Vedení ČSSD burcuje k jednotě

  • 62
Vedení ČSSD sjednocuje před nadcházejícím úterním hlasováním o důvěře vládě svoje šiky. Po mnohahodinovém zasedání doporučilo svým poslancům, aby v úterý koaliční vládu podpořili. Premiér Vladimír Špidla věří, že poslanecký klub bude v klíčovém hlasování jednotný.

Usnesení podpořilo 23 členů předsednictva ČSSD, proti nebyl nikdo, jeden se zdržel. Špidla ale prohlásil, že si nevšiml, kdo to byl.

Na tiskové konferenci se premiér vyhýbal jakékoli diskusi na ožehavá politická témata, tedy na případnou rekonstrukci vlády. "Spekulace nekomentuji," řekl. Kuloárové informace ale hovoří o tom, že až čtyři ministři za ČSSD by mohli kabinet opustit.

Špidla: Je čas na stabilizaci
Špidla zároveň popřel spekulace o dramatické situaci uvnitř ČSSD. "Největší napětí začíná pomalu pomíjet a je čas na stabilizaci," prohlásil. 

Špidla předpokládá, že při úterním hlasování o důvěře bude přítomnost poslanců ve vládním táboře stoprocentní.

Bude-li chybět Dostál, dojde k párování
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach sice předtím uvedl, že koalice bude zřejmě kvůli zdravotnímu stavu postrádat ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD), premiér si to ale nemyslí. "Pavel Dostál přijde," prohlásil. Pro případ, že by přece jen nemohl, věří, že se s některým z opozičních poslanců dohodne, aby nehlasoval, a poměr sil ve sněmovně se tak zachoval.

DÁLE ČTĚTE

glosa Martina Komárka
Podporujte svého špidlíka

Bez jednoho hlasu je nyní i opozice. Přišla o něj ve chvíli, kdy poslanec za ODS Václav Klaus složil v pátek prezidentský slib, čímž mu zanikl mandát poslance. Jeho nástupce Aleš Rozehnal se ho může ujmout až tehdy, když sám složí poslanecký slib. Má to udělat na první schůzi dolní komory, jíž se zúčastní. To by se mohlo stát v úterý ještě před hlasováním sněmovny o důvěře vládě.

Možné scénáře při hlasování
Takzvané párování je v Poslanecké sněmovně obvyklou věcí. Chybí-li některý zástupce vládních stran, dohodne se s opozicí, že na hlasování o důležité věci nepřijde také stejný počet nevládních zástupců. Tím se zachovává poměr mezi vládou a opozicí tak, jak vznikl po volbách. Z 200 poslanců má trojice vládních stran 101, zbývajících 99 patří opoziční ODS a KSČM.

I kdyby Dostál na hlasování o důvěře nepřišel a opozice byla kompletní, vládní koalice by stále měla nejtěsnější většinu jednoho hlasu, aby důvěru vládě prosadila.

Vláda důvěru získá, když ji podpoří nadpoloviční většina hlasujících poslanců. ODS a KSČM už uvedly, že vládu nepodpoří (99 hlasů).

Pro vládu by ale za této situace bylo smrtelné, kdyby někdo z vládních poslanců zběhl k opozici, a poměr sil tak vyrovnal na 99 ku 99, což by k získání důvěry nestačilo. To ale nikdo neavizoval.

Pokud by chyběl Dostál a jeden zástupce opozice, byl by poměr sil 100 ku 98, což k získání důvěry stačí. Vládnímu táboru by také pomohlo, kdyby se potvrdily úvahy, že komunisté se hlasování o důvěře vůbec nezúčastní. To by vládě zajistilo jasnou převahu.

Bez všech 41 komunistů a Dostála by proti 100 vládních poslanců stálo jen 58 občanských demokratů, což by vládě na přežití pohodlně stačilo.

Krize v ČSSD
O vyslovení důvěry požádala koaliční vláda počátkem tohoto týdne. Špidlův koaliční kabinet se k tomuto kroku rozhodl proto, že vládní koalice svou nejednotností umožnila Klausovi obsadit nejvyšší ústavní funkci. Ve vládním táboře a zejména v ČSSD to vyvolalo krizi. Její první obětí se stalo kompletní sedmičlenné vedení poslaneckého klubu ČSSD, jež rezignovalo na své funkce. Nové má být zvoleno v úterý po hlasování sněmovny o důvěře vládě.

V kuloárech se spekuluje i o tom, že vládu by mohl opustit ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok, ministr kultury Pavel Dostál a ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla (vpravo) a bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban před zasedáním předsednictva strany, které se konalo 8. března v Praze.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video