Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci oplodnili vajíčko: Bez spermie

  14:45aktualizováno  14:45
Australští vědci oznámili, že k oplodnění vajíčka už není třeba spermie. Stačí prý k tomu totiž buňky z jakékoli části těla. Pokud by se výsledky výzkumu, který byl zatím ověřen pouze laboratorně na myších, mohly aplikovat i na člověka, přineslo by to naději neplodným mužům či dokonce lesbickým párům, píše Reuters.

Embryo bez spermie
Výzkumnému týmu z Institutu pro rozmnožování a vývoj na Monashově Univerzitě v Melbourne se dosud podařilo oplodnit myší vajíčka buňkami z jiných než reproduktivních částí těla myší. Proces v podstatě napodobil oplodnění a výsledkem bylo embryo.

Dalším rozhodujícím krokem projektu nyní bude implantovat embyryo do náhradní myší matky, aby se prokázalo, zda embryo přežije a bude se normálně vyvíjet.

"Potom nastane dlouhý proces zkoušek, kdy budeme sledovat, zda se mláďata narodí, jestli jsou normální, jestli jsou schopna se rozmnožovat a jestli budou normální jejich potomci. Teprve potom, pokud budou mláďata zdravá, budeme moci s úplnou jistotou říci, že vajíčko je skutečně možné oplodnit jakoukoli tělní buňkou," vysvětlila Orly Lachamová-Kaplanová, která výzkumný projekt vede.

"Nová technika oplodnění by mohla být velice užitečná především pro neplodné muže. Mnoho těchto lidí by mělo velice rádo svoje vlastní biologické děti," uvedla Kaplanová.

Teoreticky můžeme použít tělní buňku ženského těla k vytvoření ženského embrya, vysvětlila.

Předpokládá se, že experiment se zvířaty bude trvat zhruba jeden rok. Teprve poté bude možné otestovat výsledky výzkumu na člověku. Problémem ovšem bude, kde tyto experimenty proběhnou. Austrálie totiž, podobně jako mnohé jiné země, experimenty s implantací tělních buněk do lidského vajíčka zakázala. Podle Kaplanové by mohly být alternativou Spojené státy.

Teoreticky by to znamenalo, že lesbickým párům by se mohla narodit holčička bez jakékoli potřeby otce, píše BBC. Ženský organismus totiž neobsahuje genetickou informaci, která je nutná k tomu, aby vznikl chlapec.

Chcete dítě? Brzy to půjde i bez mužů
Vědkyně rovněž uvedla, že pokud by se výsledky výzkumu skutečně daly aplikovat na člověka, oplodnění by v podstatě mohlo proběhnout zcela bez zásahu mužů. Připustila ovšem, že by to vyvolalo řadu etických problémů. "Domníváme se, že  bude nutné vymezit jasná kritéria, v kterých případech by se tato technika použila, a nepochybuji o tom, že řada různých organizací a skupin by se do celé záležitosti vložila" sdělila Kaplanová.

"V této chvílil cítím, že výzkum přinese spíše více problémů než úspěchů, ale pokud se  vše podaří, bude to skvělé. Znamenalo by to neuvěřitelný pokrok," řekla Kaplanová.

Expert na rozmnožování Robert Winston označil novou techniku za revoluční a potenciálně velmi důležitou. Metodu podle něho ocení především neplodní muži. "Kouzlo této nové metody je v tom, že ukazuje, že klonování je absolutně zbytečné. A z etického hlediska je to mnohem přijatelnější, protože chromozomy jsou od dvou partnerů," vysvětlil. Dodal, že je teoreticky možné, aby se jedinec oplodnil vlastní buňkami, ale upozornil, že by se tím extrémně zvýšilo riziko genetických defektů.


Výzkum kmenových buněk

Američtí výzkumníci řeší i další, především etické problémy. Vědci z Jonesova ústavu pro reprodukční lékařství v Norfolku přiznali první záměrné umělé oplodnění vajíčka spermií a pěstování několikadenního lidského zárodku pro vědecké účely. Chtějí tak prozkoumat kmenové buňky, což by mohlo přispět k léčbě zákeřných chorob. Kmenové buňky jsou tkáňově nespecializované a vědci zkoumají, jaký podnět je přiměje k přeměně na různé tkáně. Pokus vyostřil debatu o morálnosti takového počínání, které dle amerických konzervativců a náboženských činitelů hraničí s vraždou. Na pokračování výzkumu však naléhá farmaceutický průmysl, který spatřuje v izolaci kmenových buněk bránu k novým lékům pro potírání Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Vajíčko a spermie poskytli anonymní dárci, kteří věděli, k jakému čelu budou použity. Americký prezident George Bush nyní stojí před rozhodnutím, zda na výzkum kmenových buněk poskytne dotace z federálního rozpočtu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Azyl v Česku loni získalo 35 Syřanů, v celé Unii uspělo 538 tisíc žadatelů

Záchrana migrantů ve Středozemní moři. Na snímku zasahuje italská pobřežní...

Členské země Evropské unie loni udělily azyl 538 tisícům žadatelů, což je skoro o čtvrtinu méně než v roce předchozím....

Nechci nosit vyznamenání otroka USA, prohlásil Asad a vrátil Francii řád

Bašár Asad (vlevo) přijímá od francouzského prezidenta Jacquese Chiraca Řád...

Syrský prezident vrátil nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie, které dostal v roce 2001. Podle agentury...

V Chile zemřel zřejmě nejstarší muž světa, bylo mu 121 let

Hřbitov v Atacamě v Chile

V Chile tento týden zemřel údajně nejstarší člověk světa, 121letý Celino Villanueva. Muži, který žil přes 20 let v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz