Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Veksláci před revolucí obsadili Gottův sklep, zpěvák o tom nevěděl

  5:04aktualizováno  5:04
Komunistická policie několik měsíců zjišťovala, zda zpěvák Karel Gott není zapojen do organizované skupiny obchodníků s pašovanou elektronikou, kosmetikou a alkoholem. Vyplývá to z dokumentů, které v archivech objevila redakce MF DNES.

Zpěváka Karla Gotta SNB podezřívala, že je zapletený do obchodu s pašovanou elektronikou, alkoholem a kosmetikou. | foto: Marek Navrátil

Případ, na který kriminalisté vedli spis pod názvem Skupina, je poměrně jednoduché popsat. Jeho hlavou byl Miroslav Provod (známý vekslák a přítel zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka). On a další lidé měli dobré kontakty na zaměstnance několika ambasád a s jejich pomocí do Česka pašovali různé zboží. Do případu bylo namočeno i několik policistů a funkcionářů KSČ. Postupně vyšetřovatelé obvinili tři desítky osob.

nahlédněte do spisu o Gottově sklepě z archivu bezpečnostních složek

O zpěvákovu jevanskou vilu se v roce 1986 staral vekslák Provod, zřídil si v ní sklad pašovaných věcí.

Provod se v roce 1986 staral o vilu Karla Gotta v Jevanech a zřídil si zde jeden ze skladů pašovaných věcí.

Výslech zlatého slavíka

Co řekl Gott vyšetřovatelům v červenci 1986

"Bylo mi předestřeno, že v minulosti, zřejmě v loňském roce, bylo do tohoto objektu v Jevanech složeno nejméně ve dvou případech zboží, které dodal obchodník z NSR Walter Schreier, tak k tomu uvádím, že o tomto nic nevím a žádného Waltera Schreiera neznám."

"Chtěl bych uvést, že od doby, kdy zde byly zahájeny práce na rekonstrukci objektu, jsem v Jevanech nepřespával, a tedy nemohu vědět, co se tam dělo."

"Mám-li se vyjádřit k vlastnictví věcí dle předložené dokumentace. Lovecké zbraně na fotografiích č. 3 až 7 jsou mým majetkem, jedná se o sbírku za mnoho let. Obrazy na foto č. 20 až 25 (...), doplňuji, že prakticky jsou mým vlastnictvím všechny obrazy, některé jsem sám maloval. Moje není lahev alkoholu na foto č. 15 a dále pak tlačítkové telefony na foto č. 16 až 18. O těch nevím, jak se do objektu dostaly."

"V průběhu rekonstrukce jsem do Jevan nepravidelně zajížděl, v podstatě vždy tak na hodinku. Nikdy jsem tam neviděl složené větší množství zboží."

"Schreier (jeden z německých překupníků, pozn. red.) do této vily složil několikrát ze svého náklaďáku zboží. "Vím, že se jednalo o videa, alkohol rádia a volkmeny," řekl při výslechu policistům Jiří Zuska, jeden z členů gangu.

Podobných výpovědí měli vyšetřovatelé víc a nakonec se rozhodli Gotta předvolat k výslechu. Ten nakonec trval jen 25 minut, policisté totiž usoudili, že o pašovaných věcech skutečně nevěděl.

Gottova vila - ideální úkryt

"Od jara loňského roku (1985, pozn. red) jsem v Jevanech nepřespával, a tedy nemohu vědět, co se tam dělo," řekl třeba Gott vyšetřovatelům.
Ti ho nakonec nepodezřívali ani z vybudování úkrytu, který našli při jedné z prohlídek ve sklepě jevanské vily. Ten si podle kriminalistů vybudoval právě vekslák Provod.

Dochované spisy dokládají, že po výslechu se vztah policistů ke Gottovi změnil. Dokonce se rozhodli zpěvákovi, který tehdy nakupoval starožitnosti, pomoci, aby někomu nenaběhl. Zmínka o této nabídce je hned v několika zachovaných dokladech.

"K. Gott má problémy i v oblasti nákupu starožitností... V této souvislosti nás požádal o pomoc, aby mohl s příslušníky SNB konzultovat, zda nejde o věci z tr. činnosti," uvádí se například v zápise z 23. července 1986.

A lidé z vedení SNB (Sboru národní bezpečnosti) souhlasili. "Jedná se o ochranu pověsti nár. umělce K. Gotta před různými překupníky," píše se dál v zápise.

Ochrana národního umělce

"Jsem rád, že se konečně ukázala pravda. Vždycky jsem říkal, že jsem s tím neměl nic společného," řekl včera Gott, když mu redakce o nově objevených dokumentech řekla. "O žádnou pomoc od vyšetřovatelů jsem ale určitě nežádal," dodal.

Gott každopádně odpustil i vekslákovi Provodovi. Přestože měl kvůli němu potíže s policií, dál se s ním v dalších letech přátelil. Dokonce s ním (a Františkem Mrázkem) po roce 1989 zakládal nadaci Interpo na podporu pozůstalých po policistech, kteří zemřeli ve službě. Rozešli se až později – shodou okolnosti kvůli sporu o vilu v Jevanech.

Spis "Skupina" je jedním z mála policejních dokumentů, který se týká veksláků a šmelinářů a jejž lze ještě v archivech najít. Byl tak výjimečný (každých 14 dní o něm museli dávat vyšetřovatelé zprávu tehdejšímu ministrovi vnitra), že ho nečekala skartace.

"Ostatní zápisy už neexistují. Běžné poznámky o vekslácích z období před rokem 1989 už nikdo nemá šanci dohledat. Většina byla skartována už před několika lety," řekl jeden z bývalých policistů, který byl v minulosti vyšetřovatelem SNB.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz