Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vědci v Abú Zabí tajně vyráběli lijáky, loni zapršelo padesátkrát

  • 267
Na východě emirátu Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech vědci loni potichu testovali výrobu deště. Projekt za miliony dolarů nakonec přinesl do pouště lijáky více než padesátkrát. Vůbec poprvé se tak podařilo vyvolat déšť bez přírodních mraků.

Hrátky s počasím ve stylu poručíme větru dešti už běžně používají při důležitých oslavách v Číně i Rusku. Letadla pokropí chemikáliemi mraky a oslavy rázem zalijí místo deště sluneční paprsky.

Švýcarští vědci ale v regionu Al Aín na východě emirátu Abú Zabí dokázali pravý opak. V červenci a srpnu, kdy ve zdejším regionu vůbec neprší, vytvořili se svými přístroji mraky a poslali na vyschlou zemi životadárný déšť.

Systém využívá prachu i horkého vzduchu

Použili k tomu ionizéry, které mají tvar jako obří stínítko na lampy. Jejich pomocí vytvořili vědci celá pole negativních částic, které na sebe navázaly zrnka prachu a písku. Horký vzduch pak částice vynesl do výšky.

Ve vzduchu pak kolem prachu a písku zkondenzovala voda a z hustých mraků začalo pršet. Pokus se podle listu Daily Mail podařil celkem dvaapadesátkrát a někdy se vědcům dokonce podařilo probudit bouřku s hromy a blesky.

Celý projekt tajně uspořádala švýcarská firma Meteo Systems na objednávku prezidenta Spojených arabských emirátů Šejka Chalífy bin Zajída Al Nahijána a podle listu The Daily Telegraph přišel na sedm milionů liber.

Vyslali jsme do vzduchu triliony iontů, přiznali Švýcaři

Úspěšné pokusy s deštěm přiznává na tajném firemním videu i zakladatel Meteo Systems Helmut Fluhrer. "Začali jsme v červnu 2010 a dosáhli jsme desítky lijáků," přiznává Fluhrer úspěchy technologie, která se jmenuje Weathertec.

Firma prý v poušti vybudovala pět ionizérů, každý má dvacet zářičů. Přístroje mohou do vzduchu vyslat triliony iontů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video