Michal Danišovič, velitel zásahu na pražské Národní třídě 17. listopadu 1989 (snímek je z dokumentu JUDr. Michal Danišovič)

Michal Danišovič, velitel zásahu na pražské Národní třídě 17. listopadu 1989 (snímek je z dokumentu JUDr. Michal Danišovič) | foto: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

Velitel zásahu na Národní chtěl řídit i chovatele, svaz ho ale nezvolil

  • 177
Michal Danišovič, který řídil brutální zásah na Národní třídě 17. listopadu 1989, se ucházel o místo v ústředním výboru Českého svazu chovatelů. Část ze zhruba patnácti tisíc členů ale proti jeho kandidatuře protestovala. Podle Danišoviče by se do chovatelství neměla míchat politika. Přesto kandidaturu ve svůj prospěch neproměnil.

Bývalý důstojník SNB Danišovič dosud ve vedení svazu šéfuje legislativní komisi. O post v ústředním výboru se ucházel v doplňovacích volbách na sobotní valné hromadě, byl jedním ze dvou kandidátů.

Vytýčený post však nezískal. Zoufat ale nemusí, valná hromada totiž ani ve třech kolech na neobsazený post nevybrala ani jednoho z kandidátů.

S Danišovičem v čele svazu nesouhlasila část chovatelů. Klub chovatelů holubů českých staváků (ČSCH) ho v dopise vyzval, aby se kandidatury vzdal. "Případný Danišovičův odchod do ÚV ČSCH dlouhodobě poškodí pověst klubu v očích široké veřejnosti a tím i celé naše chovatelství. Jistě to neprospěje ani dotacím z ministerstva zemědělství a od sponzorů," stojí v dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici.

Jeden z iniciátorů protestu Tomáš Sousedík dokonce před hlasováním odhadl, že řada členů v případě Danišovičova úspěchu svaz opustí. "Hýbá se stanovami, netají se kandidaturou na předsedu. Je to nebezpečný člověk, kterému jde o moc," uvedl chovatel z Prahy.

Podle něj svaz i více než dvacet let po revoluci zůstal do velké míry komunistickým skanzenem s neprůhledným hospodařením a svévolným rozhodováním funkcionářů z dob minulého režimu.

Předseda svazu se od kritických slov o atmosféře 50. let distancoval

Naopak členovi stávajícího osmičlenného ústředního výboru Vladimíru Hulmanovi kandidatura Danišoviče nevadila: "Je to jeho rozhodnutí, má na to právo a je mi to jedno. Byl jsem s ním několik let v legislativní komisi, je pracovitý, zapálený pro svaz a trvá na tom, aby se dodržovaly stanovy." K žádným totalitním praktikám podle něj ve svazu nedochází.

Jiný člen ústředního výboru - Josef Blokeš - Danišovičovu kandidaturu považoval kvůli jeho minulosti za nešťastnou. "Vadí mi to i kvůli tomu,  že jsem byl za minulého režimu týden ve vězení, když jsem při focení zvěře překročil hranici," říká. V současnosti se ale prý Danišovič chová velice korektně a odvádí kvalitní práci.

S kandidaturou nesouhlasil ani předseda svazu Jiří Král. "Nepřeji si to a věřím v rozumný přístup delegátů. Danišovič však fantasticky manipuluje s lidmi a ve svazu vládne atmosféra padesátých let. Pokud bude přece zvolen, čeká nás obrovská ostuda," uvedl o víkendu pro Týden.cz. Později se ale na svazovém webu od svých slov distancoval, na dotazy iDNES.cz odmítl odpovědět.

Danišovič: Do chovatelství nejde míchat politiku

O moc sdílnější nebyl ani sám Danišovič: "Po telefonu nic neřeknu, omlouvám se, nemám s tím dobré zkušenosti." E-mailem ale napsal, že stanovy Evropského svazu chovatelů drůbeže, holubů, ptactva, králíků a morčat, jehož členem je i Český svaz chovatelů, vylučují vnášet do chovatelské činnosti politickou, náboženskou a ideologickou propagandu.

"Chtějí-li pánové Sousedík a Tichý (další z kritiků, chovatel Václav Tichý - pozn. red.) zachraňovat ČSCH, mohli na uvolněné místo kandidovat. Sám bych to přivítal, neboť bych tím dostal odpověď na otázku, kdo má větší důvěru u členů," reagoval na kritiku chovatel drůbeže, holubů a králíků, který zároveň spoluvlastní bezpečnostní agenturu Zenit. Na otázku, zda se bude ucházet o nejvyšší post, pouze uvedl, že svaz svého předsedu má. 

Šestašedesátiletý Danišovič vstoupil do Českého svazu chovatelů v roce 1997, v současnosti působí jako místopředseda středočeských chovatelů, předseda okresní organizace v Mělníku, vede i základní organizaci v Chorušicích, kde bydlí.

Za zásah při sametové revoluci dostal tehdejší náčelník Městské správy
Veřejné bezpečnosti v roce 2000 tříletou podmínku. Hájí se, že 17.listopadu 1989 velel mimořádné bezpečnostní akci v celé Praze, ne přímo zásahu na Národní třídě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video