Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci po 187 letech sepsali slovník rýmů. Veršuje i Paroubka s bobkem

  18:41aktualizováno  18:41
Mají kromě politiky něco společného poslanec Jiří Paroubek z ČSSD a ministr Jaromír Drábek z TOP 09? Od července se s nadsázkou dá říci, že ano. Vědci jejich příjmení zařadili do jedno z více než deseti tisíc hesel slovníku rýmů. Rýmovník měla čeština naposledy za národního obrození.

Čeština má po 187 letech nový "rýmovník". | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Měli jsme potřebná data a byla to věc, která tu chyběla," říká spoluautor Velkého slovníku rýmů, jazykovědec Václav Cvrček. Práce vznikla, když se vědci zabývali příručkou Statistiky češtiny.

Autoři slovníku tvrdí, že se jim podařil mimořádný kousek. Poslední encyklopedii rýmů čeština pamatuje z dob národního obrození. Tedy alespoň v tištěné podobě. V roce 1824 pod názvem "Rýmovník aneb rýmovní slovník" vyšla posmrtně práce Antonína Jaroslava Puchmajera. S největší pravděpodobností si v něm listovali třeba básníci Jan Kollár nebo Karel Hynek Mácha.

Rýmovník a  Velký slovník rýmů

Puchmajerův Rýmovník a Velký slovník rýmů od sebe dělí 187 let.

Puchmajer v Rýmovníku zachytil několik tisíc slov. Do doby, kdy se začínala rodit první česká poezie, vstoupil normou, která měla ambici přiblížit češtinu k tehdy oficiálnímu jazyku - němčině. Oproti současnosti byl ale Puchmajer přísnější. Zatímco nyní písňová i básnická tvorba bere v potaz rýmy od poslední slabiky nebo nerýmuje vůbec, něco takového za Puchmajera nepřicházelo do úvahy. Puchmajer hledal rýmy důsledně od posledních dvou slabik slova.

Současný slovník navíc odráží i aktuální témata. Do rýmů nabízí jména politiků, známých hereček a topmodelek. Jedno z hesel tak dává dohromady Paroubka a Drábka s Myslbekem, holoubkem, zoubkem, bobkem nebo třeba airbegem. Mezi slovy končícími na "zek" se potkávají Mrázek a Ambrozek, tedy zastřelený kmotr podsvětí a bývalý ministr životního prostředí.

Do vědecké práce se příjmení dostala, protože jazykovědci čerpali z databáze slov publicistiky, odborného tisku a beletrie, takzvaného korpusu psaného jazyka. Celkem slovník rýmuje 220 tisíc slov.

Co je rým

Rým je zvuková shoda koncových hlásek na konci veršů. V českém verši se shoda počítá obvykle od samohlásky poslední rytmicky důrazné slabiky.

Jeho autoři věří, že práce kromě vědeckého využití bude sloužit třeba textařům písní, básníkům nebo lidem, kteří pracují v reklamě.

Příručky rýmů využívají studenti anglosaských zemí například při rozebírání Shakespeara. Podle učitelů, se kterými hovořil iDNES.cz, je slovník vítaným zpestřením. Spíše než do výuky by jej nechali studentům ve školní knihovně, aby z něj čerpali inspiraci.

Je to dobrý počin, ale určitě se nestane bedekrem pro reklamní práci, říká prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Brabec. "Kdyby se každá reklama rýmovala, tak by ji nikdo neposlouchal. Žádná příručka nezachrání reklamu, která bude špatná. Nejdůležitější je nápad," dodává Brabec.

Ani kritik a autor dvou básnických sbírek Jan Rejžek si nedovede představit, že by básníci tvořili podle jazykovědné příručky. "Takovou příručku určitě nepotřebuji, je to spíše příklad filologického hraní si. Připadá mi směšné, že by se básník při tvoření chodil inspirovat rýmy ze slovníku," míní Rejžek.

Jazykovědec Cvrček souhlasí, že slovník z nikoho dobrého básníka neudělá. "Dáváme jím ale lidem k dispozici nástroj, kus řemesla," zamýšlí se nad prací. Se svojí manželkou na slovníku pracoval s přestávkami zhruba tři roky, a jak sám říká, na konci zvažoval, že rýmovaná nakonec bude i tiráž.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...

Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...Další z rubriky

V pátek bude nejdelší zatmění Měsíce v tomto století, Mars uvidíme celou noc

Krvavý superměsíc, zatmění Měsíce 28.9.2015

Večerní obloha v pátek 27. července nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o...

Firma exšéfa vězeňské služby Kuly ohlídá areál Pražského hradu

Luděk Kula

Areál Pražského hradu ohlídá firma Indus bývalého ředitele vězeňské služby Luďka Kuly. Firma podepsala koncem června...

S teplem roste množství ozonu, který se drží při zemi a ničí lidem zdraví

Historický heliograf na střeše Klementina, kterým se měřila délka slunečního...

Se stoupajícími teplotami se zvyšují i koncentrace škodlivého přízemního ozonu, který mimo jiné zhoršuje dýchání a...Najdete na iDNES.cz