Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci po 187 letech sepsali slovník rýmů. Veršuje i Paroubka s bobkem

  18:41aktualizováno  18:41
Mají kromě politiky něco společného poslanec Jiří Paroubek z ČSSD a ministr Jaromír Drábek z TOP 09? Od července se s nadsázkou dá říci, že ano. Vědci jejich příjmení zařadili do jedno z více než deseti tisíc hesel slovníku rýmů. Rýmovník měla čeština naposledy za národního obrození.

Čeština má po 187 letech nový "rýmovník". | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Měli jsme potřebná data a byla to věc, která tu chyběla," říká spoluautor Velkého slovníku rýmů, jazykovědec Václav Cvrček. Práce vznikla, když se vědci zabývali příručkou Statistiky češtiny.

Autoři slovníku tvrdí, že se jim podařil mimořádný kousek. Poslední encyklopedii rýmů čeština pamatuje z dob národního obrození. Tedy alespoň v tištěné podobě. V roce 1824 pod názvem "Rýmovník aneb rýmovní slovník" vyšla posmrtně práce Antonína Jaroslava Puchmajera. S největší pravděpodobností si v něm listovali třeba básníci Jan Kollár nebo Karel Hynek Mácha.

Rýmovník a  Velký slovník rýmů

Puchmajerův Rýmovník a Velký slovník rýmů od sebe dělí 187 let.

Puchmajer v Rýmovníku zachytil několik tisíc slov. Do doby, kdy se začínala rodit první česká poezie, vstoupil normou, která měla ambici přiblížit češtinu k tehdy oficiálnímu jazyku - němčině. Oproti současnosti byl ale Puchmajer přísnější. Zatímco nyní písňová i básnická tvorba bere v potaz rýmy od poslední slabiky nebo nerýmuje vůbec, něco takového za Puchmajera nepřicházelo do úvahy. Puchmajer hledal rýmy důsledně od posledních dvou slabik slova.

Současný slovník navíc odráží i aktuální témata. Do rýmů nabízí jména politiků, známých hereček a topmodelek. Jedno z hesel tak dává dohromady Paroubka a Drábka s Myslbekem, holoubkem, zoubkem, bobkem nebo třeba airbegem. Mezi slovy končícími na "zek" se potkávají Mrázek a Ambrozek, tedy zastřelený kmotr podsvětí a bývalý ministr životního prostředí.

Do vědecké práce se příjmení dostala, protože jazykovědci čerpali z databáze slov publicistiky, odborného tisku a beletrie, takzvaného korpusu psaného jazyka. Celkem slovník rýmuje 220 tisíc slov.

Co je rým

Rým je zvuková shoda koncových hlásek na konci veršů. V českém verši se shoda počítá obvykle od samohlásky poslední rytmicky důrazné slabiky.

Jeho autoři věří, že práce kromě vědeckého využití bude sloužit třeba textařům písní, básníkům nebo lidem, kteří pracují v reklamě.

Příručky rýmů využívají studenti anglosaských zemí například při rozebírání Shakespeara. Podle učitelů, se kterými hovořil iDNES.cz, je slovník vítaným zpestřením. Spíše než do výuky by jej nechali studentům ve školní knihovně, aby z něj čerpali inspiraci.

Je to dobrý počin, ale určitě se nestane bedekrem pro reklamní práci, říká prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Brabec. "Kdyby se každá reklama rýmovala, tak by ji nikdo neposlouchal. Žádná příručka nezachrání reklamu, která bude špatná. Nejdůležitější je nápad," dodává Brabec.

Ani kritik a autor dvou básnických sbírek Jan Rejžek si nedovede představit, že by básníci tvořili podle jazykovědné příručky. "Takovou příručku určitě nepotřebuji, je to spíše příklad filologického hraní si. Připadá mi směšné, že by se básník při tvoření chodil inspirovat rýmy ze slovníku," míní Rejžek.

Jazykovědec Cvrček souhlasí, že slovník z nikoho dobrého básníka neudělá. "Dáváme jím ale lidem k dispozici nástroj, kus řemesla," zamýšlí se nad prací. Se svojí manželkou na slovníku pracoval s přestávkami zhruba tři roky, a jak sám říká, na konci zvažoval, že rýmovaná nakonec bude i tiráž.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Auto v Brně srazilo ženu s kočárkem, řidiče pak napadl přihlížející dav

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Dramatické okamžiky se odehrály na konci minulého týdne v Bratislavské ulici v Brně. Nejprve zde auto srazilo ženu s...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal

Andrej Babiš

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve...

Další z rubriky

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Šéfka Státního zdravotního ústavu rezignovala, i kvůli laciným pronájmům

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová rezignovala. V pondělí Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil...

Mynář v Rozstřelu: Se zakázkami v Lánech se nekšeftovalo, vše je čisté

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Policie stíhá šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka za manipulaci zakázek. Analýza MF DNES navíc našla propojení na...

Alfa Romeo Giulietta 1,4 88kW
Alfa Romeo Giulietta 1,4 88kW

r.v. 2010, naj. 121 800 km, benzín
189 877 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz