Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci chystají genetickou banku české přírody. Pomůže ohroženým druhům i lidem

  16:43aktualizováno  16:43
V České republice vznikne genetická banka volně žijících organismů. Všech sto tisíc druhů zvířat a rostlin, které u nás žijí, ale vědci poznat nestihli. Spousta druhů přitom ze Země mizí kvůli globálním změnám. Nová databáze odborníkům pomůže zmapovat českou přírodu. Bude sloužit ochráncům přírody, pro vědecké bádání i k ochraně lidského zdraví před nebezpečnými nemocemi.

Ilustrační foto | foto: Jaroslav Svoboda

Vědcům zatím podobná sbírka pro výzkumy chybí. Historické údaje o genetické variabilitě jednotlivých druhů jsou pro ně přitom důležité. Především proto, aby pochopili současný stav populací rostlin a živočichů, jejich ohrožení nebo dopad zásahů člověka do přírody.

"V případě několika málo skupin či druhů organismů existují lokální sbírky vzorků, které vznikly v rámci konkrétních studií. Ale pro většinu volně žijících organismů žádné podobné kolekce nebo databáze neexistují," potvrdil Jan Zima z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

Vhod přijdou i zdechliny

Banka by uchovávala vzorky tkání rostlin a živočichů použitelné pro genetické analýzy. Do sbírek se hodí jak materiál nasbíraný už v minulosti, tak nové vzorky. Ty vědci získají různě.

"Veterináři mohou vzorky odebrat z živých jedinců. V ostatních případech budou vzorky tkání odebírány pouze v případě úhynu živočicha, a to ve formě kousku svalové tkáně. Tím také dojde k efektivnímu využití materiálu z uhynulých jedinců," plánuje Zima s tím, že využití by našla například i přejetá zvířata na silnicích.

Postupně by měla vzniknout sbírka tkání všech druhů, v počátcích dají ale vědci přednost těm ohroženým. "Půjde zejména o druhy, které jsou významné z hlediska ochrany přírody, indikace kvality společenstev a biotopů a mají specifický význam z hlediska ekologického, ekonomického nebo epidemiologického," doplnil Zima.

Vzorky mohou pomoci i proti chorobám

Od každého jedince bude uložena jen jedna nebo dvě mikrozkumavky s biologickým materiálem, banka tak nebude prozatím potřebovat žádný rozsáhlý centrální sklad. "Jediný hlubokomrazicí box pojme vzorky více než pěti tisíc jedinců, takže by mohly být uchovány na jednotlivých pracovištích. Díky hlubokému zmrazení vydrží genetické informace dlouho a v kvalitní formě," dodal vědec.

Sbírka genetického materiálu organismů nebude sloužit jen vědcům a ochranářům, ale i pro ochranu lidského zdraví před nemocemi přenášenými zvířaty. "Dále pomůže zmapovat i takzvaná zoohygienická rizika, například infekční choroby přenášené v populacích živočichů prostřednictvím parazitů," míní biolog.

Návrh vytvořit genovou banku, tedy sbírku vzorků pro genetické analýzy, přišel z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd. Podle Zimy by se mohly propojit databáze všech institucí, které nějaké sbírky mají. Počítá s Českou inspekcí životního prostředí, ale také zoologickými zahradami, muzei, veterináři nebo třeba záchrannými stanicemi pro ohrožené živočichy. Síť těchto sběren by měla pokrýt celou Českou republiku.

"Celé to je zatím spíše ve stádiu úvah, návrh jsme uvedli v koncepci ochrany genetické diverzity v České republice a předložili ji na ministerstvo životního prostředí," informoval Zima. Projekt by podle něj mohly pokrýt dotace z Evropské unie. Dodal, že Akademie věd by mohla celou databázi spravovat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz