Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Paramu panuje pohřební nálada, ale majitel tvrdí, že zlé časy přečká

  12:03aktualizováno  12:03
Šest set zaměstnanců pardubického Parama se bojí o svá místa, ani odborníci nedávají rafinerii příliš šancí. Vedení firmy však stále trvá na tom, že zrušení klíčového provozu destilace ropy vede továrnu k prosperitě a že se zavírat nebude.

Paramo Pardubice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zeptat se kohokoliv před branou rafinerie Paramo na to, jaká panuje v chemičce atmosféra, má vždy skoro stejný průběh. Každý raději sklopí hlavu a jde pryč.

"Propouštělo se a ještě bude. Myslíme si, že fabrika skončí," říká žena, která raději rychle nasedá na kolo. "Jméno vám neřeknu, bojíme se," volá už jen tak přes rameno.

Zaměstnanci Parama vyvěsili černý prapor, bojí se o budoucnost rafinace ropy v

Zaměstnanci Parama vyvěsili v květnu černý prapor, bojí se o budoucnost rafinace ropy v Pardubicích. (25. května 2012)

Důvod obav zaměstnanců je jasný, rafinerie přišla o své srdce - destilaci ropy. Zůstane jí jen přidružená výroba mazacích olejů a asfaltu. Na ně si bude suroviny vozit z jiných rafinérií, které jsou větší a dokážou zpracovávat ropu efektivněji. A levněji.

Továrna zůstane, slibuje firma

Vedení továrny však obavy zaměstnanců nesdílí. "Během pár týdnů by mohlo padnout rozhodnutí, jak to bude s Paramem dál. Rozhodně ale chceme továrnu zachovat," řekl mluvčí vlastníka, společnosti Unipetrol, Mikuláš Duda.

Uvedl, že i při snížení poptávky ve stavebnictví a následném nižším odběru asfaltu, by se chemička mohla dostat do černých čísel. "Nejde o to, že bude vydělávat dvě miliardy první rok. Ale zrušení destilace ropy je nutný krok ke snížení ztrát," dodal Duda.

Jenže odborníci na petrochemický průmysl jeho optimistické vize moc nesdílejí. I proto, že podobné malé rafinerie ve světě končí jedna za druhou.

"Situace v Pardubicích je velice napjatá, držím jim palce, sám jsem pro Paramo dlouho pracoval. Byla by velká škoda, kdyby tradice rafinerie v Pardubicích skončila," řekl odborný garant společnosti Petrolmedia Tomáš Mikšovský. Podle něj se vlastník Parama Unipetrol potýká s finančními ztrátami a provoz rafinerie v Paramu ekonomicky nevychází.

Informace o uzavření jsou přísně tajné

"Objevují se spekulace, že bohužel hrozí, že se pardubická rafinerie zastaví nadobro. Pokud ji polský vlastník neprodá. Ale takováto strategická rozhodnutí o uzavření či prodeji mají nejvyšší stupeň utajení," dodal Mikšovský.

Pokud by se tak Unipetrol rozhodl Paramo prodat, bude veřejnost, či přesněji řečeno zaměstnanci chemičky jedni z posledních, kdo se to dozví. Analytik Miroslav Adamkovič z Komerční banky také moc šancí továrně nedává.

"Pokud vím, tak Paramo zvažuje úplné uzavření rafinerie, druhá varianta, že poběží od března do listopadu, už padla. Problémem ale je, že momentálně je v Evropě výrazná nadbytečná kapacita a nad rafinerií Parama, která na tom provozně nebyla nikdy dobře, se vznáší riziko úplného uzavření, které by bylo logické," řekl Adamkovič.

Někteří obyvatelé by čistší vzduch přivítali

To by znamenalo propuštění kolem šesti set zaměstnanců. Což by sice byl dost velký náraz na nezaměstnanost v Pardubicích, na druhou stranu je mnohem více lidí, kteří by si rádi zápach asfaltu v centru města odpustili a zrušení továrny by přivítali.

"Peklo na zemi, zamořené jedovatým zápachem z rafinerií v centru a chemiček, se stane částečně obyvatelné," reagoval na zprávu o potížích Parama jeden ze čtenářů na internetové diskusi.

"Občas to dolehne pěkně a pak je chemie cítit skutečně dost, už k nám také došly zprávy, že Paramo může skončit. Se sousedy to ale nijak neřešíme," řekl Petr Oženílek, který bydlí v těsné blízkosti továrny, U svaté Trojice.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz