Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení exekutorů odvolalo Podkonického z funkce šéfa komory

  12:33aktualizováno  12:53
Prezidium Exekutorské komory ČR odvolalo jejího šéfa Juraje Podkonického z funkce. Nahradilo ho dosavadním členem vedení Karlem Urbanem. Podkonický to ale odmítá, rezignoval prý sám, jak už dříve avizoval.

Odstupující šéf exekutorů Juraj Podkonický | foto: Václav Pancer

Exekutoři sesadili také místopředsedkyni Jitku Wolfovou, vystřídá ji Vladimír Plášil. Důvodem k odvolání šéfů komory je podle tajemnice exekutorské komory Jitky Nezvalové zejména to, že si Podkonický spolu s Wolfovou založil uvnitř komory sdružení.

"Sdružení je v rozporu se zákonnou povinností nezávislosti a s etikou exekutorského povolání," uvedla Nezvalová.

Prezidiu vadí také účast dosavadního šéfa stavovské organizace ve společnosti, která provozuje inkasa pohledávek, což podle něj odporuje nezávislosti exekutora.

"Členové komory, včetně prezídia se také cítí profesně poškozeni z dlouhodobě negativní prezentace exekutorské činnosti v médiích," dodala Nezvalová.

Podle Podkonického se dnes sešlo prezidium, které se sejít vůbec nemělo. Komora má tak nyní dvojí vedení a je v právní nejistotě. Podkonický totiž dnes rezignoval na svou funkci sám s platností k třetímu dubnu, kdy se má sejít volební sněm exekutorů.

"Chce tím dodržet dohodu, kterou uzavřel s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem," sdělil iDNES.cz jeho mediální zástupce Pavel Kočiš.

Exekutoři si stěžují na své vedení

Část vedení komory se pokusila odvolat Podkonického a Wolfovou z funkcí už v únoru. Navrhli to tři zbývající členové prezidia - Urban, Plášil a Jan Pekárek.

Nakonec se ale dohodli s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, že to neudělají. Nového šéfa měl v dubnu zvolit sněm, na kterém už Podkonický neměl kandidovat. - čtěte více o jednání s ministrem

Důvodem odvolání šéfa jsou problémy uvnitř komory, které jejímu vedení vyčítal ministr Pospíšil. Vadilo mu zejména nezvládnutí přípravy a spuštění Centrální evidence exekucí.

Exekutorská komora v současnosti sdružuje 136 soudních exekutorů. Více jak čtvrtina vyčítá Podkonickému špatnou komunikaci mezi prezidiem a členy komory či veřejností.

Prezident podle ní také nevede komoru transparentně, protežuje část soudních exekutorů a dlouhodobě se chová neeticky. - čtěte Nezvládáte práci, tak odejděte

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz