Vědci napodobují Star Trek - aspoň u fotonů

  • 16
Záblesk světla a hrdina náhle mizí, aby se stejně náhle objevil v úplně jiném koutu vesmíru - dál od svých nepřátel, nebo naopak blíže k nim... To je a asi ještě dlouho bude jen scéna ze Star Treku či jiných fantazií.

Ale i fantazie se může stát aspoň trochu skutečností, jak to nyní předvedli vídeňští fyzici.

Pravda, i oni mají ještě daleko k tomu, aby se přemisťovali z laboratoře třeba na záchod po vzoru hrdinů z filmového plátna. K něčemu takovému udělali zatím jen krůček teleportovali na vzdálenost 600 metrů vlastnosti částic světla, fotonů.

Zprávu o svých pokusech nyní zveřejnili ve 430 čísle časopisu Nature. Jejich pokus nebyl zdaleka tak efektní jako filmové dobrodružství. Světlo se v jejich laboratoři jistě blýskalo. Pokusné fotony však nepřekonávaly obří prostory vesmíru, nýbrž jen kanál, vedený pod Dunajem.

Navíc vídeňští vědci své pokusné objekty vlastně ani nepřemístili. Jen přesunuli informace o jejich vlastnostech na úplně jiné, vzdálené částice světla. Splnili však to, co se od slušné teleportace žádá: vytvořili obdobu, repliku původního fotonu, přičemž mezi oběma částicemi nedošlo k žádnému přímému kontaktu.

Zpočátku ani moc nepočítali s úspěchem. "Věřili jsme, že citlivé kvantové údaje se v takovýchto reálných podmínkách vůbec přenést nedají," popsal v listu Frankfurter Rundschau původní skepsi sám vedoucí projektu Rupert Ursin z Vídeňské univerzity. Skepse však byla předčasná. Pomocí optického kabelu vedeného pod Dunajem fungovala teleportace u poloviny provedených experimentů.

Právě úspěch v reálných podmínkách byl hlavním přínosem pokusů vídeňských vědců. S teleportací se totiž pracuje už pár let, zatím se však prováděla vždy jen v laboratoři, nikoli v kanále pod velkou řekou. "Vědci předvedli, že teleportace funguje i v takových reálných podmínkách, s jakými se shledáváme u telekomunikací," zdůraznil podle serveru National Geographic americký fyzik Mark Kuzyk.

Ursin a jeho kolegové však pracovali zatím jen s fotony. Američtí i rakouští vědci už teleportovali i vlastnosti jednotlivých atomů. Jenže člověk se skládá nikoli z jednoho, nýbrž z bilionů atomů. S pomocí teleportace tedy lidé nebudou cestovat ještě dlouho, a možná vůbec nikdy.

Ale nač něco takového je, když se to nedá použít k bleskovému přemisťování lidí? Podle vídeňských fyziků se může i dosavadní nedokonalá teleportace lidstvu velmi hodit. Předně pro vývoj nových, superrychlých kvantových počítačů.

A navíc i pro bleskový přesun dat - pro takový přesun, který bude chráněn před jakýmkoli "odposlechem" či vnější kontrolou. "Když píšete e-mail, posíláte něco do kabelu, kde to cestuje a pak se to vynoří na druhém konci. S kvantovou teleportací nenajdete v kabelu (plnou) informaci, kterou jste poslali. Neexistuje tu žádný (její) exemplář - není tedy co zachycovat," vysvětlil to Ursin.

Původní foton je totiž při přesunu informace změněn, "zničen", a původní informace se zachová jen na vzdáleném fotonu, na nějž byla při teleportaci přesunuta. Praktické důsledky tohoto jevu předvedl už letos v dubnu Ursinův kolega Anton Zeilinger.

S pomocí kvantové kryptografie přenesl bankovní příkaz. Vypadá to banálně ale kdo z nás netrne při internetovém nakupování či vedení svého účtu přes počítač právě a jen proto, že ví, jak tu mohou být zasílané informace zneužitelné a zranitelné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video