Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení ODS nemusí být podle Nečase. Půjde o korunní prince i ministry

  16:27aktualizováno  16:27
Petr Nečas může již záhy zjistit, že vede ODS, kde neprosadí vše, oč si řekne. Zřejmě nejzajímavější otázkou volebního kongresu ODS bude, zda Nečase obklopí místopředsedové, které by si přál, nebo budou hrát větší roli dohody regionů, jež by srazily jeho favority. Výsledek kongresu ODS může ovlivnit i jednání o složení vlády.

Na kongresu ODS půjde o to, zda ve vedení Petra Nečase obklopí místopředsedové, které by si přál on sám, nebo zvítězí dohoda regionů a ve vedení budou i jiní než Nečasovi preferovaní kandidáti | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zatímco Nečas by neměl mít se zvolením do čela strany problém, protože se nikdo z ODS nepřihlásil, že by chtěl kandidáta na příštího premiéra vyzvat v otevřeném souboji, v jiné pozici jsou někteří Nečasovi "favorité" na místopředsedy - Miroslava Němcová, Alexandr Vondra či Jiří Pospíšil.

Všechny Nečas jmenoval jako vhodné lidi do vedení ODS, jenže dohoda některých klíčových regionů by na jejich úkor mohla pomoci i jiným kandidátům.

Miroslava Němcová odpoví on-line

Chat s kandidátkou na místopředsedkyni v pátek v 11:00

Vlivný člen pražské ODS upozornil iDNES.cz na možnou dohodu Prahy, jižní Moravy, severní Moravy, části středních Čech a jižních Čech, která by narýsovala vedení mírně jiné, než jaké chce Nečas. V obou scénářích, Nečasově i podle zákulisní dohody regionů, by kromě něj ve vedení byla ještě trojice David Vodrážka (Praha), Pavel Drobil (Moravskoslezský kraj) a Pavel Blažek (jižní Morava).

V regionálním "scénáři" by šanci dostat se do vedení měli i europoslanec Milan Cabrnoch ze středních Čech, kterého prosazují lidé kolem šéfa poslanců Petra Tluchoře, a předseda jihočeského sdružení Martin Kuba, který má podporu jednoho ze silných regionálních "hráčů", podnikatele Pavla Dlouhého z Hluboké nad Vltavou.

Nečas mluví o velkých změnách. Klaus nepřijde

Podle Nečase musí být kongres občanských demokratů začátkem cesty k obnovení důvěryhodnosti ODS jako nejsilnější pravicové strany. "Podmínkou je velké množství změn v politice, v prezentaci, a aby politika byla střetem lidí, kteří nesou politický názor, nikoli jen pouhým bojem o moc," řekl Nečas.

Od kongresu se čeká, že posvětí vyjednávání o vládě s TOP 09 a Věcmi veřejnými, které chce Nečas dotáhnout do 7. července.

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě volebního lídra ODS Petra Nečase. (3. června 2010)

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl dnes oficiálně potvrdil informaci, kterou zveřejnil server iDNES.cz již ve středu večer, že prezident Václav Klaus se kongresu ODS nezúčastní (více zde).

Přítomen nebude ani bývalý šéf Mirek Topolánek, který považuje za křivdu, jak ho strana donutila odejít.

Být ve vedení ODS nerovná se být ve vládě, říkají kandidáti

Kandidáti do vedení strany se vzácně shodují v tom, že neplatí automaticky, že kdo se stane místopředsedou strany, bude i ve vládě. A naopak, kdo v souboji o stranická křesla neuspěje, nemá šanci stát se ministrem.

"Myslím, si, že tentokrát to tak zřejmě nebude," řekla iDNES.cz dosavadní místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z Vysočiny, která má šanci v dolní komoře ještě o stupínek povýšit, ale zároveň je ve hře o některé z ministerských křesel. Její výhodou je, že patří k lidem, na nichž chce Nečas stavět novou ODS, nevýhodou to, že - jak sama říká - neví o zákulisních mocenských dohodách mezi regiony, ani se jich neúčastní.

Mezi Nečasovy opory patří také senátor Alexandr Vondra, který by ve vládě mohl získat pozici ministra obrany či vnitra. "Nemyslím si, že by někde bylo napsané pravidlo, že kdo není místopředsedou, nemůže být ani ve vládě. Ale já cítím podporu napříč stranou - od Klatov přes Prahu, Ústí nad Labem až po Valašsko," řekl iDNES.cz Vondra.

I bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, který nezískal ve svém kraji nominaci na místopředsedu a z kongresového souboje odstoupil, tvrdí, že není mimo hru o vládu. "Petr Nečas mi řekl, že se mnou počítá. Já sám sebe vidím spíše v roli exekutivního člověka," odvětil Bendl na dotaz, zda se pro něj nyní nehledá "bolestné" v podobě významného křesla ve Sněmovně.

Z kandidátů do vedení ODS, jejichž zvolení je vysoce pravděpodobné, přiznávají ministerské ambice David Vodrážka a Pavel Drobil. O prvním z nich se sice zatím mluvilo v souvislosti s životním prostředím, ale podle informací iDNES.cz by Vodrážka kývl i na jiné křeslo. Drobil už dříve řekl, že je připraven "dýchat pro český průmysl" - jinými slovy počítá s tím, že by ve vládě měl získat ministerstvo průmyslu a obchodu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz