Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slunce pálí jako o prázdninách v Chorvatsku, nejvíc na jihu a západě Čech

  12:05aktualizováno  12:05
Do Česka stále proudí od jihu tropický vzduch a přináší vysoké teploty. Do čtvrtka bude slunce pálit hlavně v Jihočeském a Plzeňském kraji. Odpoledne mohou teploměry ukázat přes 35 stupňů. "To, co tu teď máme, to obvykle prožívají rekreanti například v Chorvatsku," poznamenal mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

V Česku panuje velmi teplé počasí. Mnoho lidé se vyrazilo osvěžit k vodě. První návštěvníci zamířili i k oblíbenému rybniku Štilec na českobudějovicku. (17. 6. 2013) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podle výstrahy meteorologů překročí teploty třicítku na celém území Česka. "V přílivu tropického vzduchu budou odpolední teploty v nižších polohách až do čtvrtka překračovat 31 °C. Zejména na jihu a jihozápadě Čech očekáváme teploty i přes 34 °C," uvádí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V teplém vzduchu se mohou odpoledne a večer ojediněle vytvářet silnější bouřky, doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami a nárazy větru. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek je na horách. "Více bouřek očekáváme až při přechodu fronty v noci ze čtvrtka na pátek," poznamenali meteorologové ve výstraze.

Dvořák doplnil, že k nám proudí vzduch z jihu Evropy, Itálie a Balkánu. Tropický vzduch nad střední Evropou udržuje jasné počasí, kdy slunce vzduch stále prohřívá, a k jeho udržení pomáhá i to, že téměř nefouká vítr a vzduch se nepromíchává.

Velmi teplá byla i noc na úterý. "Noční teploty zůstaly na hodnotě 20 °C a více na devíti stanicích," vypočetl mluvčí ČHMÚ. Například ve Skutči bylo 21,5 stupně, v Holovousech 21,3 a v Seči 20,9 stupně. Noci, ve kterých teplota neklesne pod dvacet stupňů, meteorologové označují za tropické.

"Je předpoklad, že následující noci budou také tropické, poslední by měla přijít ze čtvrtka na pátek. Potom bude mírné ochlazení," doplnil Dvořák.

Předpověď počasí slibuje tropické teploty

Předpověď teplot v ČR v úterý odpoledne podle ČHMÚ

Kromě vedra hrozí i ozon

Odborníci doporučují během veder omezit tělesnou zátěž a v poledne a odpoledne nepobývat na přímém slunci. Nebezpečné je nechávat na přímém slunci děti a zvířata, zejména ve stojících autech. Lidé by měli zvýšit příjem neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. A používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Fotogalerie

S meteorology souhlasí i záchranáři. "Buďte v těchto tropických dnech na sebe opatrní," vyzývají na webu pražští záchranáři a připomínají, že do velmi teplého počasí je vhodné lehké vzdušné oblečení. 

Pražští záchranáři zaznamenali v pondělí, kdy se teploty držely nad třicítkou, o 20 procent výjezdů víc proti normálu. "V tropických horkých dnech, na které není český organismus zvyklý, dochází velmi rychle k jeho dehydrataci, přehřátí a následnému kolapsu - jen v pondělí vyjížděli pražští záchranáři k více než třem desítkám podobných případů," vypočetli záchranáři na webu.

Na jednotky intenzivní péče nebo ARO předávali ve vážném stavu 14 pacientů.

Rekordy pro 18. červen

Odborníci v Praze - Klementinu evidují pro 18. červen teplotní maximum 33,2 stupně z roku 1934 a naopak nejchladněji bylo v roce 1882, a to 6,2 stupně. Průměrná teplota je 18,4 stupně.

zdroj: www.chmi.cz

V teplých dnech navíc hrozí i ozon. Do středy bude podle webu INFOMET.cz ozonová vrstva nad Českem, střední a jižní Evropou zeslabena zhruba o 8 až 15 %. "To bude mít za následek během jasného a polojasného počasí zvýšení škodlivého UV záření až o 20 %," připomínají odborníci.

Dodávají, že je ale nutné pamatovat i na to, že působení UV záření má i svá pozitiva, je totiž potřebné k přeměně vitaminu D v kůži v jeho aktivní formu. Hlavní přirozený zdroj vitaminu D u člověka vzniká v pokožce právě vlivem UV záření. Tato syntéza pokrývá asi 80 % potřeby, přitom stačí pobýt na slunci 5 až 10 minut denně. UV záření má ale také řadu nežádoucích účinků, jako je spálení kůže či zhoubný melanom kůže.

Koleje zatím problémy nemají

Železnice zatím problémy s vedrem nemá. "Pokud vedro trvá jeden den a v noci klesne teploty pod 20 stupňů, tak problémy nejsou. Ta železnice je na to stavěná," řekl iDNES mluvčí správy Jakub Ptačinský.

Doplnil, že problémy způsobují buď velké mrazy, kdy dochází k lomu kolejí, nebo pokud vedra trvají delší dobu, pak by mohlo dojít k takzvanému zvlnění kolejí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz