Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoční Velký pátek bude nový svátek, schválili to poslanci

  18:50aktualizováno  18:50
Den připomínající výročí ukřižování Ježíše Krista, velikonoční Velký pátek, bude novým svátkem a dnem pracovního klidu. Jediný, kdo schválení nového svátku u řečnického pultu kritizoval, byl první místopředseda TOP 09, bývalý předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek, který se pak při hlasování o zákonu zdržel.

Velikonoce (ilustrační foto) | foto: AP

Poslanci zákon schválili 117 hlasy ze 147 přítomných poslanců, proti jich bylo pouhých osm. (jak kdo hlasoval, najdete zde). Pokud zákon potvrdí Senát a podepíše prezident Miloš Zeman, začne platit už od příštích Velikonoc.

Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jiřího Miholy schválení nového svátku přispěje k lepšímu skloubení rodinného a pracovního života, protože děti už nyní v pátek o Velikonocích mají ve škole prázdniny. „Jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky a zároveň nedílnou součástí křesťanské kultury na našem území,“ řekl Mihola, který byl jedním z iniciátorů schválení svátku. Pod návrh dokázal získat podpisy 93 poslanců a návrh podpořila i vláda.

Miholovi oponoval Kalousek. „Já prostě hlavní svátek Velikonoc vnímám jinde než na Velký pátek, když spasitel světa visí na kříži a všichni na něj plivou. Pokud moje víra nebo víra mojí rodiny vyžaduje, abych se ten den sebral a nerozptyloval se prací, tak si můžu vzít dovolenou. Pokud mi moje víra nestojí za to, abych si dovolenou vzal, proč bych měl mít volno,“ protestoval.

Proti zákonu u řečnického pultu na rozdíl od něj nevystoupil ani jeden z komunistů, kteří Velký pátek jako svátek zrušili v roce 1951. Současný český kalendář obsahuje 13 svátků, přičemž dva z nich připadají na shodný den. Dnů pracovního klidu je tedy 12, některé z nich připadají na víkendy.

Schvalování jednoho z nejvýznamnějších křesťanských svátků jako dne volna trvalo poslancům necelých dvacet minut. Zákon byl přijat ve zkráceném režimu během jediného dne, v tomto případě dokonce za několik minut.

Souhlasíte s vyhlášením Velkého pátku za státní svátek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. října 2015. Anketa je uzavřena.

Ano 5978
Ne 1453


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz