Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení se postavilo za Kalouska

  18:47aktualizováno  18:47
Vedení KDU-ČSL se většinou hlasů přiklonilo na stranu bývalého místopředsedy strany Miroslava Kalouska. Ten od svého stranického kolegy Cyrila Svobody žádá konkrétní důkazy pro pochybnosti, které na jeho adresu někdejší lídr Čtyřkoalice vznesl. Celostátní výbor strany se po téměř tříhodinovém jednání shodl na tom, že Svoboda svými výroky poškodil KDU-ČSL, a proto by měl svá tvrzení vysvětlit a doložit konkrétními důkazy.

"Celostátní výbor KDU-ČSL konstatuje, že výroky Cyrila Svobody o vyšetřováních a otaznících nad aktivitami Miroslava Kalouska poškozují ve svých důsledcích KDU-ČSL. Celostátní výbor žádá Cyrila Svobodu, aby tyto své výroky konkretizoval, doložil a vysvětlil," zní usnesení, pro které hlasovalo deset z 16 přítomných členů výboru.

Pochybnosti se nedokazují, říká Svoboda
Poslanec Miroslav Kalousek, který se jednání nezúčastnil, požaduje, aby Cyril Svoboda konkrétně vysvětlil, proč ho napadl a proč ho nevzal do stínové vlády. Bývalý lídr Čtyřkoalice, který právě kvůli sporům s Kalouskem rezignoval, ale trvá na tom, že pochybnosti se nedokazují.

To, že nemíní svůj postoj změnit řekl už minulý týden, když na něj lidovci naléhali, aby řekl, co mu na Kalouskovi vadí. I když se tehdy výbor přiklonil spíše na Kalouskovu stranu, nepřijal žádné oficiální usnesení. Žádal pouze, aby byl Svoboda ještě konkrétnější.

Miroslav Kalousek před týdnem rezignoval na funkce v lidové straně i Čtyřkoalici. Vyzval tehdy bývalého lídra Čtyřkoalice, aby nařčení vůči jeho osobě doložil, nebo je odvolal a omluvil se mu. Stejnou výzvu adresoval i místopředsedkyni Unie svobody Haně Marvanové. Kvůli tomu se obrátil i na Karla Kühnla s tím, že by chtěl znát stanovisko vedení jeho strany. Ten ho ale odmítl.

Prohlášení Miroslava Kalouska - Pomluva jako nový politický styl?

V minulých dnech jsem byl JUDr. Hanou Marvanovou a JUDr. Cyrilem Svobodou několikrát nepodloženě a nepravdivě osočen. Mám na mysli zejména tvrzení, že o mně “panují závažná podezření”, které Hana Marvanová uvedla dne 2.4.2001 pro zpravodajství ČT a poté v četných variacích pro další média. Cyril Svoboda pak ve svém otevřeném dopise členům KDU-ČSL ze dne 2.4.2001 (a shodně v LN, “Společně proti změně”, 4.4.2001) uvádí v souvislosti s mou osobou: “…. Až bude mít vyřízena všechna vyšetřování a otazníky kolem svých aktivit, může …atd.”

Při jednání čtyřkoaliční politické rady jsem argumentaci pomluvami z principielních důvodů ustoupit nemohl. Ovšem nyní, když tyto výroky zní veřejně, cítím povinnost chránit před dopady těchto nařčení nikoli sebe a své funkce, ale orgány KDU-ČSL a Čtyřkoalice, v nichž jsem zastoupen. Cítím povinnost chránit důvěryhodnost KDU-ČSL. Cítím tuto povinnost o to výrazněji, že jsem byl delegáty sjezdu této strany zvolen jejím místopředsedou.

Proto dnes odstupuji z funkcí místopředsedy KDU-ČSL, člena čtyřkoaliční politické rady i člena stínové vlády Čtyřkoalice.

K politické kultuře však musí patřit i to, že mlhavá, neurčitá a právě proto tak zákeřná obvinění musejí být konkretizována, a poté buď potvrzena nebo vyvrácena. Je to jediný způsob, jak zabránit tomu, aby pomluva ulpěla na mé cti a na důvěryhodnosti mé politické strany navždy.

Zdůrazňuji, že nejsem a nikdy jsem nebyl vyšetřován orgány činnými v trestním řízení. Nemám ani žádný důvod k obavě, že by tomu tak mělo být v budoucnu. Považuji proto za nezbytné, aby kolegové zveřejnili informace, z nichž vycházeli při formulaci tak závažných a výrazně poškozujících tvrzení.

Vyzývám tedy dr. Marvanovou a dr. Svobodu, aby neprodleně uvedli, (1) jaká konkrétní závažná podezření o mně panují, (2) která konkrétní vyšetřování jsou proti mně vedena a (3) které konkrétní otazníky kolem kterých mých konkrétních aktivit mají být takzvaně “vyřízeny”. Svá tvrzení aby doložili příslušnými důkazy a svědectvími. Jestliže tak neučiní, žádám je oba o veřejnou omluvu a o to, aby ze svého jednání vyvodili svou osobní politickou odpovědnost.

Pokud by pomluva a likvidační nařčení měly být součástí tzv. nového politického stylu, pak to nesmí být styl ani křesťanských demokratů, ani Čtyřkoalice.

V Praze dne 12. dubna 2001

Miroslav Kalousek


Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...

VIDEO: Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Před Putinem ho zachrání Trump

Sám doma s Donaldem Trumpem

Týden před Vánoci se na internetu objevilo video, ve kterém se herec Macaulay Culkin alias Kevin z filmu Sám doma...

Kamencové jezero zvelebí další miliony, jeho rozvoj navrhnou architekti

Nové molo na Kamencovém jezeře je složené z dílců, které bude možné dle libosti...

Sedmnáct milionů korun investuje příští rok Chomutov do areálu Kamencového jezera, které je pro své složení vody s...Najdete na iDNES.cz