Malárii přenáší především komáři. Ilustrační foto

Malárii přenáší především komáři. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vědci testují vakcínu proti malárii, může zachránit miliony životů

  • 14
Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii. Zatím na malé skupině dobrovolníků, ale doufají, že ji brzy vyzkouší v mnohem větší šíři. Tropická nemoc každý rok zabije asi milion lidí, očkování proti ní zatím neexistuje

Vakcínu podávanou injekčně vyvinuli vědci z Národního zdravotnického institutu ve spolupráci s námořnictvem a dalšími organizacemi. "Ačkoliv jsou výsledky slibné, je třeba ještě dalších testů v mnohem větším rozsahu," uvedli ve zprávě. Výsledky testů byly zveřejněny v uznávaném vědeckém magazínu Science.

Moskyty přenášenou tropickou chorobou se ročně nakazí asi 200 milionů lidí, z toho asi milion umírá, informovala CNN.

Testů se od října 2011 do října 2012 zúčastnilo 57 dobrovolníků, z toho 40 opakovaně dostalo injekci s vakcínou - oslabenou formou malárie. Pak byli vystaveni parazitickým prvokům Plasmodii, kteří nemoc způsobují. U šesti dobrovolníků, kteří dostali pět injekcí vakcíny, malárie nepropukla. Z devíti lidí, kteří dostali jen čtyři injekce, propukla jen u tří.

Doktor William Schaffner z fakulty preventivní medicíny Vanderbiltovy zdravotnické školy testy označil za "vědecký pokrok". Podle něj však může trvat dalších deset let, než bude vakcína vědecky prověřená, schválená a bude se moci distribuovat.

"Rozhodně to není vakcína, která by v brzké době byla k dispozici cestovatelům mířícím do rozvojových zemí," řekl Schaffner. "Z pohledu vědy potýkající se s jednou ze tří nejhorších infekčních chorob na světě je to nicméně pokrok. Každý nyní bude zadržovat dech a sledovat, jestli to potvrdí další testy a jak," dodal lékař.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video