Veletrh nesmyslů o centrální bance

  9:22
Článek o nepotřebnosti centrálních bank je postaven na tvrzení, které by mělo být důvodem pro okamžitý neúspěch u každé dílčí zkoušky z ekonomického předmětu, a domnívám se, že nejen na vysoké škole.

Centrální banka | foto: Profimedia.cz

Reaguji na článek Pavla Rysky, spolupracovníka Liberálního institutu, ve kterém se ptal, zda potřebujeme centrální banku - článek Monopol, který státu kupodivu nevadí: centrální banka - čtěte zde.

Celý Ryskův článek je postaven na tvrzení, které by mělo být důvodem pro okamžitý neúspěch u každé dílčí zkoušky z ekonomického předmětu, a domnívám se, že nejen na vysoké škole. Je také na celé řadě míst článku a autor na něm zakládá své nesmyslné úvahy: Jde o státní monopol na emisi peněz.

Kolegové z Liberálního institutu mohli svému spolupracovníkovi vysvětlit, že již opravdu velmi dlouho žádný takový monopol neexistuje. Pro zasvěcené snadno postačí odkaz na multiplikaci vkladů obchodními a dalšími bankami, pro širší veřejnost řečeno jednoduše: Drtivou většinu peněz v oběhu v současnosti tvoří peníze bezhotovostní, které jsou vydávané (emitované) především obchodními a dalšími bankami. Základním způsobem emise je poskytnutí bezhotovostního úvěru nebankovnímu klientovi. Vždyť to jsou přece také peníze – mám je na účtu a mohu jimi platit. Nevím, proč tedy autor píše nesmysly o státním monopolu – z nevědomosti?

Jen si to zkusme představit
Obdobně směšná a realitě naprosto neodpovídající jsou další autorova tvrzení – vybírám skutečně jen některá (!):

"Centrální banka (...) stanovuje, kolik peněz bude u nás v oběhu...“ Ani náhodou, peníze v oběhu – připomínám především panu Ryskovi – jsou hotovostní (ty emituje obvykle, ale ne vždy a všude, centrální banka) a bezhotovostní – emitované hlavně obchodními (tj. soukromými!) bankami a "trochu“ centrální bankou (u nás téměř ne). Jde o vklady nebankovních klientů u bank a vklady bank u centrální banky. Centrální banka nemůže stanovit především vklady u bank – nemůže tedy ani "stanovit, kolik peněz bude v oběhu“. Centrální banka se spíše "snaží regulovat vývoj“ množství peněz v oběhu, někdy ovšem naprosto neúspěšně (například Japonsko na přelomu tisíciletí). Pan Ryska bojuje proti monopolu, který neexistuje. Hodně štěstí. Nemůže prohrát, ale ani vyhrát.

Výhody "plně kryté měny“, kterou pan Ryska tak chválí, sám asi nevědomky zpochybňuje poukazem na časté podvody bankéřů, kteří "natiskli více bankovek, než kolik bylo u nich uloženo zlata“. Kritizuje zákonodárství, které tomu nedokázalo zabránit. A kdo by to měl kontrolovat? Asi nějaký úřad, nebo ne? Takže především opět "stát“ (!). A co dopady na vkladatele u podvodně se chovajících bank – vkladatelé by zůstali bez jakékoli pomoci?

Podle autora byly zcela chybné požadavky "ustavit instituci, jež bude mít právo neomezeně tisknout státní oběživo“; zřejmě by bylo lepší toto právo – na emisi hotovostních peněz – nechat v rukou soukromých bank. Opravdu úžasné. Tak počítejme – nyní abstrahuji od bezhotovostních peněz: Předpokládejme, že by to u nás dělala jen každá druhá banka – takže asi dvacet bank by mělo své vlastní hotovostní peníze.

Skutečně si autor nemyslí, že by v tom byl mírně řečeno nepořádek (naše peněženky by měly až dvacet různých bankovek). A mezi těmito bankovkami by samozřejmě existovaly různé "směnné kurzy“ dané celou řadou faktorů, kupříkladu úrokovými sazbami těchto bank.

Takže bychom chtěli zaplatit jedno zboží třeba deseti druhy bankovek různých bank a pokladní v obchodě by počítala, kolik a kterých bankovek stačí na zaplacení. Kupující by navíc spekuloval, zda je lepší zaplatit bankovkami banky A, B, C, či X. A propos – v čem (ve kterých bankovkách) by byla cena stanovena? Trochu složitěji – v kterých penězích by byly stanovené kurzy na burzách? U nás v penězích Komerční banky, České spořitelny, ČSOB, nebo třeba kombinovaně v penězích všech dvaceti bank? Domýšlí vůbec autor tyto "drobnosti“?

Co platí a co neplatí
Pokud se obchodní banka dostane do potíží, centrální banka "natiskne peníze“ ve prospěch záchrany dané banky. Zde velmi stručně – existují určitá pravidla "záchrany“ ohrožené banky; diskutovat můžeme o jejich správnosti, přesnosti, o "ceně“ záchrany apod.

Ale nechat padnout jakoukoli banku není z důvodů například nebezpečí tzv. systémové krize ten nejlepší nápad. Ostatně vsadím se, že má-li pan Ryska u nějaké banky vklady, určitě by horlivě neprotestoval proti jejich "záchraně“, ať již formou pomoci dané bance, nuceným odprodejem, výplatou ze systému pojištěných vkladů (u nás limitováno, a náhrada je "jen“ devadesát procent) či jinými způsoby.

Pokud centrální banka tiskne nové peníze a přes bankovní systém je uvádí do oběhu, dochází – tvrdí Ryska také – k postupnému nárůstu všech cen v ekonomice. To není vůbec přesné. Centrální banka se může pokusit o zvýšení množství hotovostních peněz a tzv. (bezhotovostních) rezerv bank, tzn. měnové báze. Ale to (1) neznamená, že se měnová báze skutečně zvýší, (2) a i kdyby ano, nemusí vzrůst "celkové množství peněz v ekonomice“ – banky nemusí emitovat více bezhotovostních peněz (pro odborníky: může dojít současně k poklesu multiplikátoru; příkladem je již zmíněné Japonsko). Totéž platí pro tzv. cenu peněz – změny úrokových sazeb centrální banky nemusí vždy vést k zamýšleným změnám úrokových sazeb obchodních bank.

Jde o elementární znalosti a mne udivuje, že pan Ryska, který je zřejmě nemá, také v sobě nemá ani dostatek pokory, který by mu zabránil psát kvaziodborné články. Zdůrazňuji, že obdobných nesmyslných tvrzení, na které již nereaguji, je v článku celá řada. Zdůrazňuji, že obdobných nesmyslných tvrzení, na které již nereaguji, je v článku celá řada.

Jak je to v USA doopravdy
Jen ještě dvě poznámky
1. Opakuji - autorův požadavek v závěru na zrušení státního monopolu na emisi peněz je zcela nesmyslný. Žádný takový monopol pro peníze (bezhotovostní, které z hlediska množství jsou již dlouho mnohem významnější než hotovostní) prostě neexistuje.

U hotovostních sice existuje, ale neobsahuje žádné větší problémy, alespoň ne ve vyspělých ekonomikách. Jeho zrušení by mimo jiné naprosto zlikvidovalo přehlednost hotovostního peněžního styku a úžasně podpořilo všechny aktivity spojené s tzv. praním špinavých peněz. Navíc neznám obchodní banku, která by byla nadšena z toho, že již může vydávat i své vlastní bankovky či mince. Proč by to dělala - vždyť vydává "své vlastní peníze“ v podobě vkladů na běžných účtech. Jen se všechny tyto peníze stejně nazývají - u nás české koruny.

2. V USA se skutečně o centrální bance nyní dost diskutuje; ale nikoli ani tak ve smyslu jejího místa ve "svobodné tržní ekonomice“. Debaty se soustřeďují na možné posílení jejích pravomocí i na tzv. investiční banky. Obdobně, a již velmi dlouho a vlastně permanentně, se podobně diskutuje i v Evropě, resp. v případě Evropské centrální banky; zde především v oblasti dohledu tzv. přeshraničních bankovních holdingů.

Stačí jen trochu prolistovat odborný tisk. Tam by se pan Ryska také dočetl, proč a za jakých okolností centrální banky vznikly. Možná by rovněž zjistil, že centrální, tzv. Druhé bance Spojených států nebyla prodloužena činnost, protože banka prosazovala neinflační vývoj. Jenže tvrdě narazila na soukromé obchodní banky se zájmem na inflační emisi vlastních bankovek...

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vláda je pro preventivní zadržení zbraně. Podezřelé nákupy se mají hlásit

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  15:46

Přímý přenos Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  15:41

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Lídr kandidátky AfD propustí asistenta podezřelého ze špionáže, do voleb půjde

24. dubna 2024  10:12,  aktualizováno  15:19

Europoslanec a lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah i přes obvinění svého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...