Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědu pohánějí kupředu serendipity

-
Na pódiu se sešlo třináct moudrých mužů, kteří reprezentovali všechny důležité směry astronomického bádání u nás, navíc byli ve věkovém rozpětí od padesátky do osmdesátky. V hlavním sále Hvězdárny a planetária Mikuláše K operníka v Brně sedělo večer 2. září několik stovek profesionálních a amatérských astronomů. Téma panelové diskuse, o kterém měla tato třináctka pod taktovkou astrofyzika Jiřího Grygara hovořit, znělo: Proměny života astronoma ve 20. století aneb co mne v životě nejvíc překvapilo.

Myslím, že vědu pohánějí kupředu serendipity - prohlásil Zdeněk Sekanina, slavný exulant, který nyní pracuje v neméně proslulé Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně. Když se na něj většina účastníků panelu tázavě podívala, vysvětlil, že to je označení náhodného objevu něčeho zajímavého, k němuž vědec přijde, když pátrá po něčem úplně jiném. Přitom tenhle nečekaný objev bývá zpravidla významnější než jev, který si chtěl původně ověřit.

Vysvětlení po tři čtvrtě století

I Sekanina měl několikrát během svého vědeckého života na serendipity štěstí. Naposled začátkem osmdesátých let, kdy nesouhlasil s názorem slovenského astronoma Lubora Kresáka, že takzvaný tunguzský meteorit, který v roce 1908 zpustošil část Sibiře, byl úlomkem z Enckeovy komety. Kometa by nevybuchla v deseti kilometrech nad zemí, ale mnohem výš! - protestoval Sekanina. Začal tento pád matematicky modelovat. Ale stále víc se do tohoto problému zamotával. Až po tři čtvrtě roce našel řešení: byla to kamenná planetka! Tedy objekt, se kterým skoro nikdo nepočítal. Postupem času mu dala většina kolegů zapravdu. Tím vyřešil vědecký problém, nad nímž si tři čtvrtě století lámaly hlavu desítky jeho kolegů a který některé autory inspiroval k fantastickým spekulacím. Závěry z tohoto Sekaninova výzkumu mají nyní význam pro plánování výprav automatů k planetkám čili asteroidům, stejně jako pro sledování průletu těchto těles zemskou atmosférou. Také Zdeněk Ceplecha z Ondřejova považuje serendipitu za motor vědeckého poznání. Ceplechova fotografická síť zachytila na jaře 1959 pád jasného meteoritu čili bolidu - a kousky tohoto tělesa se podařilo najít. Poprvé se podařil takový kousek, jehož výsledkem byl celý životopis meteoritu. Další badatelé si z toho odvodili obecné závěry pro průlety ovzduším nejen nebeských těles, nýbrž i družic; tehdy se totiž kosmické stroje ještě neuměly vracet na Zemi. Jediný gigantický mechanismus vesmíru?

Před čtyřiceti lety jsme měli o Slunci poměrně primitivní znalosti - upozornil Vojtěch Rušin z Astronomického ústavu Slovenské akademie věd v Tatranské Lomnici. Až v šedesátých letech, díky Mezinárodnímu geofyzikálnímu roku, se začal obraz naší hvězdy rychle vyjasňovat. Astronomové zjistili, že v jeho nitru probíhají termonukleární reakce, jak předpověděli teoretici ve třicátých letech, že je to velmi živé a dynamické těleso a že má velký vliv na Zemi - nejen na všechny geofyzikální procesy, jako jsou polární záře, bouře v magnetosféře, patrně i zemětřesení, ale také na všechno živé včetně člověka. A právě tyhle vztahy nyní zajímají vědce nejvíc. Podobně prudce se rozšiřovaly poznatky také v ostatních oblastech astronomie. Například dnes víme, že nejen hvězdy se spojují do galaxií, ale i galaxie se propojují do supergalaxií uvedl ředitel Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově Jan Palouš. Přitom tyto objekty vypadaly úplně jinak v počátcích vesmíru asi před 15 miliardami roky než dnes. Geochemik Petr Jakeš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy připomněl, že teprve v osmdesátých letech se podařilo určit způsob vzniku Měsíce - vytvořil se nikoliv jakýmsi uhnětením za chladna, nýbrž přetavením za obrovských teplot, patrně po srážce neznámé planety se Zemí. K tomuto zjištění nejvíc napomohly vzorky, které přivezli z Měsíce američtí astronauti v rámci projektu Apollo. Mimochodem, Jakeš se v houstonském středisku NASA podílel na jejich zpracování. Geologové v posledních letech »ukradli« astronomům malé planety zemského typu čili terestrické, měsíce a asteroidy. Astronomové proti tomu nic nenamítají. Tahle nebeská tělesa už prozkoumaly automatické sondy tak důkladně, že k nim nemají co říct, zatímco geologové je mohou porovnávat s naší mateřskou planetou. Tím samozřejmě prohlubují poznatky rovněž o Zemi samé a o procesech, které v ní probíhají. V tomto století si tedy vědci nejen astronomové - uvědomili, že všechny objekty a jevy v kosmickém prostoru jsou nejspíš propojeny do gigantického mechanismu, který jenom pomalu a s velkými obtížemi poznávají. I když se jejich průzkum zvláště v posledním půlstoletí prudce zrychlil, přesto jsou stále na počátku.

Místo sto hodin méně než tisícina vteřiny

Vpád elektroniky a výpočetní techniky do astronomie způsobil revoluci nejen v konstrukci přístrojů, ale i pozorovacích metod. Luboš Kohoutek z Hamburku, který se začátkem sedmdesátých let proslavil objevem nové velké komety, si však posteskl, že zmizela poezie astronomických pozorování v kopuli s dalekohledem. Dnes sedí v pracovně třeba v Mnichově a internetem ho spojuje s teleskopem na Jižní evropské observatoři vysoko v chilských horách. Je v teple, nemrznou mu nohy v otevřené kopuli, a i když je šest tisíc kilometrů daleko, má mnohem lepší pozorovací možnosti než před pětadvaceti lety, kdy pod tím teleskopem musel sedět. S tím souhlasil i Zdeněk Ceplecha: Ano, poezie zmrzlých nohou a jasného nebe nad hlavou je nenávratně pryč. Ovšem výsledky, které nyní dostáváme, jsou mnohonásobně dokonalejší. To ilustroval na svém případu Josef Zicha z Ústavu přístrojové techniky ČVUT: »Když jsem nastoupil v roce 1956 jako počtář do Ondřejova, strávil jsem nad výpočtem jedné dráhy meteoritu plné tři týdny - dnes to zvládne počítač za méně než tisícinu vteřiny.« Před nedávnem skončila slavná éra klasického fotografování nebeských objektů, která trvala 130 let. Vpád elektroniky a výpočetní techniky umožňuje koncipovat astronomické přístroje pomocí naprosto jiných konstruktérských postupů. Přitom elektronické prvky CCD, které nahradily oko fotoaparátu, jsou milionkrát citlivější. Ceplecha ještě připomněl: »Když dostanu nějakou myšlenku, stačí deset minut na to, aby mně počítač řekl, jestli je dobrá nebo špatná. Dřív jsem ji nosil týdny v hlavě a někdy jsme ztratili celé měsíce ověřovacími výpočty.« Přednosti současné techniky si pochvaloval i ředitel Astronomického ústavu Matematickofyzikální fakulty Univerzity Karlovy Petr Harmanec: »V sedmdesátých letech jsem dostal odpověď na svůj dopis z Kanady za tři týdny, mezitím korespondenci zcenzuroval náměstek ředitele. Dneska si pomocí internetu vyměňujeme informace a nápady prakticky okamžitě.«

Změnilo se vše - s výjimkou lidské moudrosti

Další velkou revoluci vnesla do astronomie kosmonautika - na tom se shodlo několik diskutérů. Automatické sondy prozkoumaly většinu planet a některé měsíce sluneční soustavy, astronomické družice prohlížejí kosmické dálavy do vzdálenosti přes 12 miliard světelných let, takřka na samé hranice viditelného vesmíru. Změnilo se vše! - prohlásil senior české astronomie Luboš Perek, čerstvý osmdesátník právě jmenovaný doktorem honoris causa Masarykovy univerzity. Změnilo se vše, ale nejméně se změnila lidská moudrost. Naposled nám to připomněla při zatmění Slunce veřejnoprávní televize. Jeden astrolog tam v hlavním vysílacím bloku tvrdil, že tento jev bude mít na svět po tři a půl roku špatný vliv. Docent Perek si vzal astronomické příručky a ty mu jenom potvrdily to, co věděl že zatmění se opakuje, na různých místech světa každý rok několikrát. A pak se smutně zasmál: pokud by měla platit slova onoho astrologa pronesená v České televizi, pak by se svět ze špatných vlivů tohoto jevu nikdy nedostal.

* * * Astronomický festival 1999 v Brně nepřekypoval novými nápady. Ostatně to nebylo jeho cílem. Byl přehlídkou vědomostí, které astronomové a další vědci získali ve 20. století, zvláště pak v jeho druhé polovině, o našem koutku vesmíru. A snad se stane inspirací pro mnohé chlapce a děvčata, kteří tam tři dny napjatě poslouchali, při jejich rozhodování o dalším životě.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Loňské závody ve Špindlu řeší policie, lyžaři už plánují další. Ještě dražší

24. dubna 2024

Premium Zatímco se detektivové protimafiánského útvaru NCOZ zabývají podezřením na dotační podvod v...

Biden podepsal miliardy, Kyjev hned dostane munici HIMARS a obrněnce Bradley

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  19:44

Sledujeme online Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon...

VIDEO: Plamenů se nezalekli. Američané pomáhali, dokud řidiče nevytáhli

24. dubna 2024  19:33

Starší řidič ve čtvrtek u americké Minnesoty sjel z dálnice a narazil do sloupu veřejného...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...