Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci: Klonování lidí není možné

  0:01aktualizováno  0:01
Klonování lidí není možné, protože žádná použitelná metoda nevede k naprosto předvídatelným výsledkům. Ve své studii to v odborném časopise Nature Reviews Genetics napsali badatelé z okruhu tvůrců postupu klonování, Iana Wilmuta z Roslinova ústavu a Susan Rhindové z univerzity v Edinburghu.

Aby bylo možno vyhnout se "loterii při klonování", muselo by se podniknout mnoho rozsáhlých výzkumů. Podle autorů studie by tyto výzkumy musely objasnit, jak u klonovaných zvířat vznikají nemoci a vývojové poruchy.

Proto také vědci tvrdí, že reproduktivní klonování celé lidské bytosti by z odborného hlediska bylo naivní a nezodpovědné. Takovéto klonování podle nich zapovídají etické normy.

V posledních letech byli kromě prvního živočicha vůbec - ovce Dolly - klonováni také psi, myši, krysy, krávy a vepři. Klonovaná zvířata často trpěla vážnými nemocemi nebo vrozenými poruchami například ledvin, plic či srdce.

Fatální by bylo, kdyby se poukazovalo pouze na taková klonovaná zvířata, u nichž se vývojové vady nezjistily. Badatelé mají za to, že by to brzdilo výzkum, který se zaměřuje na hledání příčin.

Je třeba zjistit, které parametry výběru při klonování mají za následek, že se objevují určité vady. Vědci dospěli k závěru, že dokud takovéto výzkumy nebudou dokončeny, je riskantní nejen reproduktivní, ale také terapeutické klonování.

Ve studii píší, že dosud nelze stanovit, zda buňky, které by byly produktem klonování, by při vpravení do těla nezvyšovaly riziko onemocnění rakovinou. Lékaři doufají, že díky klonování bude možno pro vážně nemocné pacienty vytvořit takové náhradní tkáně, které jejich imunitní soustava neodmítne.

Při pokusech na myších s Parkinsonovou chorobou již experimentátoři dosáhli značných pokroků. Při klonování se jedna vaječná buňka zbaví jádra a na jeho místo se vloží dědičný materiál tělesné buňky.

V případě, že uplatněním tohoto postupu vznikne bytost, hovoří vědci o reproduktivním klonování. Stejnou metodou přivedli v Roslinově ústavu v roce 1996 na svět ovci Dolly, prvního klonovaného savce.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz