Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věděli, že letadlo nebude, a hráli s námi hru, tvrdí klienti Sunny Days

  9:04aktualizováno  11:31
Všech 262 klientů Sunny Days, kteří o víkendu marně čekali na návrat z tuniského ostrova Džerba, se vrátilo do Česka. Prvních 129 turistů přistálo v Brně již ráno, druhá skupina dosedla v 9:14. Potíže se opakovat nebudou, tvrdí cestovní kancelář.

Klienti Sunny Days čekají na letadlo na brněnském letišti. (16. srpna 2009) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zpožděné odlety z tuniského ostrova Džerba české turisty velmi rozzlobily. "Věděli od prvopočátku, že letadlo není. Hráli s námi hru," řekla po příletu do Brna Alžběta Prchalová. Navíc podle ní byli klienti Sunny Days přesunuti do horšího hotelu, než ve kterém trávili dovolenou.

Petr Pokorný a Marta Veselá nepovažují prodloužení pobytu za pokračování dovolené. "Den a půl navíc v Džerbě už dovolenou příliš nepřipomínalo. Postarali se o nás, všechno jsme měli zdarma. Ale bylo to takové trápení, člověk nic nevěděl a dva dny čekal," řekl turista.

Z Džerby se vrátili ráno

První část turistů přiletěla ráno na brněnské letiště Tuřany letadlem společnosti Sky Europe, druhá přicestovala strojem společnosti Seagle Air. Poslední turisté dosedli na letišti v Ostravě-Mošnově v 10:50.

"Tím byli dopraveni zpět do vlasti všichni čekající čeští turisté," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Uvedenými dvěma letadly zároveň odletělo na dovolenou do Tuniska také přibližně 300 českých turistů, kteří na své odlety čekali o víkendu v Brně a Ostravě.

Někteří klienti se po průtazích rozhodli se Sunny Days na dovolenou neodcestovat. Zda bude CK vracet plnou cenu, nebo jen část, ředitel moravských poboček Sunny Days Kamal Jabeur o víkendu nesdělil. Podle něj o tom rozhodne vedení firmy v Praze. Ostatní by od cestovní kanceláře měli dostat náhradu.

"Za chybějící nocleh ze soboty na neděli bylo všem nabídnuto poskytnutí kompenzace dvakrát až třikrát tolik," uvedla zástupkyně Sunny Days Romana Jurášová. Lidé, kterých se to týká, si tak mohou zdarma prodloužit pobyt z osmi dní na deset, u delších turnusů z 11 na třináct dnů.

Další odlety do Tuniska budou prý v pořádku

Komplikace s letadly nastaly podle Sunny Days z organizačních důvodů. Firma odmítla, že by byla ve finančních potížích. Nikdo se prý nemusí obávat, že by další letadla do Tuniska opět neletěla. "Letadla jsou objednaná, zaplacená," uvedl v neděli majitel cestovní kanceláře Chedli ben Sadok.

Dnes kolem 9:30 však nebylo možné přes internet objednat zářijové ani říjnové zájezdy s odletem z Brna či Ostravy takřka nikam. Z brněnského letiště v Tuřanech se tak během "babího léta" dostanete se Sunny Days zatím jen na Rhodos, z Ostravy podle informací na webových stránkách vůbec nikam.

"Lety máme nasmlouvané až do konce října, nemusíte se ničeho obávat. Je možné, že na internetu je zatím pouze Praha, ale určitě se tam brzy objeví i Brno a Ostrava," odpověděla na otázky zájemce o zájezdy pracovnice ostravské pobočky. Podle jejích slov byla víkendová zpoždění způsobena chybou lidského faktoru, jinak je vše v pořádku.

Ředitel tuřanského letiště o situaci přehled nemá. "Dostáváme požadavky na koordinaci letového provozu, ale jen ze strany leteckých společností. Nevíme ale přesně, které cestovní kanceláře jim plní letadla," objasnil Tomáš Plaček.

Mluvčí ČSA Hana Hejsková spekulace odmítla. "Tato cestovní kancelář je naším dlouhodobým partnerem, máme naplánovanou spolupráci i v dalších měsících," sdělila iDNES.cz.

Z Ostravy budou v září do Tuniska odlétat podle plánu jak stroje ČSA, tak společnosti Karthago Airlines. "Podle našich zkušeností využívá cestovní kancelář Sunny Days hlavně tyto dopravce," uvedla mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová.

Situace se však podle ní může měnit ze dne na den. "Jsme regionální letiště, takže u nás mohou dopravci rušit lety den, ale klidně i pět minut před plánovaným startem," upozornila Kubešová. V současné době však lety do Tuniska objednány jsou.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz