Podnikatel František Savov

Podnikatel František Savov | foto: archiv F. Savova

Velká Británie vydá do Česka stíhaného podnikatele Savova

  • 4
Velká Británie vydá do Česka podnikatele Františka Savova stíhaného v souvislosti s krácením daní. Informaci pro iDNES.cz potvrdilo Městské státní zastupitelství v Praze. Další kroky jsou podle něj na britských úřadech.

„Britské úřady rozhodovaly o opravném prostředku proti rozhodnutí o vydání obviněného. Rozhodnutí prvoinstančního soudu bylo potvrzeno,“ řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Původní vyjádření o tom, že rozhodnutí je nyní zřejmě pravomocné, upravila v tom smyslu, že i otázku právní moci musí zodpovědět Británie.

O tom, že Savov má být vydán do Česka, rozhodl nepravomocně počátkem loňského července soud v londýnském Westminsteru (více čtěte zde). Podnikatel se proti verdiktu odvolal. Případ tak řešil soud vyšší instance, konkrétně High Court of Justice, který rovněž sídlí v Londýně. Kdy bude Savov předán a jaký přesně bude postup, záleží podle Zenklové především na britských úřadech.

František Savov

Narodil se 1. března 1972. V Británii podniká od roku 2008, mimo jiné v oblasti realit a letecké dopravy. Podle svých slov z listopadu 2014 má pouze české občanství.

Savov si přísně střeží soukromí. Rovněž jeho majetkové poměry a podnikatelské aktivity jsou obestřeny řadou nejasností. V listopadu 2014 Českému rozhlasu řekl, že vlastní blíže neurčený investiční fond, dále vydavatelství Mladá fronta a v minulosti vlastnil budějovický pivovar Samson.

Odmítl spekulace, že skrytě řídí českou kampeličku Artesa a že ovládá železniční strojírny Legios (nyní Heavy Machinery Services, firma je nyní v insolvenci, kterou provázejí nejasnosti).

„Britský soud (High Court) v odvolacím řízení zohledňoval pouze samotný proces vydání podnikatele Františka Savova, nikoli věcnou podstatu případu. Z tohoto pohledu jsme neočekávali jiný verdikt, než jaký soudce vynesl,“ uvedl k verdiktu pro iDNES.cz Savovův mluvčí Jan Hrubeš.

„Nadále platí, že využijeme veškerých nástrojů procesní obrany, které nám umožňuje evropské právo, včetně zásadnějších řízení před britskými a evropskými soudy, které se teprve rozbíhají. Disponujeme totiž celou řadou důkazů, které prokazují nezákonné postupy při vyšetřování případu v České republice,“ dodal.

České ministerstvo spravedlnosti nemá o rozhodnutí bližší informace. „V daném případě neprobíhá extradiční řízení, ale takzvané předání na základě evropského zatýkacího rozkazu. Jedná se o proceduru, která je plně v kompetenci příslušných justičních orgánů členských států, ministerstvo spravedlnosti do těchto řízení nevstupuje,“ uvedla mluvčí úřadu Tereza Schejbalová.

Podnikatel je v Česku stíhán za krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Policie ho obvinila spolu s dalšími deseti podezřelými kvůli daňovým únikům ve výši 780 milionů korun. (více o obvinění zde)

Savov obvinění v kauze Octavian odmítá, proti zahájení stíhání podal stížnost, kterou však Ústavní soud loni v únoru zamítl. V minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá.

„Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ řekl před časem. Také uvedl, že v České republice nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

Policie Savovovi zabavila stamiliony

Policie Savovovi podle zjištění MF DNES v červnu zabavila 640 milionů, které získal z prodeje části nakladatelství Mladá fronta (nemá nic společného s vydavatelem MF DNES) (více čtěte zde).

Loni v prosinci českokrumlovský soud udělil tříletý podmíněný trest vězení Michalu Benešovi, který podle obžaloby nabídl úplatek soudnímu znalci, čímž chtěl ovlivnit zkoumání počítačových souborů, které podle kriminalistů obsahují klíčové důkazy proti Savovovi (podrobnosti najdete zde). Soudní znalec Jaroslav Kothánek již dříve uvedl, že lze dešifrovat počítačová data, která by mohla svědčit proti Savovovi.

Na jaře 2009 deník MF DNES napsal, že Savov byl jedním z podnikatelů, kteří stáli v pozadí neprůhledných firem, jež od Fondu dětí a mládeže skupovaly pod cenou majetek někdejšího Svazu socialistické mládeže (o kauze čtěte zde). Savov to popřel v roce 2014 v rozhovoru pro Český rozhlas.

Před časem Savov figuroval jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury. Vlastnil také kyperskou společnost Maraflex, která počátkem roku 2013 koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně ale Savov firmu prodal skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. V dolní části areálu dnes už zbouraného hotelu má vyrůst škola Open Gate.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video