Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci dávno varovali, že přijde havárie

  0:01aktualizováno  0:01
Vědci již před devíti lety varovali, že poškození izolační vrstvy může vést ke zkáze raketoplánu. Nyní se ukázalo, že ke katastrofě Columbie vedl s největší pravděpodobností sled událostí, který byl již v roce 1994 považován za riziko a NASA se mu snažila čelit.

Studie varovala, že nárazem předmětu z palivového článku se může poškodit vrstva izolačních destiček na křídle, což poté stroj vystaví ničivému žáru při průniku atmosférou. Přesně tak se podle předběžných závěrů vyšetřování události odvíjely. Nové poznatky též naznačují, že raketoplán se začal rozpadat dříve, než se předpokládalo.

V noci na včerejšek pátrací týmy nalezly klíčovou sekci havarovaného raketoplánu a v ní tělesné pozůstatky izraelského astronauta Ilana Ramona. Je tak prvním ze zahynulých astronautů, jehož pozůstatky byly identifikovány.

NASA věděla, že je raketoplán zranitelný
Experti NASA již dlouho věděli, že poškození ochranných vrstev raketoplánu může mít katastrofální následky, nepodařilo se jim však nikdy tento problém zcela vyřešit. Jak vyplynulo z vyšetřování zkázy Columbie, již před devíti lety vědecká studie varovala, že raketoplán může být zničen v okamžiku, kdy bude ochranná vrstva na křídlech poškozena padajícími úlomky.

Právě to se s největší pravděpodobností stalo. Týmy expertů i dobrovolníků dále pátrají na obrovském území po troskách raketoplánu, v němž v sobotu zahynulo sedm astronautů. NASA opakuje, že je stále brzy na vyřčení verdiktu o tom, co k tragédii vedlo, objevuje se ale stále více náznaků, že za ní stálo poškození tepelné izolace raketoplánu, který poté nevydržel sestup atmosférou.

Studie, rozpracovaná v roce 1990 a rozšířená o čtyři roky později, varuje, že raketoplán může ohrozit poškození vrstvy izolačních keramických destiček, rozbitých při startu pádem kusů pláště hlavního palivového článku.

Přesně tato situace podle předběžných závěrů nastala: při startu dopadl na spodní stranu levého křídla kus izolace o váze asi jednoho kilogramu, který poškodil destičky na křídle.

Těsně před ztrátou spojení s raketoplánem zaznamenalo řídicí středisko výrazný nárůst teploty v křídle. Experti se domnívají, že vinno bylo poškození izolační vrstvy. To vystavilo části stroje žáru, který nemohl vydržet, a nastala tak řetězová reakce zkázy.

Autor studie Paul Fischbeck z Carnegie Mellon University uvádí, že si ASA "vzala radu k srdci" a během let se snažila omezit rizika ztráty destiček a kolizí při startu. Přesto se podle něj tento problém nepodařilo zcela dořešit a technici NASA měli v minulosti těžkosti například se spolehlivým připojením destiček k trupu raketoplánu.

Kus, který narazil do křídla, byl dlouhý jen asi půl metru. V tu chvíli se však již Columbia pohybovala značnou rychlostí a ničivý účinek mohl být podle NASA umocněn vrstvou ledu na úlomku.

V minulosti byly podobné události zaznamenány velmi často, padající kusy izolace mnohokráte poškodily část destiček, nikdy to však nemělo vážnější následky. Nyní odborníci spekulují, že shodou okolností tento kus zasáhl právě velmi zranitelné části na křídle poblíž podvozku, což poté vedlo k vážným následkům.

Paul Fischbeck ve své studii dospěl k závěru, že právě tyto části raketoplánu jsou nejvíce zranitelné. NASA sice při startu zaznamenala dopad kusu izolace na křídlo, nepovažovala to však s ohledem na zkušenosti z minulých letů za potenciálně nebezpečnou událost.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...Najdete na iDNES.cz