Vedoucí katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana

Vedoucí katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Jitka Géringová | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vedoucí katedry ústecké univerzity hrozí vězení, ve funkci zůstává

  • 1
Policie podezírá z podvodu pedagožku ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Při zacházení s penězi školy se ho podle policie dopustila vedoucí katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Jitka Géringová. Nyní jí za to hrozí až pět let vězení.

"Uzavřela fiktivní dohody se dvěma osobami na práci i přesto, že věděla, že nasmlouvané práce nebudou provedeny," přiblížila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Škoda není velká, jen v řádu desítek tisíc, problém je hlavně v tom, že se případ stal na akademické půdě.

Kauzu má nyní na stole ústecký okresní soud. "Máme návrh státního zástupce na potrestání ženy vyučující na UJEP. Dle návrhu na potrestání způsobila škodu 50 tisíc korun," potvrdil mluvčí soudu Jan Tichý.

Géringová se podle policie podvodu dopustila v roce 2010, když si sjednala záskok na své semináře. Měla studijní volno, protože se připravovala na docenturu. Na zaplacení dvou náhradníků dostala od fakulty peníze, ale podle policie ani jeden z nich neučil.

"Tyto práce byly nakonec provedeny studenty UJEP," upřesnila mluvčí policie Hyšplerová.

Docentka Géringová odmítá komentovat, kde peníze skončily. "K vlastní vině či nevině se v této chvíli nemohu vyjadřovat, to je v kompetenci soudu. Domnívám se, že až do jeho pravomocného rozhodnutí je třeba ctít presumpci neviny," sdělila pouze.

Univerzita o případu ví, Géringovou nechává vést katedru

Jedním ze dvou lidí, kteří oficiálně měli vzít za Géringovou výuku, byl podle informací MF DNES její manžel Jan Řezáč. "Je to umělá kauza. Ve spise je dokázáno, že ty prostředky byly využité a že je nikdo nikam nestrčil," tvrdí Řezáč.

Vedení fakulty i univerzity o vyšetřování i žalobě ví. Děkan fakulty Pavel Doulík říká, že už pochybení prošetřil.

"Byla potrestána v souladu se zákoníkem práce a byla vyzvána, aby zvážila své setrvání ve funkci," reagoval Doulík.

Géringová ale katedře šéfuje dál a sedí i ve vědecké radě školy.

"Do výsledku vyšetřování jsme se rozhodli její činnost neomezovat. Pokud orgány činné v trestním řízení zjistí porušení zákona, bude UJEP dovozovat pracovněprávní konsekvence," zmínil rektor UJEP René Wokoun.

Policie na případ přišla při prověřování jiné kauzy

Géringová se údajné trestné činnosti dopustila, když na katedře pracovala jako zástupkyně vedoucího. Za katedru tehdy nesl odpovědnost docent Martin Mrázik. Ten na případ přišel, když svou funkci vedoucího v září 2011 opouštěl.

"Musel jsem předat agendu svému nástupci a vše zkontrolovat, tehdy jsem to zjistil," řekl Mrázik.

Přestože objektivní odpovědnost nese i on, od jednání své tehdejší zástupkyně se distancuje. "Měla povinnost mě o takové transakci informovat, ale zatajila mi to," zmínil Mrázik.

Katedru Mrázik předával právě Géringové, která ji nejprve vedla dočasně. Děkan fakulty ji stálou šéfkou katedry jmenoval až letos. O jejím nestandardním jednání věděl už od loňského podzimu, přesto ji ve funkci potvrdil. Mrázik fakultu po sporech se skupinou pedagogů včetně Géringové opustil letos v únoru úplně.

Kriminalisty na stopu Géringové přivedl letos na jaře článek MF DNES o podivném nakládání se stipendii - opět na katedře výtvarné kultury. Více než dvacet studentů v letech 2010 a 2011 získalo účelová stipendia ve výši zhruba 100 tisíc korun jako odměnu za přípravu dvou projektů (o případu zde).

Jenže peníze dle vlastních výpovědí museli odevzdávat pedagožce Jitce Kratochvílové. Policie začala případ po článku MF DNES vyšetřovat, ale kauzu v červnu odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal. Právě při tomto vyšetřování kriminalisté přišli na případ docentky Géringové.


Video