Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vejprtům vadí Vietnamci a starosta

aktualizováno 
V e j p r t y - Když vietnamské ženy v masně nedaleko vejprtského tržiště řeknou Chci... a přitom si roztomile poplácají rukou po zadku, řeznice ví - chtějí vepřovou kýtu. Když si sáhnou na prso, znamená to buď srdce, nebo plíce. Pro řeznici v tomhle chudém městě jsou Vietnamky vítanými zákazníky. Mají peníze, nakupují.

Pak přišla pro půl kila hovězího starší paní, Češka. Nekoupila nic, hovězí v tomhle městě už týden není. Když byla na odchodu, jedna z Vietnamek ji oslovila: "Ahoj, babi." Paní se usmála a taky řekla ahoj. Řeznice to později vysvětlila: "Hlídá té Vietnamce děti. Dost zdejších to tak dělá. Aspoň si něco přivydělají."
Dva muži, kteří stáli kousek od řeznictví, si počkali, až Vietnamky projdou, a pak jeden z nich ucedil: "Pakáž jedna vietnamská. Je jich tu čím dál víc. Přijedou sem Němci a první co vidí, jsou jen šikmooký a to jejich bazarový zboží."
Vejprty na Chomutovsku jsou na první pohled město, které se před pár lety zapomnělo probudit. Šedivé domy, chátrající vozovky i chodníky, někdy před čtvrstoletím to tu zřejmě vypadalo velmi podobně. "Tady se od konce války zastavil čas. A v posledních letech jde dozadu. Před revolucí byla aspoň práce," tvrdí žena, která se tu těsně po válce narodila.
V posledních letech se ve Vejprtech zavírala jedna továrna za druhou, patnáctiprocentní nezaměstnanost se zřejmě ještě zvýší. Mladí odsud utíkají, město stárne a vylidňuje se. Před válkou tu žilo patnáct tisíc lidí, dnes jen tři tisíce.
"Když to takhle půjde dál, přijdeme o statut města a zbudou tu jen penzisti a lidi na podpoře," prorokuje Petr Hladký, který má ve městě sochařskou galérii. "Problém je v tom, že starostou je učitel. Musí tam sedět manažer, který by se snažil lidem pomoci vytvářet podmínky podnikatelům, aby byla práce. Jenže na městském úřadu je to jako za komunistů. Starosta může za to, že tu lidé nemají uplatnění a odcházejí za prací jinam. Máme tu akorát to vietnamské tržiště. Jenže to je pro ostudu."

JAKÉ STRANY VOLILI DO SNĚMOVNY V ČERVNU A KOHO BY VOLILI NYNÍ
Strana   Dříve Nyní
ČSSD 41,0  40,7
ODS 24,6   23,0
KSČM 9,8 18,2
KDU-ČSL 9,8 4,0
US 6,0 4,0
SPR-RSČ 1,6 4,0
DŽJ 1,6 1,0
DEU 4,4   4,0

Pramen: STEM pro MF DNES

Město leží těsně na hranici a hned za ní je německý Bärenstein. Sotva tu byl před pár lety otevřen přechod pro pěší, objevili se tu vietnamští obchodníci. Dnes jich tu jsou stovky a mnoha zdejším lidem pijí krev. Jejich mamutí tržiště jako by bylo jediným viditelným znakem rozvoje města. "Točí se tam milióny, ale obec z toho nic nemá. Nechápu, jak tohle mohl starosta dopustit. Jinde mají z Vietnamců peněz, že nevědí, co s nimi. My z nich nemáme nic a jsme chudí. Někdo to tu konečně musí vzít pevně do rukou, o letošních volbách už starosta neprojde," shodovala se skupinka penzistů.
Neudělalo se nic, myslí si mnozí
Starosta Václav Netolický sedí na městském úřadu už osmý rok. Kandiduje i letos a i když ví, že tentokrát už to nebude tak snadné jako v minulých volbách, tváří se, jako by za pár dnů žádné volby nebyly. "Na volební program jsem letos nesáhnul. Nemám čas. A navíc si nemusím nic vymýšlet. Udělalo se tady toho dost a další projekty jsou připravené."
V úřadu je starosta každý den od ráno do půlnoci. Včetně sobot a nedělí. Tvrdí: "Naučil jsem se spát tři hodiny denně. Jinak to nejde, někdo tu práci udělat musí." Manželka Petra Hladkého o starostovi říká: "Starosta zásluhy má, určité věci tady udělal. Znám se s ním deset let, je to můj přítel, ale nestíhá to a ta práce za ním není vidět. Nemá kolem sebe schopné lidi a sám to nezmůže, leda si užene infarkt." Starosta připouští: "Nemám dobrý tým. Když dneska někdo něco umí, nejde dělat na úřad, kde mu bude každý nadávat. Doufám, že se to po volbách zlepší."
Petr Hladký i jeho žena se rozhodli podstoupit riziko, že jim časem lid budou nadávat podobně jako současnému starostovi. Tvrdí, že takhle už to dál nejde, a oba do městského zastupitelstva kandidují. Vloni byli při tom, když se zakládala místní organizace sociálních demokratů a pod jejich hlavičkou chtějí ve Vejprtech zavést nové pořádky.
Co nabízejí? Petr Hladký vypočítává: "Je nutné vyměnit úředníky, i kdyby měli dojíždět. Jsou to pořád ti samí a dělají jako za minulého režimu. To znamená administrativní čistky. Aby byl konečně úředník pro lidi. Nejdřív se musí dát lidem jistota, že město a úřad jsou pro ně. Současně musí město vytvářet podmínky pro podnikání, aby přilákalo kapitál. Budeme prosazovat, aby tu vznikla bezcelní zóna. Do dvou let by mohla začít existovat. Půjde nám o to, aby tu na obou stranách hranice vzniklo sdružení krušnohorských měst a obcí, už dávno mohlo být. Aby se přes náš hraniční přechod zřídila tranzitní přeprava kamionů po železnici. Aby se přechod otevřel alespoň osobním autům, starosta sice tvrdí, že to nejde, ale je to otázka jednoho razítka. Když dneska chcete něco přivést autem z Německa, musíte na Boží dar, to je šestnáct kilometrů tam a šestnáct zpátky, k tomu velký výškový rozdíl, to je velká brzda podnikání. A Vietnamci budou muset platit daně Vejprtům a ne někomu jinému. A když budou chtít prodávat, tak už na žádném tržišti, ať si zřídí normální obchody."
Sociální demokraté by podle průzkumů mohli ve Vejprtech uspět, židle současného starosty však láká i jiné. Petr Hladký tvrdí: "Mám pocit, že ve Vejrptech chce být starostou každý." A pak vytáhne další trumf: "Mám kontakty, mohu se obrátit třeba na Špidlu."

HLASOVAL BYSTE VE VOLBÁCH  DO MĚSTSKÉHO ZASTUPITELSTVA PRO KANDIDÁTA, KTERÝ ŘÍKÁ, ŽE JE TŘEBA:
Názor   určitě ano   spíše ano   spíše ne

  určitě ne

Zvýšit daně a získané peníze vložit do místní a silniční dopravy 15,2 22,7 26,4 35,7
Zvýšit daně a získané peníze využít na stavbu městských bytů s levným nájemným 26,4   26,8   23,9 22,8
Změnit státní správu a samosprávu tak, aby se méně věcí rozhodovalo z Prahy 62,9 24,8 6,8 5,4
Zrušit městskou policii   30,0 9,7    18,1   42,2 
Zavést domovské právo podobně, jako tomu bylo za první republiky 30,9 27,3 24,1 17,6
Lidi,, kteří svým chováním obtěžují a ruší okolí, vystěhovat na okraj města či mimo 44,2      21,9 21,6   12,2
Zavést povinnost, aby dlouhodobě nezaměstnaní museli dva dny v týdnu uklízet město za minimální mzdu 61,6 17,9, 4,7 15,8


Pramen: STEM pro MF DNES

Jak se vám žije? Většinou špatně
Většina lidí ve Vejprtech má na otázku Jak se jim žije? stručnou odpověď: Špatně. Je málo práce, zboží v obchodech je kvůli Němcům předražené, navíc k nám Němci už skoro nejezdí, město chátrá, spojení s okolím je mizerné a o víkendech je město odříznuté od světa, Vietnamci jsou pro ostudu. Zato tady máme spoustu erotických salonů. Není tu kultura, sport, není tu nic.
Němci, kteří ve všední den chodí přes hraniční přechod do Vejprt, obvykle zamíří k Vietnamcům. Koupí karton cigaret a becherovku, penzisti si k tomu přikoupí ještě hotové knedlíky, občas někdo koupí něco levného na sebe. Na to, jak je tržiště obří, je zákazníků poskrovnu. O víkendu je situace o něco lepší, řada německých rodin chodí na oběd do českých restaurací, kde je jídlo vyjde levněji, než kdyby vařili doma. Přes týden je ovšem i tady takřka prázdno. Pro místní to není, ceny jsou pro ně příliš vysoké.
"Když se otevřel přechod, jezdily sem desítky německých autobusů. Jenže obchodníci si mysleli, že Němci jsou hlupáci, kteří nedovedou počítat, a nasadili vysoké ceny. Pochopitelně, že k nám Němci přestali jezdit. Co by tu dělali? Neumíme jim nic nabídnout, jen to hrozné tržiště, ze kterého stejně nic nemáme," rozčiluje se jeden z místních.
"Někdy bych si šla sednout do cukrárny, jenže na ty jejich ceny nemám," říká paní Hladká. "Lidi tady přijdou z práce, tedy pokud ji mají, zalezou domů, sednou si k televizi, ráno jdou do práce a odpoledne už zase sedí doma. Nedávno jsme tu šli s manželem do kina, dávali Jak zabít Sekala, jenže jsme přišli jen my dva. Lidi to nezajímá, jsou apatičtí. Promítač řekl, že jen pro nás hrát nebude."
Kolem čtvrté je na vejprtských ulicích ještě trochu živo, pak však lidí zmizí. "Odpoledne je to mrtvé město," tvrdil podnikatel, který ve Vejprtech strávil den od rána na noci.
Starosta: Asi jsem se měl víc chlubit
Starosta Netolický si nedělá iluze. "Lidi už mě tu asi nemají moc v lásce. Ale vím, že jsem toho udělal dost. Jen se to bere jako samozřejmost.
"Když odsud lidé jedou do Klášterce nebo Kadaně, vidí krásně vydlážděné chodníky a nové fasády. Jenže tam dostávají desítky milionů třeba za to, že tam mají výsypku. Lidi říkají - nic se neudělalo. Ale nevidí, že se dostavělo sto dvacet bytů, pro ně je to samozřejmost. Teď jsem dokončili plynofikaci za dvacet milionů, na plyn jsou napojeny nemocnice, školy, ústavy sociální péče. A prý se nic nedělá."
Vejprty převzaly od státu nemocnici, zadluženou, a snaží se ji udržet. "Samozřejmě, že to stojí peníze a samozřejmě, že bychom ji mohli zrušit. Ale bylo by to dobře? Už by tu nikdy žádná nemocnice nevznikla," soudí starosta a dodává: "Dřív tady jezdily jako sanitky čtyři ubohé dvanáctsettrojky. Dneska máme čtyři volkswageny, navíc funguje stanice rychlé záchranné služby, to je opravdu špičková ambulance."
Od státu město převzalo i šest ústavů sociální péče pro mentálně postižené a pro důchodce. Dotace od státu sice přicházejí, ale už se řadu let nevalorizovaly. A přitom potraviny, elektřina nebo plyn jsou rok od roku dražší. "Stojí nás to peníze, ale copak to lze zrušit? Řada lidí z těch ústavů nemá kam jít, už dávno sem patří, jsou tady doma," zlobí se starosta a připomíná, že školu málem zavřeli hygienici a dnes jsou v ní kompletně nové rozvody, nová střecha, totéž platí o zvláštní škole a mateřské školce. "Jen na fasády nám už nebylo. A toho si lidi všimnou. Jen toho."
Z prostředků Phare město nejen plynofikovalo své objekty, postaven byl i železniční most mezi mezi oběma státy, společně Bärensteinem vybudovaly Vejprty čističku odpadních vod, ke každému domu dnes vede telefonní přípojka. Obec stále drží kino, i když je prodělečné, drží i knihovnu, jeden kostel byl už definitivně opraven a na druhém se pracuje. Protože padla veřejná doprava do Karlových Varů, koupilo město za dva miliony autobus. Německé děti chodí přes hranici do české hudební školy, každý měsíc jezdí vejprtští zadarmo do divadlo v německém Anaberku... "Nejčastěji slyším - nic se tu neudělalo," krčí rameny starosta. "Možná jsem se měl trochu chlubit. Jenže já na to nemám čas."
Ostudné tržiště snad brzy skončí
A co rozbité chodníky? Co oprýskané fasády? Co vietnamské tržiště. Starosta krčí rameny: "V minulých letech se ve městě hodně kopalo, na chodníky teď není. Na fasády taky ne. Ale vždyť hodně budov je už soukromých, tak je to snad i věcí její majitelů. A tržiště? Snad se teď konečně vyřeší."
Budovy, v nichž se rozložili Vietnamci, patří ministerstvu obrany a město zatím marně usilovalo, aby na něj byly převedeny. "Teď už do toho nechci šťourat, je to na spadnutí, už to má na stole vláda. Pokud budovy připadnou městu, Vietnamci se budou muset odstěhovat. Část se jich pak přesune na městské tržiště a část odejde. Lidi si snad oddechnou," věří starosta a pak dodá: Možná jak kdo. Někteří sice na Vietnamce nadávají, ale mají z nich peníze - pronajímají jim byty a hlídají děti."
Po volbách možná odejde i starosta. Říká: "Nebudu z toho dělat vědu. Prostě to někomu předám. Jen se na mě nikdo nebude smět zlobit, když si práci, kterou jsem tu pro město dělal po nocích, vezmu s sebou." Ke kantořině by se už nevrátil, ale s tím, že by rozšířil řady zdejších nezaměstnaných, rozhodně nepočítá. "Mně si tady v kraji nějaká práce určitě najde."

JAK HODNOTÍ OBYVATELÉ VEJPRT PRÁCI ZASTUPITELSTVA
V obci se změnilo k lepšímu mnoho, víc se za čtyři roky ani stihnout nedalo 4,3
Mnohé se sice změnilo,  ale mohlo se udělat víc 30,3
V podstatě se nic nezměnilo 34,7
V obci se žije hůř než před čtyřmi lety 30,7
KTERÉ PROBLÉMY BYSTE ŘEŠILI PŘEDNOSTNĚ?
Nezaměstnanost, pracovní příležitosti 16,8
Inženýrské sítě, komunikace 13,6
Zdravotnictví, dostupnost péče 10,3
Kultura, nedostatek zábavy, sportovní vyžití  9,7
Čistota, úklid, zeleň 8,6
Menšiny soužití s Romy a Vietnamci 7,4
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz