Armádní ubytovny opraveny nejsou. Firma skončila v konkurzu, peníze vyvedené ze zakázek jsou pryč, majitel mrtev.

Armádní ubytovny opraveny nejsou. Firma skončila v konkurzu, peníze vyvedené ze zakázek jsou pryč, majitel mrtev. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Věděl, kam zmizely miliony z armádních zakázek. Teď je podnikatel mrtvý

  • 293
V případu zmanipulovaných armádních zakázek za desítky milionů vyšetřuje policie smrt důležitého svědka. Tělo podnikatele Jiřího Čaníka leželo s prostřelenou hlavou na sídlišti v Ústí nad Labem. A pistole kousek od něj.

Byl červencový podvečer, na sídlišti Krásné Březno v Ústí nad Labem svítilo slunce. V půl sedmé obyvatele panelových domů vystrašil výstřel. Zazněl z volného prostranství od nedalekých garáží. Padla jedna rána, pak bylo ticho. "Když jsem přiběhl na místo, viděl jsem na zemi ležet pána ve středních letech v krvi. Vedle byla pistole," vzpomíná jeden z místních.

Zastřeleným byl pětačtyřicetiletý Jiří Čaník. Svědek v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek, o které loni informovala MF DNES. Po výstřelu ještě chvíli žil. Záchranka ho převezla v kritickém stavu do nemocnice, kde později zemřel.

Právě u Čaníka podle faktur skončily miliony, které stát před rokem a půl vyplatil za opravy vojenských ubytoven. A po nichž teď pátrá policie i úřady. Podnikatel Čaník se navíc na konci loňského roku stal majitelem a jediným jednatelem firem Aperk, Czech Professional Building a H+V Praha, přes něž peníze ze zakázek tekly.

Dnešní situace kolem armádních ubytoven, jež chtěl stát před dvěma lety opravit, je tristní:
– stát peníze vyplatil a ubytovny opraveny nejsou.
– firma H+V Praha skončila v konkurzu a zůstaly dluhy za desítky milionů.
– peníze vyvedené ze zakázek jsou pryč.
– majitel firmy je mrtev. "Je to zásadní problém. Nemám s kým jednat, po kom žádat doklady či seznamy majetku," přiznává insolvenční správce Ivan Mikeš.

Policie se ihned začala zabývat tím, zda někdo Čaníka neodstranil, aby se zbavil svědka toku peněz.

Jak stát přišel o peníze

1. Správa vojenského bytového fondu, spadající pod ministerstvo obrany, před dvěma lety chystala zakázky na opravy armádních ubytoven.
2. Důležitou osobou byl úředník Kajetán Kalivoda. Připravil soutěže za 53 milionů. Zakázky získaly dvě "prázdné" firmy bez zaměstnanců. Ty je obratem postoupily Kalivodově firmě H+V Praha.
3. H+V Praha si na samotnou práci najala třetí firmu. Té však většinu peněz nezaplatila.
4. Miliony od státu dorazily do H+V Praha. Část peněz vybírána v hotovosti, postupně po 499 tisících.
5. Vybrané peníze pak podle faktur vyplatila H+V Praha Jiřímu Čaníkovi. Stavební firmě, jež opravovala ubytovny, dorazilo málo.
6. Poté, co případ začala vyšetřovat policie, byly všechny firmy v řetězci, už bez peněz, převedeny na jediného člověka – opět Jiřího Čaníka. Ten se letos v červenci zastřelil.
7. Výsledek – peníze zmizely, svědek mrtev, ubytovny neopraveny.

Zatím to tak však nevypadá. Kriminalisté případ vyšetřují jako sebevraždu. "Střela pronikla do hlavy v pravé spánkové oblasti a vyletěla ven levou částí. Muž vlastnil zbrojní průkaz, pistoli jsme na místě zajistili," upřesnila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Čaník také nechal své přítelkyni Vlastě dopis na rozloučenou. "Zřejmě neunesl těžkou životní situaci," dodala policistka Ilona Novotná.

Byl jen bílým koněm?

Slova o "těžké životní situaci" přispívají k domněnce, že jeho smrt mohla se státními zakázkami souviset.

Jedna verze mluví o tom, že Čaník ve skutečnosti nikdy "opravdovým" majitelem firem Aperk, Czech Professional a H+V Praha nebyl. A ani u něj tedy miliony ze zakázky neskončily, byť doklady mluví jinak.

K Čaníkovým problémům mohlo přispět právě zjištění, jaké břemeno má na sebe napsané.

Čaník si podle své přítelkyně Vlasty poslední dobou stěžoval, že už nechce žít. Trápily ho dluhy z minulosti, trpěl depresemi. "V posledních měsících se to zhoršovalo. O podnikání mi nevyprávěl, ale žádné miliony neměl. V poslední době jsme vůbec peníze neměli, musela jsem si půjčovat," říká družka.

"Na případu intenzivně pracujeme," sdělil bez dalších podrobností náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Veselý.

Kauzu zakázek v loňském roce otevřela MF DNES. Zjistila, že na ministerstvu obrany pracoval úředník Kajetán Kalivoda. Ten tam připravoval veřejné zakázky na opravy vojenských ubytoven celkem za 53 milionů. Soutěže vyhrály nastrčené společnosti Aperk a Czech Professional. Ty následně zakázky kompletně předaly společnosti H+V Praha, kterou ovládal právě úředník Kalivoda. A také podnikatel Viktor Krejča. Peníze od ministerstva obrany se tak účetně vrátily k úředníkovi.

Ani H+V Praha přitom práce neprovedla. Na sjednanou práci si najala standardní stavební firmu, které však nezaplatila. Začalo proto pátrání, kde peníze skončily. A ministerstvo na jejich vyvádění přišlo.

Poté, co začala případ vyšetřovat policie a rozjela pátrání po penězích, se odehrála nestandardní společná valná hromada firem Aperk, Czech Professional Building aH+V Praha. Na ní byly společnosti převedeny na jediného člověka – Jiřího Čaníka, který měl už v té době dluhy. Toho Čaníka, který se v červenci zabil na sídlišti v Ústí.

Peníze se vybíraly v hotovosti

Soud následně vyhlásil na H+V Praha konkurz. Insolvenční správce zjistil, že ve firmě není ani koruna, zato mnohamilionové dluhy. A získal alespoň torzo účetnictví.

I tak lze částečně zrekonstruovat, jak miliony ze zakázek v první polovině loňského roku tekly. Z firem Aperk a Czech Professional mířily do H+V Praha, kde byla jejich část vybírána v hotovosti, opakovaně po 499 tisících. Právo k účtu měl podnikatel Krejča a jeho žena Helena.

A co se pak s penězi vybranými v hotovosti stalo? Podle faktur za stavební práce je H+V Praha vyplatila Čaníkovi, který se o půl roku později stal úředně majitelem všech tří firem. A který se letos v červenci zastřelil.

Bývalý ministerský úředník Kajetán Kalivoda včera MF DNES řekl, že on o zmanipulovaných zakázkách nevěděl. Ve firmě prý působil spíše formálně. "Dopadl jsem podle hesla – za dobrotu na žebrotu," uvedl. Více se o případu nechtěl bavit.

Viktora Krejču se MF DNES nepodařilo sehnat. Změnil si telefony, doma neotevřel. Dříve opakovaně odmítl mluvit, jeho syn dokonce reportéry napadl, když chtěli stanovisko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video