Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci: Vesmír je konečný a kulatý

  15:38aktualizováno  15:38
Vědci zkoumající vesmír učinili po analýze astronomických údajů získaných z družic převratný závěr týkající se podoby kosmu. Není vyloučeno, že žijeme v relativně malém uzavřeném a konečném vesmíru, který připomíná míč. Podle českého fyzika Petra Kulhánka je tato teorie naměřeným údajům nejblíže.

Pokud by se nejnovější závěry amerických a francouzských astronomů, publikované v prestižním časopisu Nature, potvrdily, znamenalo by to například, že dávné představy Leonarda da Vinciho o vesmíru byly mnohem blíž skutečnosti, než si lidé až dosud mysleli.

Podle Jeffreyho Weekse z Mac Arthurovy vědecké společnosti, která má sídla v Kantonu a New Yorku, a také badatelů z pařížské univerzity a pařížské vesmírné observatoře by tak náš vesmír nemusel být nekonečný, jak jsme až dosud předpokládali.

Badatelé tvrdí, že náš vesmír je konečný a je tvořen pětiúhelníky, které jsou spolu pospojovány do tvaru tak, jako je to například u klasického fotbalového míče. Vesmír by podle této teorie měl tvar dvanáctistěnu, o čemž byl přesvědčen už Platon.

"Od starověku byli lidé zvědavi, zda náš vesmír je konečný, či nekonečný. Nyní, po více než dvou tisíciletích spekulací, by údaje, které jsou založeny na pozorování, mohly tuto starou otázku vyřešit," uvedl Weeks.

Také další astronom, George Ellis z univerzity v Kapském Městě, soudí, že možná skutečně žijeme v malém a uzavřeném vesmíru.

Teorie se bude ověřovat měsíce
"Jde o jeden z mnoha navržených modelů, který v tuto chvíli nejlépe odpovídá měřeným datům," namítl český fyzik Petr Kulhánek.

Vědci budou podle něj k potvrzení modelu potřebovat týdny až měsíce. Podaří-li se jim to, půjde o nejvýznamnější okamžik moderní kosmologie, řekl odborník.

Na začátku objevu bylo záření
Na počátku těchto úvah byl objev reliktního záření, který učinili v roce 1965 Arno Penzias a Robert Wilson.

Toto záření se oddělilo od hmoty 380.000 let po velkém třesku a nyní v sobě nese informaci o tom, jak tehdy vesmír vypadal.

Záření podrobně zkoumala družice COBE (Cosmic Background Explorer) vypuštěná v roce 1989 a v posledním roce sonda WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) vypuštěná v roce 2001.

Reliktní záření není ve všech směrech stejně teplé, v některých nalezneme teplejší a v jiných chladnější skvrny. Rozdíl teplot je pouhá jedna stotisícina stupně. Současná technika to ale dokáže rozlišit.

Skvrny jsou jakýmsi paleolitickým otiskem struktur raného vesmíru. Jejich průzkum může určit jeho stáří, zastoupení různých složek a zdá se, že i celkový tvar vesmíru.

Podobně jako nerosty mohou existovat v několika základních krystalografických strukturách, může podle současných teorií mít vesmír jen něco málo přes deset topologických variant. Někdy se tyto úvahy nazývají kosmická krystalografie.

Vesmír je starý 13 milard let
Podle výsledků měření sondy WMAP, které byly zveřejněny letos 11. února, je vesmír starý 13,7 miliardy let, je přibližně plochý a první hvězdy v něm vznikly po dvou stech milionech letech.

Běžná hmota složená z atomů tvoří pouhá čtyři procenta hmoty vesmíru. Zbytek je dosud neobjevená energie a neobjevená hmota neznámé povahy.

Obálka časopisu Nature.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...Najdete na iDNES.cz