Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci ostřelují polární záři raketami, aby rozlouskli její tajemství

  20:06aktualizováno  20:06
Aljašští vědci se chtějí dozvědět víc o vlivu polární záře na severní polokouli, ostřelují ji proto speciálními raketami. Díky novým poznatkům by tak mohli zamezit negativním dopadům záře na satelitní a navigační přenos.

Finsko, Laponsko – polární záře ve vesnici skleněných iglú Kakslauttanen | foto: Profimedia.cz

Nádherné barevné úkazy na obloze fascinují mnoho lidí. Přestože způsobují úžasnou vizuální podívanou, ve skutečnosti dokládají geomagnetické bouře ve vesmíru, které mohou narušovat funkci satelitů, navigačních a komunikačních systémů, měnit elektrické vlastnosti nebo poničit ropovody.

Vědci chtějí tyto dopady polární záře zmírnit. Snaží se proto pomocí speciálních raket, které vystřelují do vesmíru v době, kdy k polární záři dochází, zjistit o příčinách těchto světelných úkazů více. 

Co je polární záře?

Jsou to světelné úkazy, ke kterým dochází ve vyšší atmosféře (od 80 do 1000 kilometrů). Magnetická pole na Zemi fungují jako překážky pro sluneční větry. Po střetu s nimi se tak vítr odkloní a vane kolem Země ve vzdálenosti asi 10krát až 15krát větší, než je průměr naší planety.

Určitou část slunečního větru ale magnetické pole zachytí a elektrony, neutrony a alfa částice, které jsou součástí větru, pak seřadí v siločarách směrem k magnetickým pólům země. Vzájemným působením s atmosférou začnou částice svítit a vzniká polární záře.

Na Aljašce objevili výzkumníci dobré místo, odkud mohou polární záři sledovat. Ve spolupráci s geofyzikálním institutem tamní univerzity vědci úkazy studují a filmaři tam natáčejí film o severní polární záři pro dokumentární řadu BBC.

Univerzita má svůj vlastní mechanismus pro vypouštění raket. Od roku 1969 už jich vědci ze základny vypálili stovky ve snaze získat nový pohled na vzájemné působení mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostředím.

Jakmile se obloha rozsvítí, odletí raketa

Profesor Dirk Lummerzheim studuje severní polární záři už téměř deset let. V jeho projektu kombinuje sofistikované technologie s jednoduchými kouřovými signály.

"Chceme zkoumat, jak se vyšší atmosféra dostává do pohybu pomocí polární záře," vysvětluje Lummerzheim. "To je velmi důležité, protože větry v nadmořské výšce, kde se polární záře nachází, mohou narušit rychlost satelitního přenosu".

"Pohyby atmosféry také mění elektrické vlastnosti, což může narušit GPS a satelitní komunikaci, ale i vysílání radiových stanic na krátkých vlnách," řekl profesor BBC.

Vědci vypálí rakety až do stokilometrové výšky přímo do světelných úkazů. Speciální rakety nevybouchnou na oběžné dráze, ale snaží se dostat co nejvýše, než se vrátí na zem.

Říká se jim "sounding rockets". V horní části atmosféry měří tlak, teplotu a vlhkost. Původně je ale výraz převzatý z námořnické mluvy, kde znamenal měření hloubky moře olovnicí.

Vědci chtějí předvídat geomagnetické bouře

Když rakety letí atmosférou, využívají jako orientační body hvězdy, podle nichž drží směr. Za letu uvolňují oblaka kouře, výzkumníci pak sledují, jak klesají, a použijí tento obrazec k výpočtu rychlosti větru ve vyšších patrech atmosféry.

"Chemický ocas z raket ukazuje, že polární záře výrazně pozměňuje větry ve vyšší atmosféře," říká doktor Mark Conde, člen univerzitní skupiny pro vesmírnou fyziku.

"Když zjistíme, co geomagnetické bouře způsobuje, můžeme se je naučit předvídat mnohem přesněji. Pak bude možné se i lépe připravit na nebezpečí, které může záře způsobit," uvedl profesor Lummerzheim.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz