Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědec propojil mozek se strojem

  12:36aktualizováno  12:36
Britský vědec Kevin Warwick předvedl v Praze svůj projekt propojení lidských nervů a počítače. Může to prý usnadnit život tělesně postiženým či ovládat třeba byt myšlenkou. Čipy voperované pod kůži budou posílat impulsy do počítačových procesorů, které pak úkoly provedou.

Warwick přednášel v úterý v novoměstské kavárně Globe v rámci seminářů Věda pro život.

Profesor kybernetiky z univerzity v Readingu posluchačům na promítacím plátně například ukázal, jak lze pomocí implantovaného čipu do lidského zápěstí ovládat ruku robota přes internet.

Umožňují to nervové impulsy, které mozek vysílá do ruky. Z ní je dráty přenesou do počítače. Podle Warwicka není problém pak toto "zboží" transportovat internetovou sítí kamkoli na světě.

Jako prvního dobrovolníka pro pokusy si zvolil sám sebe. Nechal si do ruky na tři měsíce voperovat elektronický implantát. "Při sprchování jsem musel mít ruku zvednutou, jinak by došlo ke zkratu," žertoval vědec v internetové kavárně.

Experiment byl však podle něj úspěšný - dokázal pohyby své ruky přimět umělou dlaň na druhé straně Atlantského oceánu sevřít předmět. Energie produkovaná jedním člověkem tak podle něj může pomoci v pohybu druhému.

Podle britského vědce budou mozek člověka a stroje v blízké budoucnosti pracovat dohromady. Zdůraznil, že využití této symbiózy bude široké. Jako další příklady uvedl situaci, kdy jazyk, kterým člověk právě hovoří, bude okamžitě prostřednictvím počítače překládán do jiného.

Lidský mozek by zase měl podle něj využít schopností, které nabízejí stroje: vnímat infračervené a ultrafialové světlo, rentgenové paprsky, nebo přijímat miliony podnětů najednou.

Warwicka, který se projektem spojení lidské inteligence s počítači začal zabývat v roce 1996, od dětství inspirovaly knihy Michaela Crichtona.

"Věřím, že další etapa tohoto projektu, přímé napojení na mozek, bude uskutečnitelná ještě za mého života," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejsem rasista, prohlásil Trump. Chce dohodu o ochraně imigrantů

Donald Trump na tiskové konferenci s norskou premiérkou Ernou Solbergovou v...

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že není rasista. Řekl to v souvislosti s nedávnými výroky o Haiti a Africe....

Ženy jsou odolnější než muži. I během krize žijí déle, zjistili vědci

Italka Emma Moranová zemřela ve věku 117 let. Po ní se nejstarší ženou stala...

Společná studie dánských a amerických vědců ukazuje, že ženy jsou během období válek, hladomorů i epidemií odolnější...

Silná exploze v belgických Antverpách zranila 14 lidí a poničila 3 domy

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny tři domy, si vyžádala podle oficiální...

Najdete na iDNES.cz