Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci boří mýtus o rakovině a antikoncepci

  8:58aktualizováno  8:58
Nová studie amerických vědců ujišťuje miliony žen užívajících hormonální antikoncepci, že tyto prášky nezvyšují riziko rakoviny prsu. Boří tak mýtus obav z nebezpečí antikoncepce, které vyvrcholily v polovině devadesátých let. Předchozí metoda výzkumu nebyla podle nové studie důvěryhodná.

Odborníci v roce 1996 shromáždili údaje z 54 různých studií v rozmezí čtvrtstoletí. Na základě těch pak dospěli k závěru, že míra výskytu rakovinu prsu u žen užívajících pilulky je o 24 procent vyšší než u těch, které ji neberou.

Metoda, která vedla k těmto závěrům, se však ukázala jako sporná. Nový výzkum pod vedením Polly Marchbanksové ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě je přesnější.

Vědci v nové studii analyzovali zdravotní záznamy 9257 žen z několika velkých amerických měst. V této skupině trpělo rakovinou prsu 4575 žen, tedy zhruba polovina.

Ukázalo se, že pravděpodobnost rozvoje nádoru prsu u žen, které braly antikoncepční pilulky léta, byla stejná jako u těch, které je užívaly jen krátce.

"Nezaznamenali jsme zvýšení rizika v důsledku složení prášků ani kvůli délce užívání," řekla Polly Marchbanksová, která s kolegy zveřejnila výsledky své práce  v nejnovějším čísle odborného časopisu New England Journal of Medicine.

Badatelé rovněž zjistili, že k nárůstu rakoviny nepřispělo ani užívání starších typů hormonální antikoncepce, které mají vyšší obsah hormonu estrogenu.

"Naše studie poskytuje pevné důkazy, že užívání hormonální antikoncepce v minulosti nezvyšuje riziko rakoviny prsu později v životě. Pro většinu žen, které nekouří, převyšují zdravotní výhody antikoncepce její případná rizika," podotkla Marchbanksová.

Už některé předchozí studie dokázaly, že hormonální antikoncepce snižuje riziko rakoviny vaječníků a dělohy. V mimořádných případech mohou prášky u kuřaček vyvolat potíže s krevním oběhem, rakovinu jater nebo srdeční záchvat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz