Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení v popularitě politiků převzal Pospíšil, John spadl na sedmé místo

  13:47aktualizováno  15:21
Nejpopulárnějším politikem je podle STEM ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Kladně ho vnímá 54 procent lidí. Těsně druhý je lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Největší propad popularity potkal Radka Johna. V červnu žebříčku vévodil, nyní je na sedmé příčce.

Jiří Pospíšil | foto: iDNES.cz

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John ještě v červnu získal kladné hodnocení od 62 procent lidí, kteří se účastnili průzkumu STEM. O tři měsíce později se ale propadl o 18 procent a zmizel z čela žebříčku a v zářijovém průzkumu se stal politikem s největším propadem popularity.

Johna vystřídal na první pozici ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nepodařilo se mu ale dosáhnout na někdejší Johnovu 62procentní hranici, kladné hodnocení mu dalo 54 respondentů.

Třetí v pořadí je místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Jedno procento na ni ztrácí premiér Petr Nečas. Pětici nejpopulárnějších politiků v měsíci září uzavírá Karel Schwarzenberg, který dostal polovinu příznivých hodnocení.

ŽEBŘÍČEK POPULARITY POLITICKÝCH OSOBNOSTÍ - 9/2010

Schwarzenberg přitom ve srovnání s červnovým průzkumem ztratit pět procent. Pohoršil si i Nečas a to o tři procentní body.

Naopak podle průzkumu si mezi lidmi polepšili jihomoravský hejtman Michal Hašek, ministr obrany Alexandr Vondra nebo ministr dopravy Vít Bárta. Bárta si z nováčků na politické scéně vede podle průzkumu nejlépe. Přesto ho zatím nezná pětina obyvatel. Pro srovnání, jeho manželku a místopředsedkyni Sněmovny Kateřinu Klasnovou nezná třetina lidí.

Výraznější změny agentura neznamenala například u místopředsedů ČSSD Lubomíra Zaorálka, Zdeňka Škromacha nebo předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

Politolog: Johnova obliba půjde ještě dolů

Politolog Zdeněk Zbořil se domnívá, že Johnův propad popularity není nic nečekaného. "Je to riziko všech lidí, kteří přes noc vyrostou. John se objevil až v souvislosti se sněmovními volbami," řekl Zbořil.

"Lidé očekávali, že se ministerstvo vnitra fundamentálně změní a ministr je v tom podporoval. Jenže to není možné," domnívá se Zbořil. Podle něj se Johnova popularita bude ještě propadat. "Bude to souviset s odhalováním skutečné tváře Věcí veřejných. To, co se zpočátku zdálo nové a nadějné, se dnes zdá stárnoucí a upadlé."

Popularitu agentura STEM zjišťovala od 3. do 13. září. Na otázky odpovídalo 1 228 lidí. Žebříček popularity na základě průzkumu veřejného mínění sestavoval STEM i v červnu. Předtím ještě v dubnu a lednu. Mezi dlouhodobě nejpopulárnější politiky patří tradičně Bohuslav Sobotka a Karel Schwarzenberg.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz