Vědci prověří balkánský syndrom

První dvě země, Portugalsko a Bulharsko, vyslaly na Balkán vyšetřovací týmy, aby zjistily, za jakých okolností onemocněli vojáci mírových sil takzvaným balkánským syndromem. Budou pátrat po tom, jaké dopady mělo použití munice z ochuzeného uranu za války v Bosně a Kosovu. Podle některých zpráv už balkánský syndrom připravil o život několik vojáků.
Velitel prvního českého kontingentu v Kosovu Karel Klinovský uvedl, že mezi jeho muži zatím nikdo potížemi spojenými se syndromem netrpí.

Evropská unie, Severoatlantická aliance a OSN spolu s týmy několika zemí včetně postižených vyšetřují, jaké dopady mělo použití munice z ochuzeného uranu v Bosně a Kosovu.

Vyšetřovací týmy do oblasti vyslaly včera Portugalsko a Bulharsko, aby se tak pokusily přispět k vyjasnění "balkánského syndromu". Ten podle zpráv médií měl způsobit smrt a onemocnění rakovinou a leukemií vojáků z mírových sil působících v bývalé Jugoslávii.

Spojené státy, které jediné podle dostupných informací uranovou munici na Balkáně použily, odmítly spojovat zdravotní problémy a úmrtí s ochuzeným uranem.
"Nenašli jsme žádnou spojitost mezi nemocemi a zářením ochuzeného uranu," citovala agentura AP Kennetha Bacona, mluvčího amerického ministerstva obrany.

USA se tímto problémem zabývají už od roku 1991, kdy bylo podezření, že američtí a další vojáci včetně českých trpí "syndromem ze Zálivu". Ve válce s Irákem tehdy byly také použity uranové střely.

Vliv záření a dalšího znečištění válčišť v Kosovu studuje od loňska expertní tým Organizace spojených národů. Jím sebrané vzorky nyní zkoumá pět laboratoří a výsledky se podle Bacona dají očekávat letos na jaře. NATO a Evropská unie se budou problémem zabývat na zasedáních svých orgánů příští týden.

Podle předáka kosovských Albánců Ibrahima Rugovy nebyl mezi místním obyvatelstvem v Kosovu zaznamenán žádný případ onemocnění způsobeného zářením z uranových střel. Rugova se obává, že by současná kampaň kolem "balkánského syndromu" mohla přispět k brzkému odchodu mezinárodních jednotek z Kosova, což by zřejmě zapříčinilo novou válku mezi Srby a Albánci.

Srbové se naopak bojí vlivu uranu a uvolněných těžkých kovů na životní prostředí. "Použití střel z uranu, který má poločas rozpadu 4,5 miliardy let, je možné považovat za válečný zločin," uvedl dokonce plukovník Milan Zarič, velitel správy jaderné a biologické obrany Jugoslávské armády.

Na Kosovo bylo svrženo celkem 9027 kilogramů ochuzeného uranu v 31 000 střelách, uvedl Zarič v deníku Glas javnosti. "Prohlédli jsme tisíc vojáků a žádný z nich nebyl ozářen," uvedl Zarič o šetřeních v Jugoslávské armádě.

Bosenská vláda včera vydala prohlášení, že nebyla o použití uranových střel informována a že provádí v této záležitosti vyšetřování. Ochuzený uran používaly protitankové letouny A-10 ve střelách, které mají zvýšenou průraznost pancíře.

Menší radioaktivita byla proto naměřena ve vracích srbských obrněných vozidel. Největší množství těchto střel bylo přitom vypáleno na cíle v jižních a jihozápadních oblastech, které nyní v Kosovu spadají do italského, španělského, portugalského a německého sektoru.

Negativní prohlídky vojáků s ohledem na příznaky "balkánského syndromu" oznámilo Turecko, Řecko, Španělsko a Kanada. Británie, kde se vyskytl první případ leukemie mezi vojáky, své vojáky vyšetřovat nehodlá.

Německo, kde také nebyl žádný případ zaznamenán, pochybuje - podobně jako Američané a Britové, že mezi uranovou municí a leukemií existuje souvislost. Rusko naopak oznámilo, že své vojáky vyšetří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video