Miroslav Provod byl přítelem zavražděného kmotra Mrázka.

Miroslav Provod byl přítelem zavražděného kmotra Mrázka. | foto: Dan Materna

Vekslák Provod přál Gottovi mnoho žen. A ať ctí dohody

  • 76
"Zdravím tě, Karle. Dovol, abych ti popřál pevné zdraví, mnoho krásných žen... A k tomu ještě něco, co mnoho lidí časem ztrácí – což je dobrá paměť." Takhle začíná dopis Karlu Gottovi, který v červenci 1999 napsal Miroslav Provod, předlistopadový vekslák a přítel zavražděného kmotra Mrázka.

Provod Gottovi přál ještě "chuť k dobrému jídlu a pití a dostatek finančních prostředků". V dopise ale svého bývalého parťáka Gotta varuje, aby nezapomněl dodržet dohodu, podle které mu měl zpěvák přenechat luxusní vilu v Jevanech u Prahy.

MF DNES kopii dopisu získala. Je z ní patrné, jak těsné vztahy oba muži měli a jak se tajně hádali o majetek. Karel Gott o svých stycích s Provodem nikdy nechtěl příliš hovořit. Utajovaná známost ho však patrně velmi tížila. 

Spor o Jevanskou vilu
Jevanská vila je alfou a omegou Gottova skrývaného problému. Až teprve letos na podzim (v knize Kmotr Mrázek) vyšlo najevo, jak to ve skutečnosti s jeho proslulou rezidencí bylo a jak si na ni dělal nárok právě i Mrázkův Provod.

Provod, který před listopadem 1989 zbohatl na nelegálním obchodu s hodinkami a s elektronikou, se v květnu 1984 rozhodl Gottovu jevanskou vilu koupit. Zaplatil za ni Gottovi 170 tisíc marek, což byly na tu dobu velké peníze. Dalo se za to pořídit třicet bytů na pražských Vinohradech.

Oba se však domluvili na tom, že vila bude stále oficiálně vedena na Gotta, neboť Provod by před úřady neobhájil, kde vzal tolik peněz. V roce 1988 se Provod dostal do svízelné situace. Kvůli svým kšeftům se dostal do vězení, a když byl propuštěn, potřeboval nutně peníze. Proto požádal Gotta, aby vilu prodal státnímu podniku Nářadí. 6,1 milionu korun, které za vilu Gott tehdy utržil, předal Provodovi.

Geniální plán, který Gott překazil
Jenže přišla revoluce a všichni si uvědomili, jak porostou ceny nemovitostí a že jevanská vila bude mít hodnotu kolem 20 milionů korun. A tak přišel Provod s "geniálním plánem". Chtěl u soudů dokázat, že někdejší převod nemovitosti byl nelegální, a vrátit vše do původního stavu.

Tedy vyplatit zpátky společnosti Narex (nástupce podniku Nářadí) 6,1 milionu korun a získat vilu po dohodě s Gottem do svého vlastnictví. Soudní spor se táhnul řadu let a Gott nakonec vyřešil vše po svém. V roce 1998 se dohodl, že vilu od Narexu odkoupí a nechá si ji.

Provod ostrouhal. Proto Gotta několikrát uháněl a proto mu v roce 1999 poslal dopis, v němž mu vše sečetl a hrozil žalobami. Provod nemůže Gottovi jeho tehdejší počínání zapomenout. Gott před dvěma lety prodal vilu podnikateli Janu Moťkovskému za 11 milionů korun. Od soudních či jiných řešení však Provod nakonec ustoupil.

"Soud i odplatu za nesolidní a hamižný čin přenechám vyšší moci," uvedl Provod. "Vyšší moc" si mezitím posvítila jen na něj. V roce 2006 byl Provod odsouzen na pět let vězení za daňové podvody a od letošního léta sedí ve vězení.

A Karel Gott? Ten se rozčiluje, že se jeho třináctá komnata otevřela a že se píše o jeho vztazích s lidmi napojenými na organizovaný zločin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue