Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odložte kvůli viru zika olympiádu, žádají vědci. Podle WHO není důvod

  11:18aktualizováno  11:18
Více než 150 akademiků vyzvalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby nechala kvůli viru zika odložit či přesunout olympiádu v Brazílii. Nákaza prý poškozuje zdraví způsobem, s jakým se medicína ještě nesetkala. Virus se přitom do Brazílie dostal během fotbalového šampionátu. WHO pro odložení her nevidí důvod.

„Brazilský kmen viru zika poškozuje zdraví způsoby, jaké věda zatím nespatřila. Pokud se her zúčastní půl milionu turistů ze všech zemí, představuje to zbytečné riziko. Tímto kmenem se mohou nakazit a zanést ho domů,“ píší vědci v otevřeném dopisu. Virus by podle nich mohl v nových oblastech zdomácnět, dál se šířit a časem zřejmě i mutovat.

Šíření viru zika

Zdravotníci do tohoto týdne zaznamenaly výskyt viru už v 60 zemích, deset z nich ohlásilo přenos viru z člověka na člověka.

Brazílie aktuálně eviduje 120 tisíc pacientů, kteří se virem zřejmě nakazili.

Mikrocefalii virus prokazatelně způsobil u
1 300 novorozenců, další tři tisíce případů lékaři prošetřují.

„Kdyby se to stalo v chudých, dosud nezasažených oblastech, jako například Afrika a většina jižní Asie, může to přinést obrovské utrpení. Je neetické podstupovat riziko jen kvůli hrám, které by se stejně nakonec konaly, pokud se přesunou nebo odloží,“ stojí v otevřeném dopisu (celou výzvu najdete zde).

Výzvu adresovanou ředitelce Světové zdravotnické organizace podepsalo celkem 152 akademiků, a to včetně vědců z nejprestižnějších univerzit jako je Harvardova, Yaleova nebo oxfordská.

Poškozuje plod, může vést k ochrnutí. Další následky možná ještě neznáme

Studie už nade vší pochybnost prokázaly, že nemoc přenášená komáry způsobuje mikrocefalii. Pokud se nakazí těhotné ženy, nenarozenému dítěti se může přestat vyvíjet mozek. Vědci mají navíc podezření, že zika vede u postižených k takzvanému Guillain-Barrého syndromu - neurologickému onemocnění, které může vést až k ochrnutí.

Fotogalerie

„Jelikož navíc výzkum lidských pacientech, zvířatech i laboratorní studie ukázaly, že virus je neurotropní a způsobuje buněčnou smrt, je z biologického hlediska pravděpodobné, že vede i k dalším dosud neobjeveným způsobům poškození nervové soustavy, tak jako další podobné viry,“ dodávají vědci.

Zika podle nich nepředstavuje příliš vážné riziko pro konkrétní jednotlivce, kteří do Brazílie přijedou a nakazí se. Samotná nemoc totiž obvykle nemá závažný průběh, pacient musí jen přetrpět horečku. O to závažnější je však podle akademiků nebezpečí, které znamená pro celou lidskou populaci.

Není důvod rušit hry, uklidňují zdravotníci

Virus zika se poprvé objevil před desítkami let v africké Ugandě. Šíří ho zejména tropičtí komáři, kteří kromě Afriky a Jižní Ameriky žijí také v Indii, Austrálii nebo jihovýchodní Asii. Vedle komářího bodnutí se může na člověka přenést také při pohlavním styku nebo krevní transfuzi.

Virus zika

Pro obavy, že by se virus mohl v tělech sportovců a fanoušků rozšířit do celého světa, mají autoři otevřeného dopisu i jeden velmi vážný argument. Právě tak se totiž nákaza před dvěma lety nejspíš dostala do samotné Brazílie. Zatáhli ji tam fotbaloví fanoušci, kteří se do Rio de Janeira sjeli na fotbalové mistrovství světa.

Světová zdravotnická organizace však výzvu 152 vědců odmítla. Odložení ani přesun olympijských her „šíření viru výrazně nezmění,“ uvedla pro BBC. Podobně reagoval i Mezinárodní olympijský výbor, pro zastavení příprav na srpnové sportovní klání v souvislosti s nákazou „nevidí žádný důvod“.

WHO pouze vydala seznam doporučení pro sportovce a návštěvníky her, v němž cestu do Brazílie nedoporučuje těhotným ženám. Ostatní se mají vyhnout přelidněným oblastem a chudinským čtvrtím, zdržovat se v klimatizovaných prostorech se zavřenými okny a chránit se před komáry oblečením, které zakrývá co největší část těla.

Letní olympijské hry se mají v Rio de Janeiru konat od 5. do 21. srpna, kdy je na jižní polokouli astronomická zima a aktivita komárů klesá. Sportovní svátek vyjde v přepočtu na 180 miliard korun, které už Brazilci z velké části prostavěli. Přípravy sportovišť i infrastruktury však váznou (více se dočtete zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Najdete na iDNES.cz