Ředitel České televize, nevědomý spolupracovník StB Jiří Janeček.

Ředitel České televize, nevědomý spolupracovník StB Jiří Janeček. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Vedení České televize: lidé KSČ, milicí a StB

  • 83
Kdo se chce smát lidem sametu 1989, strčí jim před oči vedení České televize. Nevědomý komunista, nevědomý spolupracovník StB a nevědomý milicionář.

Televize veřejné služby je tu proto, aby šířila demokracii, svobodu, kulturu, umění, starala se o práva menšin, prostě ideje a myšlenky, o nichž si zákonodárci myslí, že je nikdo jiný než Česká televize šířit neumí.

Po osmnácti letech svobody se nenašel v zemi nikdo, kdo by to dovedl, a nebyl přitom v KSČ, v Lidových milicích či u StB. Možná nikdo takový neexistuje.

Do vrcholů televizního stromu se slétli ti nejlepší ptáci. Dva z nich, ředitel a jeho podředitel, přilétli na svá místa prapodivně. Podředitel uzavřel svou pracovní smlouvu podvodem, nadředitel mu ten podvod kryl.

Z toho mají plynout dva důsledky, řekl by rozumbrada: podvodníkova pracovní smlouva je od počátku neplatná, podvodník má být ihned propuštěn a orgány mají prozkoumat, zda je, či není jeho podvod trestný čin. Nadředitel má být potrestán v rámci nějakých kárných podnikových procesů.

Po nevědomém agentovi Kavanovi, který měl tak málo inteligence, že nepoznal estébáka, ani když od něj bral peníze, ale měl dost inteligence, aby řídil zahraniční politiku, nastupuje figura ještě komičtější: nevědomý milicionář.

Zapsali ho bez vědomí. Byl ale statečný: masakrovat demonstrace v listopadu 1989 odmítl. Záhadou je, proč to odmítl, když nevěděl, že je milicionář. Všeobecně se uznává, že byl jaksi poněkud částečně zřejmě porušen zákon, ale zdůrazňuje se, že jde o lidi dobré a užitečné. A jsou i jakési protizákony.

Šťourat do té aféry se nemá: vedou televizi dobře, šetřili koruny, umějí se i sami pochválit. Měli, jak říká ředitel, lidské okolnosti, vytvářeli humanistické prostory, obávali se kampaní, které by mohly televizi poškodit.

Jako obvykle v Česku vládu zákona snadno nahradila lidská povídačka o dobrých lidech. Nesplňte vy povinnost ze smlouvy, podveďte zákon, oblafněte někoho, potrestají vás. Asi. Jste totiž málo dobří. Kdybyste byli dobří víc, zákon by vaše činy přehlédl.

Byl porušen zákon, ale udělali to lidé dobří a užiteční
To je poučení (nejen) z této ostudy. Panikář by řekl, že televize veřejné služby se vymkla kontrole veřejnosti. Není to pravda – veřejnost reprezentují právě ti tři.

Copak být v KSČ, StB a milicích není společným dědictvím české veřejnosti? Zdá se vám někdy, že příliš mnoho lidí lže a podvádí? Je to optický klam. Za lží i podvodem musíte vidět člověka. Lidský prostor. Že ten člověk je užitečný. Chodí do práce, má děti, podvádí, ale nevraždí, což je mnohem lepší, než kdyby vraždil.

Lidé kašlou na zákony, ale mají to těžké, lidské, mnohdy to ani nepochopíme. Já například šulím stát na dani z řepy. Asi tak za sto milionů. Ale píšu pěkné články, až to praskne, snad mě úřady pochopí, když jsem tak dobrý.

V případě instituce založené na mravním vzdutí (veřejná služba) zejména. K čemu etický kodex televize, když vedení má k etice daleko. Vedení věří, že má k etice blízko. Všechny ty KSČ, StB a Lidové milice považuje za protivné bzučení minulosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video