila především města na Táborsku a zničila tři mosty, již dosáhla nejvyššího bodu a klesá. Do odpoledne se snížila o deset centimetrů. Nyní už klesají i hladiny všech ostatních jihočeských řek.
19:50
Dopravní policie vyzývá Pražany žijící ve třetí městské části, aby odstranili svá vozidla zaparkovaná v Husitské a Koněvově ulici. Mezi křižovatkou U Bulhara a Ohradou jsou totiž značky zákaz zastavení. Policisté chtějí auta odtáhnout, protože přes Žižkov zřejmě pojedou náhradní autobusové linky. Technická správa komunikací již odtáhla vozy z Libeňského mostu. Informace o nich majitelé dostanou na čísle 0261426430 nebo na lince 158.
19:36
Britská vláda věnuje České republice sto tisíc liber (zhruba 4,9 milionu korun). Nabídla také vybavení na odstraňování následků ničivých povodní.
19:28
Zpravodaj DITA hlásí, že kvůli sesuvu vozovky na zbraslavské straně Vltavy je uzavřen most Závodu míru mezi Dolními Břežany a Zbraslaví. Byl to jeden z mála mostů v Praze otevřený pro osobní dopravu.
19:16
Americké velvyslanectví nabídlo pražskému magistrátu, že převezme péči nad ostrovem Kampa a postará se o jeho vyčištění a úklid. Rovněž nabízí organizaci sbírky peněžních prostředků mezi americkými společnostmi a Američany žijícími v České republice na obnovu parku a muzea na Kampě. USA dosud poskytly okamžitou pomoc v hodnotě půl milionu dolarů (asi 17 milionů korun).
18:40
Jména Fénix I a Fénix II dostali leguáni kubánští, kteří se dnes narodili v pražské zoologické zahradě. Mláďata, pojmenovaná po mytologickém ptáku, který se vždy znovu zrodí z popela, jsou prvními přírůstky zahrady po povodni.
18:38
Dým nad Spolanou vyděsil odpoledne - pouhý den od úniku nebezpečného chlóru do ovzduší - obyvatele Neratovic na Mělnicku. Spekulace, že v chemičce hoří jedovaté frakce lineárních alfa-olefinů (LAO), vyvolala paniku i mezi členy povodňové komise. Spolana však ústy mluvčího Tomáše Zikmunda informovala, že dým pochází z řízeného spalování zbytků etylénu. Ten se likviduje na polním hořáku. "O spalování zbytkového etylénu na tomto zařízení jsme samozřejmě informovali inspektorát životního prostředí." Vyloučil, že by kouř mohl pocházet z jiného zdroje, například z provozní havárie. "Podnikoví hasiči pravidelně obhlížejí areál Spolany na motorových člunech a jakékoli havárie by si všimli," dodal. Jak iDNES informoval jeden místní občan, chemička obyvatele nijak neinformovala. Podle něho byl v okolí cítit ostrý chemický zápach. Oblak černého dýmu odvál vítr směrem na Brandýs nad Labem, řekl.
18:29
Union banka zprovoznila náhradní spojení se SMS centrem společnosti Radiomobil. Po třídenním povodňovém přerušení tak může 3800 klientů využívat opět služby elektronického bankovnictví.